سبد خرید 0

زمان مصرف اسید فسفریک در کشاورزی⭐ [بهترین زمان!]

10 / 10
از 3 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | ﺳﻪشنبه 7 شهریور 1402 در ساعت 16 : 19 دقیقه | نظرات کاربران ( 1 )

زمان مصرف اسید فسفریک در کشاورزی⭐ [بهترین زمان!]

زمان مصرف اسید فسفریک در کشاورزی بسته به این که شما در چه فرمی از آن استفاده می‌کنید متفاوت است اما به‌طورکلی اصلی‌ترین و بهترین زمان آن در هنگام آبیاری و در همان ابتدا است. این باعث می‌شود که خطر سوختن و ازبین‌رفتن وجود نداشته باشد. برخلاف اسیدهای دیگر، اسید فسفریک آسیبی به گیاهان وارد می‌کند.

 

این ماده به‌عنوان یک عنصر کلیدی یکی از بهترین گزینه‌ها برای بهره‌گیری در منابع کشت‌وزرع است. زمان مصرف اسید فسفریک در کشاورزی به‌صورت کود مایع در حالت پیش آبیاری نیز خواهد بود. در این وضعیت آثار اضافه از آن روی گیاهان و خاک باقی نمی‌ماند. اصطلاحاً اسید در این شرایط شسته می‌شود.

فسفر محلول‌پاشی (P) پتانسیل، ارائه یک رویکرد تاکتیکی‌ برای کوددهی فسفر دارد که می‌تواند کارایی مصرف فسفر را افزایش دهد. هدف از این مطالعه بررسی تأثیر انتخاب کمکی و زمان کاربرد اسید فسفریک محلول‌پاشی بر ترشوندگی برگ، جذب برگی، جابه‌جایی و عملکرد دانه گیاهان گندم بود. در ادامه و در دیجی شیمی بیشتر دراین‌خصوص صحبت خواهیم کرد.

بهترین زمان مصرف اسید فسفریک در کشاورزی

همان‌طور که می‌دانید فسفر یکی از مواد مغذی موردنیاز گیاه برای رشد است. وجود فسفر می‌تواند به رشد ریشه، جوانه‌زنی و بلوغ گیاه کمک زیادی کند. یکی از نکات مهمی که ضرورت استفاده از اسید فسفریک را در تولید کودهای کشاورزی بیان می‌کند این است که معمولاً بسیاری از خاک‌ها در اثر بارندگی فسفر خود را از دست می‌دهند؛ بنابراین تولید کودهای فسفاته با استفاده از اسید فسفریک و افزودن آنها به خاک می‌تواند این عنصر را به گیاهان بازگرداند.

کودهای فسفاته تجاری با استفاده از فسفات به‌دست‌آمده از سنگ‌های معدنی تولید می‌شوند. استخراج فسفر از سنگ معدن در غلظت‌های قابل‌توجه پرهزینه و در بسیاری موارد غیراقتصادی است. در این راستا تولید اسید فسفریک به روش‌های صنعتی می‌تواند زمینه تولید و کاربرد آن را در تولید کودهای فسفاته فراهم کند. رایج‌ترین کودهای فسفاته دی آمونیوم فسفات (DAP)، مونو آمونیوم فسفات MAP، NPK و کودهای SSP هستند.

فسفر (P) یک عنصر ضروری برای رشد گیاه است، اما به دلیل واکنش‌های شیمیایی در خاک، دسترسی آنی کم و کارایی محدودی در سال مصرف کود دارد. نیاز فسفر کود گیاهان در سیستم‌های کشت مدیترانه‌ای به‌شدت به بارندگی فصلی وابسته است.

آیا واقعاً فسفریک اسید برای کشاورزی خوب است؟

کودهای فسفاته به آن دسته از کودهای کشاورزی گفته می‌شود که برای رشد گیاه به خاک کشاورزی اضافه می‌شود و از این طریق مواد غذایی موردنیاز گیاه به‌ویژه فسفر در اختیار آن قرار می‌گیرد.

