سبد خرید 0

سدیم

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | جمعه 6 فروردین 1400 در ساعت 19 : 24 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

سدیم :

سدیم عنصر شیمیایی است از جدول تناوبی که نماد آن Na و عدد اتمی آن 11 است.

سدیم فلزی نرم، واکنش دهنده و مومی شکل است که به گروه فلزات قلیایی که از نظر ترکیبات طبیعی فراوان هستند تعلق دارد.این عنصر بسیار واکنش دهنده است و با شعله زرد رنگی می سوزد در آزمایش های مربوط به هوا اکسید می شود و به شدت با آب واکنش می دهد از این رو باید همیشه در زیر نفت یا روغن نگهداری شود.

سدیم

ویژگی های مهم :

سدیم در دمای معمولی آنقدر نرم است که با چاقو بریده می شود. رنگ سدیم سفید مایل به نقره ای است و در هوای آزاد واکنش داده و تیره رنگ می شود. سدیم عنصری واکنش دهنده است و از این جهت هرگز به صورت آزاد در طبیعت یافت نمی شود. سدیم در آب غوطه ور شده و آن را تجزیه کرده هیدروژن آزاد می کند و هیدروکسید می سازد. سدیم در آب فورا آتش می گیرد ولی در آزمایشات مربوط به هوای معمولی در دمای زیر 388 کلوین آتش نمیگیرد. رنگ سدیم در فشار بالا تغییر می کند، در فشار 5/1 بار سیاه رنگ، در فشار 9/1 بار به یک ماده قرمز شفاف تبدیل می شود و پیش بینی می شود برای تبدیل شدن به ماده ای کاملا شفاف به فشار 3 باری نیاز است. دگرشکلی سدیم در فشار بسیار بالا اتفاق می افتد.

کاربردها : سدیم در حالت فلزی عنصر لازم برای ساختن استرها و ترکیبات آلی است. این عنصر قلیایی بوجود آورنده عنصر حیاتی نمک طعام نیز هست. کاربردهای دیگر : استفاده در برخی از آلیاژها برای بهبودی ساختارشان در ساخت صابون و ترکیبش با اسیدهای چرب ، آلیاژ سدیم و پتاسیم یک ماده مهم منتقل کننده حرارت است.

کلمات کلیدی :

سود مایع - سود سوزآور چیست - سود سوزآور در جدول - کاربرد سود سوزآور - قیمت سود سوز آور - سود مایع چیست - خرید سود سوزآور - سود پرک - سودا - نیرو - سدیم - سودپرک - سودسوزآور - سود کاستیک - فروش سود مایع - قیمت سود مایع

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()