سبد خرید 0

تفاوت هیپوکلریت سدیم و کلسیم چیست؟

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | یکشنبه 23 مرداد 1401 در ساعت 14 : 51 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تفاوت هیپوکلریت سدیم و کلسیم چیست؟

تفاوت هیپوکلریت سدیم و کلسیم و صحبت در مورد آن به ما کمک می‌کند تا به درک عمیق‌تر و بهتری از کاربردهای هر یک از این دو ماده برسیم. با گسترش استفاده از مواد شیمیایی، آشنایی با تفاوت‌های ترکیبات مشابه، موجب افزایش اثربخشی و رسیدن به یک نتیجه بهتر در کوتاه‌ترین زمان ممکن خواهد شد.

ما در این متن قصد داریم در مورد هیپوکلریت سدیم و کلسیم صحبت کرده و به بیان برخی تفاوت‌هایی بپردازیم که بین آنها وجود دارد و در انتها نیز یک مرجع معتبر و با سابقه برای فروش هر یک از آنها معرفی کنیم؛ پس با ما باشید تا بهتان بگوییم برای خرید هیپوکلریت سدیم و خرید هیپوکلریت کلسیم از چه طریقی اقدام کنید.

 

برای خرید محصول هیپوکلریت سدیم وارد لینک زیر شوید : 

هیپوکلریت سدیم چیست؟ هر آنچه نیاز دارید در مورد آن بدانید

هیپوکلریت سدیم یکی از ترکیبات معدنی موجود در بازار است و به صورت NaOCl نوشته می‌شود. مشخصات زیر متعلق به این ماده است:

 • هیپوکلریت سدیم از جمله ترکیبات ناپایدار است.
 • این ماده در اثر دریافت گرما و اصطکاک، ممکن است به صورت انفجاری تجزیه شود.
 • نقطه ذوب این ماده، 18 و نقطه جوش آن نیز 101 درجه سانتی‌گراد است.
 • هیپوکلریت سدیم به صورت یک جامد زرد رنگ متمایل به سبز دیده می‌شود.
 • این ماده در صورت تجزیه شدن، گاز گلر آزاد می‌کند؛ یک تفاوت هیپوکلریت سدیم و کلسیم در همین حوزه است.
 • بوی هیپوکلریت سدیم بسیار شبیه به بوی شیرینی است.
 • جرم مولی آن برابر 74.45 گرم بر مول است.
 • نام دیگر این ماده، آب ژاول است.
 • از این ماده به عنوان یک سفیدکننده و ضدعفونی‌کننده استفاده می‌کنند.

هیپوکلریت کلسیم چیست؟ این ماده را کامل بشناسید

در ادامه صحبت در خصوص تفاوت هیپوکلریت سدیم و کلسیم، لازم است در مورد هیپوکلریت کلسیم نیز نکاتی را با شما در میان بگذاریم. این ترکیب نیز از جمله ترکیبات معدنی بوده و به صورت Ca(OCl)2 نوشته می‌شود. برخی از مشخصات این ماده را در ادامه ذکر کرده‌‌ایم:

 • هیپوکلریت کلسیم به صورت یک پودر جامد سفید رنگ و تا خاکستری دیده می‌شود.
 • نقطه ذوب این ماده 100 و نقطه جوش نیز 175 درجه سانتی گراد است.
 • این ماده در دماهای بالاتر تجزیه می‌شود.
 • در آبِ سخت حل نمی‌شود؛ اما در آب نرم تا متوسط به راحتی حل می‌شود.
 • هیپوکلریت کلسیم در دو فرم بی آب و فرم هیدراته موجود است.
 • برای ضدعفونی کردن از این ماده استفاده می‌کنند.
 • از هیپوکلریت کلسیم به عنوان یک ماده اکسیدکننده یاد می‌شود.
 • از جمله ترکیبات پایدار موجود بوده و میزان کلر آن از هیپوکلریت سدیم بیشتر است.
 • در بهداشت و ضدعفونی کردن آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهم‌ترین تفاوت هیپوکلریت سدیم و کلسیم چیست؟ این تفاوت‌ها را خوب بشناسید

تفاوت هیپوکلریت سدیم و کلسیم، موضوع صحبت در ما این متن است. گرچه این دو ماده از نظر اسم شباهت زیادی به هم دارند، اما به دلیل متفاوت بودن ترکیبات، اثرات گوناگونی از خود نشان می‌دهند. برخی از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که بین این دو ماده وجود دارد، در ادامه ذکرشده است:

1- میزان کلر

یک تفاوت هیپوکلریت سدیم و کلسیم در میزان کلری است که در هر یک از آنها وجود دارد. این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید، میزان کلر موجود در هیپوکلریت کلسیم از میزان کلر موجود در هیپوکلریت سدیم بیشتر است.