جالب اینجاست که در خاک‌های کشاورزی، اسید فسفریک از تجزیه مواد آلی خاک تولید می‌شود، اما فسفر موجود در این اسید معدنی برای گیاه قابل‌استفاده نیست؛ بنابراین لازم است فسفر به‌صورت ترکیب دیگری به خاک اضافه شود. البته PH خاک نیز در جذب فسفر توسط گیاهان نقش دارد. کودهای فسفاته نوعی استفاده از اسید فسفریک در صنعت هستند.

برای موفقیت‌آمیز بودن لقاح برگی، مواد مغذی باید بتوانند به لایه محافظ بیرونی برگ نفوذ کرده و از طریق کوتیکول، بی‌نظمی‌های کوتیکولی، روزنه‌ها، تریکوام ها یا دیگر ساختارهای اپیدرمی جذب شوند تا به سلول‌های داخلی گیاه برسند. به همین منوال باید گفت که زمان مصرف اسید فسفریک در شرایط ابتدایی و همان آبرسانی اولیه خواهد بود و این باعث می‌شود که گیاه رشدی درست و بدون نقص داشته باشد. تغییرات ژنتیکی نیز باید بررسی گردد. همین‌طور کنترل خاک و pH آن نیز اهمیت زیادی دارد. اگر در مورد خاک کشاورزی اطلاعات کافی را ندارید، باید با یک آزمایشگاه در این مورد مشورت کنید.

جمع‌بندی نهایی

ترکیبات شیمایی بخشی جدانشدنی از زندگی روزمره ما هستند، آن‌ها را می‌توان برای رشد سریع‌تر، بهتر و منطقی‌تر گیاهان بدون آفات استفاده کرد. در مورد بهترین زمان مصرف اسید فسفریک در کشاورزی سؤالات زیادی تاکنون مطرح شده است که بر مبنای این مقاله تصمیم گرفتیم توضیحات دقیقی را در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم. در حال حاضر دیجی شیمی یکی از تأمین‌کنندگان معتبر انواع اسید فسفریک در بازار است. شما می‌توانید عملیات خرید آن را به‌راحتی و در کم‌ترین زمان ممکن انجام دهید.

فسفات‌های آلی ترکیباتی هستند که انرژی موردنیاز برای اکثر واکنش‌هایی را که در سلول‌های زنده انجام می‌شود، تأمین می‌کنند، بنابراین خاک‌های غنی از فسفات باعث افزایش رشد گیاه می‌شوند. دقت داشته باشید که ترکیبات موجود در بازار گاهی به دلیل ناخالصی می‌توانند فوق‌العاده خطرناک باشند، پس حتماً در این مورد اصالت محصول و مرجع عرضه‌کننده را بررسی کنید.

ارسال نظر

علی :
0 0
درود برا درخت انجیر ابی که هفتگی اب میخوره میشه اسید فسفریک استفاده کرد؟چه زمان وچه میران برا هردرخت۲ساله
مدیریت :
0 0
سلام بله فسفریک برای کشاورزی استفاده میشود اما روش استفاده و میزان استفاده و از یک کارشناس کشاورزی بپرسید
نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
تری پلی فسفات سدیم چیست؟ 3 کاربرد عجیب تری پلی فسفات سدیم سولفات اهن چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر سولفات آهن سولفات سدیم چیست؟ 9 کاربرد بی نظیر سولفات سدیم سولفات نیکل چیست؟ 7 کابرد عجیب سولفات نیکل اکسید روی چیست؟ 11 کاربرد حیرت انگیر اکسید روی سوربیتول چیست؟ 8 کاربرد صنعتی و دارویی سوربیتول الکترولیت باطری نیکل کادمیوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک
نمایش همه
علاقه مندی ها ()