021-88308030
0

جایگزین سدیم لوریل سولفات

10 / 10
از 3 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | جمعه 18 خرداد 1403 در ساعت 9 : 19 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

جایگزین سدیم لوریل سولفات

امروزه شوینده های مختلفی در بازار وجود دارد که همگی مورد استفاده قرار گرفته اند که سدیم لوریل سولفات هم به عنوان شوینده مصنوعی در بازار است که ویژگی ها و معایب خاص خود را دارد. آیا همه شوینده های موجود در بازار قابل اطمینان هستند؟ ایا برای سدیم لوریل سولفات مواد جایگزین مناسب هم یافت میشود؟ با ادامه مطلب با ما همراه باشید تا ضمن معرفی سدیم لوریل سولفات به برسی مواد  جایگزین سدیم لوریل سولفات هم بپردازیم پس با ما همراه باشید.

سدیم لوریل سولفات چیست؟

سدیم لوریل سولفات (SLS) یک شوینده مصنوعی است که معمولاً در طیف گسترده ای از محصولات مراقبت شخصی و پاک کننده خانگی استفاده می شود. این یک سورفکتانت آنیونی است، به این معنی که دارای یک سر آب دوست (آب دوست) با بار منفی و یک دم آبگریز (آب دفع کننده) است. این ساختار مولکولی منحصر به فرد به SLS اجازه می دهد تا به عنوان یک عامل فوم کننده و امولسیون کننده قوی عمل کند و آن را به یک عنصر محبوب در شامپوها، شوینده های بدن، خمیر دندان ها و سایر محصولات پاک کننده تبدیل کند.

تاریخچه و کشف سدیم لوریل سولفات

 SLS  اولین بار در اوایل قرن بیستم توسط شیمیدان آلمانی اسکار تروپلوویتز که به دنبال جایگزین موثرتری برای صابون سنتی برای تمیز کردن منسوجات بود، سنتز شد. او کشف کرد که با سولفون کردن لوریل الکل، یک الکل چرب مشتق شده از روغن نارگیل، می تواند یک سورفکتانت قوی ایجاد کند که می تواند روغن ها را حل کند و لکه ها را از بین ببرد. تروپلوویتز نام محصول جدید خود را سدیم لوریل اتر سولفات (SLES) گذاشت، اما بعداً مشخص شد که این محصول حاوی آثاری از SLS است که در طی فرآیند سولفوناسیون تشکیل شده است.

در دهه 1930 بود که استفاده از SLS در محصولات مراقبت شخصی شروع شد و مشخص شد که یک عامل کف کننده موثر در خمیردندان است. از آن زمان، استفاده از آن گسترش یافته و شامل طیف گسترده ای از محصولات، از شامپو و شستشوی بدن گرفته تا مواد شوینده ظرفشویی و شوینده های لباسشویی می شود.

خواص شیمیایی سدیم لوریل سولفات

سدیم لوریل سولفات یک پودر سفید یا مایل به سفید است که در آب محلول است. فرمول مولکولی آن C12H25NaO4S و وزن مولکولی 288.38 گرم بر مول است. ساختار شیمیایی آن شامل یک دم آبگریز 12 کربنی (لوریل) و یک گروه سولفات (-OSO3Na) متصل به سر آبدوست است. گروه سولفات دارای بار منفی بوده و مسئول ماهیت آنیونی مواد شوینده است.

عملکرد سدیم لوریل سولفات

SLS در درجه اول به عنوان یک سورفکتانت در محصولات مراقبت شخصی و تمیز کردن استفاده می شود. این کار با کاهش کشش سطحی آب، به آن اجازه نفوذ و از بین بردن کثیفی و روغن را می دهد. دم آبگریز SLS به روغن یا کثیفی می‌چسبد، در حالی که سر آبدوست اجازه می‌دهد کثیفی در آب جابجا شود.

یکی از ویژگی های کلیدی SLS توانایی آن در ایجاد کف است. دم آبگریز SLS می تواند به رابط هوا و آب نفوذ کند و یک کف پایدار ایجاد کند، که آن را در محصولاتی که نیاز به کف کردن دارند، مانند شامپوها و خمیردندان ها مفید می کند. SLS علاوه بر خاصیت کف کنندگی، به عنوان یک امولسیفایر نیز عمل می کند و به ترکیب روغن و مواد مبتنی بر آب در محصولات مراقبت شخصی و پاک کننده کمک می کند.

موارد استفاده از سدیم لوریل سولفات

سدیم لوریل سولفات در طیف گسترده ای از محصولات مراقبت شخصی و پاک کننده استفاده می شود، از جمله:

شامپوها

 به عنوان یک عامل کف کننده در شامپوها استفاده می شود و کف غنی ایجاد می کند که به از بین بردن کثیفی، چربی و محصولات حالت دهنده از روی مو کمک می کند.

شوینده‌ها و صابون‌های بدن

در شستشوی بدن و صابون‌ها نیز استفاده می‌شود و به ایجاد کف غلیظی کمک می‌کند که آلودگی و عرق را از روی پوست پاک می‌کند.

