سبد خرید 0

ویتامین ث

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | دوشنبه 13 دی 1400 در ساعت 13 : 25 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ویتامین C :

ویتامین ث یا ال-آسکوربات یا اسید آسکوربیک ریز مغذی حیاتی برای گونه های پیشرفته پستانداران، شمار اندکی از دیگر پستانداران مانند خفاش و خوکچه هندی، تعدادی از پرندگان و برخی ماهی هاست. به جز این موارد بقیه جانداران این ویتامین را در بدن خود می سازند.

ویتامین c جامدی سفید رنگ و محلول در آب (برای آشنایی بیشتر با آب، مقاله آب چیست را بخوانید) می باشد. مصرف این ویتامین ایمنی بدن را افزایش می دهد. این ویتامین به مقدار زیاد در پرتقال وجود دارد. دارای استر حلقوی است و در محیط آبی آبکافت می شود . اسید می سازد به همین دلیل به آن اسید آسکوربیک می گویند.

ویتامین ث

فواید ویتامین ث :

ویتامین ث آنتی اکسیدان است، یعنی در جریان خون قرار گرفته و اثر شیمیایی موادی که در بافت های بدن آسیب می رسانند را خنثی می کند. این ویتامین موجب حفاظت پوست در برابر اشعه ماورای بنفش نور خورشید می شود. همچنین باعث افزایش ایمنی بدن و استحکام لثه ها و دندان ها می شود. این ویتامین باعث ساخت کلاژن شده و در پیشگیری از بالا رفتن کلسترول خون و ایجاد لخته های خونی در رگ مؤثر است. این ویتامین کمکی به پیشگیری از سرماخوردگی نمی کند و فقط طول دوره بیماری را کوتاه می کند. مصرف این ویتامین باعث جذب بهتر آهن در بدن می شود و به افرادی که کم خونی دارند کمک می کند. همچنین مصرف این ویتامین باعث جذب بهتر آهن در بدن می شود و به افرادی که دچار کم خونی هستند بسیار توصیه می شود.

ویتامین ث بروز سکته قلبی را در افراد سیگاری تا 30 درصد و در افراد غیرسیگاری تا 70 درصد کاهش می دهد. البته مصرف طبیعی ویتامین ث اثر بسیار بیشتری دارد. از نظر بسیاری از دانشمندان مصرف این ویتامین در تراکم استخوان بسیار موثر است. همچنین برای افراد سرطانی تزریق آن باعث متوقف شدن سرطان می شود. همچنین مصرف آن برای افرادی که بیماری قلبی دارند نیز توصیه می شود.

کمبود ویتامین c :

ویتامین ث مورد نیاز برای هر فرد 60 میلی گرم در روز می باشد. اگر فردی به مدت یک ماه به میزان کمتر از حداقل مورد نیاز یک فرد این ویتامین را دریافت کند دچار عوارض هایی مانند بیماری اسکروی، خونریزی لثه و خشکی پوست و آثار خون مردگی در زیر آن می شود.

اسکوریت، نوعی بیماری خونی ناشی از کمبود ویتامین ث می شود.

افراد زیر د معرض کمبود ویتامین ث هستند :

  1. نوزادانی که در سال اول از زندگی از شیر گاو یا شیرهای تغلیظ شده استفاده می کنند.
  2. افراد در معرض سوء تغذیه.
  3. افراد مبتلا به دیابت نوع یک.
  4. افراد دارای بیماری های روده کوچک.
  5. زنان باردار و شیرده.
  6. بیماران تحت دیالیز.
  7. سیگاری ها.
  8. افراد مبتلا به سوء تغذیه.

مصرف بیش از اندازه :

معمولا اضافه این ویتامین از راه ادرار دفع می شود. مصرف خیلی زیاد باعث تکرر ادرار، سنگ کلیه و اسهال می شود. همچنین مصرف زیاد این ویتامین به صورت دارو باعث بروز اختلالات گوارشی، خطر ابتلا به سنگ اگزالات در مجاری ادراری و اعتیاد بدن به مقدار زیاد مصرف این دارو می شود.

منابع حاوی ویتامین ث :

بیشتر جانداران این ویتامین را خود می سازند اما جانداران دیگری مثل انسان هستند که باید این ویتامین را در طول روز از موادی که مصرف می کنند بدست بیاورند. این ویتامین به صورت طبیعی در منابع گیاهی و جانوری موجود است و هم به صورت مصنوعی و قرص. منابعی که بیشترین مقدار ویتامی را دارند عبارتند از : توت فرنگی، لیمو، گل کلم، سیب زمینی، کلم بروکلی، اسفناج، کلم، نارنگی، گریپ فروت،کیوی و دیگر میوه ها و سبزیجات، منابع گیاهی و جگر منبع حیوانی دارای ویتامین ث می باشد.

نگهداری طولانی مدت در یخچال، پختن، گرمای هوا، نور و دخانیات باعث از بین رفتن این ویتامین می شود. از این رو افراد سیگاری و زنان باردار به این ویتامین نیاز بیشتری دارند.

کلمات کلیدی :

 اسید سیتریک - اسید سیتریک خوراکی - کاربرد اسید سیتریک - جوهر لیمو - مضرات جوهر لیمو - نارنج - ویتامین c - اسید سیتریک خشک - اسید سیتریک آبدار - مخمر - تنقلات - سودپرک - سیتریک اسید - جوهرلیمو چیست - فروش اسید سیتریک - تولید اسید سیتریک - قیمت اسید سیتریک - فرمول شیمیایی اسید سیتریک  

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()