2- نوع کاربری

از دیگر تفاوت‌هایی که بین هیپوکلریت سدیم و کلسیم وجود دارد، نوع کاربری‌شان است. از هیپوکلریت سدیم برای ضدعفونی کردن آب استخرهای بزرگ و از هیپوکلریت کلسیم برای گندزدایی کردن و از بین بردن آلودگی‌های استخرهای کوچک استفاده می‌کنند.

موضوع دیگری که باید در خصوص تفاوت کاربری این دو ماده ذکر شود، این است که از هیپوکلریت کلسیم برای سفید کردن کاغذ، تولید مواد لباسشویی خانگی و صنعتی، ضدعفونی کردن آب دریاچه، استخر، پساب و سنتز مواد شیمیایی استفاده می‌کنند. این در حالی است که هیپوکلریت سدیم در تولید قارچ، تصفیه آب و فرآوری مواد غذایی به کار برده می‌شود.

3- میزان پایداری

از دیگر موارد تفاوت هیپوکلریت سدیم و کلسیم، میزان پایداری‌شان است. هیپوکلریت سدیم ناپایدار بوده و در اثر دریافت گرما و یا در اثر اصطکاک، منفجر می‌شود. هیپوکلریت کلسیم نیز ناپایدار است و در صورتی که با مواد قابل احتراق ترکیب شود، منفجر می‌شود.

4-  میزان حلالیت در آب

از دیگر تفاوت‌های هیپوکلریت سدیم و کلسیم میزان حلالیتشان در آب است. هر دو این مواد به خوبی در آب حل شده و به همین دلیل است که برای ضدعفونی کردن آب استخرهای بزرگ و کوچک، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

5- نکات ایمنی در هنگام استفاده

هر دو این ماده دارای گاز کلر هستند. همان‌طوری که می‌دانید، گاز کلر از جمله گازهای سمی موجود بوده و بی‌احتیاطی در زمان مصرف ترکیبات حاوی این گاز می‌تواند خطرات زیادی را در پی داشته باشد. همین‌جا، می‌توان به یک تفاوت هیپوکلریت سدیم و کلسیم اشاره کرد و آن هم این است که به هنگام استفاده از هر دو ماده، باید نکات ایمنی را رعایت کرد تا فردی که قرار است از این مواد استفاده کند، دچار عوارض جسمانی نشود.

مهم؛ توجه به تفاوت هیپوکلریت سدیم و کلسیم اهمیت دارد یا کیفیت این مواد؟

در مورد تفاوت هیپوکلریت سدیم و کلسیم صحبت کردیم و حال، شما به خوبی می‌دانید که این دو ماده در چه مواردی با هم تفاوت دارند و در چه جاهایی می‌توان از آنها استفاده کرد. درست است که آشنایی با تفاوت‌های این ماده، به ما کمک می‌کند تا بتوانیم هر یک از آنها را در جای خود استفاده کنیم، اما آیا این مساله به تنهایی کافی است؟ آیا علاوه بر شناخت تفاوت‌ها و استفاده درست از هیپوکلریت سدیم و کلسیم نباید به موضوع مهم‌تری توجه داشت؟ آیا کیفیت ترکیبات شیمیایی اهمیتی ندارد؟

هر از یک ترکیبات شیمیایی که ما به صورت روزانه از آنها استفاده می‌کنیم، باید کیفیت بالایی داشته باشند تا هزینه و وقت ما به هدر نرفته و بتوانیم بهترین نتایج را به دست آوریم. تنها شاهراه موجود برای خرید هیپوکلریت سدیم و کلسیم با کیفیت، مراجعه به مجموعه‌های معتبر، همچون دیجی شیمی است. برای تهیه ترکیبات و محصولات شیمیایی متفاوت با ما تماس گرفته و سفارش خود را نهایی کنید. ما تمام تلاش خود را به کار می‌بریم تا محصولی با کیفیت و با خلوص بالا به دست شما برسد.

 

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()