خمیر دندان

در خمیردندان ها برای ایجاد یک عمل کف کردن استفاده می شود که به توزیع یکنواخت خمیر دندان در دهان و تمیز کردن دندان ها کمک می کند.

دهانشویه ها

 گاهی در دهانشویه ها برای کمک به توزیع مواد فعال و ایجاد حس شادابی و تمیزی در دهان استفاده می شود.

جایگزین سدیم لوریل سولفات

کوکوآمفواستات سدیم یک سورفکتانت خفیف و زیست تخریب پذیر است که از روغن نارگیل به دست می آید. این یک ماده همه کاره است که می تواند به عنوان جایگزینی برای SLS در انواع محصولات مراقبت شخصی از جمله شامپوها، شوینده های بدن و پاک کننده های صورت استفاده شود.

کوکوآمفواستات سدیم دارای ساختار مولکولی منحصر به فردی است که به آن اجازه می دهد هم به عنوان عامل کف کننده و هم به عنوان حالت دهنده عمل کند. با کاهش کشش سطحی آب و ایجاد یک کف غنی و کرمی که به طور موثر پوست و مو را تمیز می کند، عمل می کند. در عین حال، به مرطوب کردن و حالت دادن به مو و پوست نیز کمک می کند و به آنها احساس نرمی و لطافت می بخشد.

سدیم کوکویل گلوتامات

کوکویل گلوتامات سدیم یک سورفکتانت خفیف و مشتق شده طبیعی است که اغلب به عنوان جایگزینی برای SLS استفاده می شود. این روغن از روغن نارگیل و شکر تخمیر شده مشتق شده است و به عنوان یک جایگزین ملایم و غیر تحریک کننده برای SLS در نظر گرفته می شود.

کوکویل گلوتامات سدیم خاصیت کف کنندگی و امولسیون کنندگی خوبی دارد که آن را برای استفاده در انواع محصولات مراقبت شخصی از جمله شامپوها، شوینده های بدن و پاک کننده های صورت مناسب می کند. با کاهش کشش سطحی آب و ایجاد یک کف غنی و کرمی که به طور موثر پوست و مو را تمیز می کند، عمل می کند.

کوکویل گلوتامات سدیم علاوه بر خاصیت پاک کنندگی، دارای مزایای مرطوب کنندگی و حالت دهنده نیز می باشد. این به بهبود بافت و ظاهر مو و پوست کمک می کند و آنها را نرم و صاف می کند.

دسیل گلوکوزید

دسیل گلوکوزید یک سورفکتانت خفیف و مشتق شده طبیعی است که اغلب به عنوان جایگزینی برای SLS استفاده می شود. این ماده از مواد خام تجدیدپذیر مانند نشاسته ذرت و روغن نارگیل مشتق شده است و به عنوان یک جایگزین ملایم و غیر تحریک کننده برای SLS در نظر گرفته می شود.

 

دسیل گلوکوزید دارای خاصیت کف کنندگی و امولسیون کنندگی خوبی است که آن را برای استفاده در انواع محصولات مراقبت شخصی از جمله شامپوها، شوینده های بدن و پاک کننده های صورت مناسب می کند. با کاهش کشش سطحی آب و ایجاد یک کف غنی و کرمی که به طور موثر پوست و مو را تمیز می کند، عمل می کند.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
سایر مقالات
تری پلی فسفات سدیم چیست؟ 3 کاربرد عجیب تری پلی فسفات سدیم تری پلی فسفات سدیم چیست؟ 3 کاربرد عجیب تری پلی فسفات سدیم سولفات اهن چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر سولفات آهن سولفات اهن چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر سولفات آهن سولفات سدیم چیست؟ 9 کاربرد بی نظیر سولفات سدیم سولفات سدیم چیست؟ 9 کاربرد بی نظیر سولفات سدیم سولفات نیکل چیست؟ 7 کابرد عجیب سولفات نیکل سولفات نیکل چیست؟ 7 کابرد عجیب سولفات نیکل اکسید روی چیست؟ 11 کاربرد حیرت انگیر اکسید روی اکسید روی چیست؟ 11 کاربرد حیرت انگیر اکسید روی سوربیتول چیست؟ 8 کاربرد صنعتی و دارویی سوربیتول سوربیتول چیست؟ 8 کاربرد صنعتی و دارویی سوربیتول الکترولیت باطری نیکل کادمیوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ الکترولیت باطری نیکل کادمیوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید اسید استیک چیست؟ 13 کاربرد خانگی جوهر سرکه یا اسید استیک اسید استیک چیست؟ 13 کاربرد خانگی جوهر سرکه یا اسید استیک آهک چیست؟ 13 کاربرد عجیب آهک که باید بشنوید! آهک چیست؟ 13 کاربرد عجیب آهک که باید بشنوید! اوره چیست و چه کاربردی دارد؟ اوره چیست و چه کاربردی دارد؟
نمایش همه
علاقه مندی ها ()