021-88308030
0

استفاده گوگرد در گلخانه [روش مصرف + تکنیک!]

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | جمعه 18 خرداد 1403 در ساعت 46 : 17 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

استفاده گوگرد در گلخانه

استفاده گوگرد در گلخانه، در کشاورزی مدرن، به شدت توصیه می‌شود. گوگرد یکی از عناصر پرمصرفی است که گیاه، بعد از برخی عناصر پر مصرف، مانند پتاسیم و نیتروژن، حتما به آن نیاز دارد. گرچه حضور این عنصر برای گیاه، فواید بسیاری دارد، اما متاسفانه در برخی موارد کمبود آن مشاهده می‌شود. اگر می‌خواهید در مورد استفاده از این عنصر در یک گلخانه اطلاعات بیشتری به دست آورید و اگر می‌خواهید یک منبع معتبر برای تهیه گوگرد مورد نیاز در گلخانه آشنا شوید، تا انتها با ما باشید.

چرا کارشناسان کشاورزی به گلخانه داران توصیه می‌کنند، از گوگرد استفاده کنند؟

کارشناسان کشاورزی به گلخانه‌داران توصیه می‌کنند، حتما در گلخانه از گوگرد استفاده کنند. برای این توصیه دلایلی قانع کننده و بسیار مهم به شرح زیر وجود دارد:

1- اصلاح کیفیت آب

برخی منابعی آبی که جریانی از آن به گلخانه‌ها وارد می‌شود، حاوی بی‌کربنات و پساب‌های شهری هستند. این آب‌ها، مناسب آبیاری گیاهانی که قرار است انسان آنها را مصرف کند، نیستند. به همین جهت، توصیه می‌شود برای آنکه کیفیت آب بهبود پیدا کند، از گوگرد استفاده شود.

2- اصلاح وضعیت خاک

از دیگر دلایلی که باعث شده در صنعت گلخانه‌داری از گوگرد استفاده کنند، اصلاح وضعیت خاک است. کاهش میزان شوری و قلیایی بودن خاک و اصلاح خاک‌هایی که مقدار زیادی آهک در آنها وجود دارد، از دیگر تاثیرات استفاده از گوگرد است.

3- افزایش جذاب عناصر کم مصرف

وقتی گوگرد را به خاک اضافه می‌کنند، باکتری‌هایی اکسیدکننده‌ای که در خاک وجود دارد، گوگرد را به سولفات تبدیل می‌کنند. سولفات، در نهایت به شکل اسید سولفوریک در آمده و همین ترکیب، خاک را به سمت اسیدی شدن پیش می‌برد. در خاک‌هایی که pH پایینی دارند و یا به اصطلاح، اندکی اسیدی هستند، جذب عناصر کم مصرف، از جمله، آهن، منگنز و روی افزایش پیدا می‌کند. وقتی میزان جذب این عناصر بالا می‌رود، زرد شدن رنگ‌ برگ‌ها در گیاهان، کاهش، و عملکرد افزایش پیدا می‌کند. استفاده گوگرد در گلخانه ی مخصوص کشت سویا اثرگذاری واضحی بر عملکرد این محصول دارد.

چه نوع کودی و با چه روش‌هایی برای استفاده گوگرد در گلخانه پیشنهاد می‌شود؟

در اغلب مناطق ایران که خاک‌ها از نوع آهکی هستند و میزان گوگرد زیاد نیست، بهتر است حتما از کودهای حاوی گوگرد استفاده شود. انواع کودهایی که برای استفاده گوگرد در گلخانه مناسبند، به شرح زیر است:

1- کودهای پالایشگاهی

یکی از انواع کودهایی که مناسب استفاده در گلخانه‌ها هستند، کودهای پالایشگاهی نام دارند. میزان گوگرد این نوع کود، بالاست و می‌توان آن را در ترکیب با دیگر کودها به کار برد.

2- کودهای گوگردی سولفات دار

یکی از بهترین انواع کودهایی که مناسب کشاورزی است، کود گوگردی سولفات‌دار است. این کود علاوه بر گوگرد، عناصر مفید دیگری نیز دارد. این، یکی از مناسب‌ترین رو‌ش‌های استفاده گوگرد در گلخانه است.

3- کود مایع گوگردی

کودهای مایع گوگردی، از گوگرد پودری و روغن معدنی تشکیل شد‌ه‌اند. این ترکیب به راحتی در آب حل شده و باعث رسوب ترکیبات بی‌کربنات در آب خواهد شد.

4- گوگرد معدنی

گوگرد معدنی را معدن‌های حاوی گوگرد استخراج می‌کنند. علاوه بر گوگرد، عناصر دیگری، مانند پتاسیم و آهن نیز در آن یافت می‌شود. این نوع کود گزینه خوبی برای حاصلخیزی خاک است. موضوع مهمی که می‌بایست در خصوص استفاده گوگرد در گلخانه مورد توجه قرار دهید، روش استفاده از آنهاست. روش‌هایی که در ادامه نام می‌بریم به کشاورزان فرصت می‌دهد تا به بهترین شکل ممکن از ترکیبات موثره کودها برای افزایش عملکرد کمی و کیفی گیاهان استفاده کنند؛ این روش‌ها به شرح زیرند:

  • گوگرد سوزی
  • اضافه کردن گوگرد به خاک به صورت مستقیم
  • محلول پاشی گوگرد در گلخانه

هر یک از این روش‌ها باید با توجه به شرایط محیطی صورت گیرد و برای آنکه به نتیجه دلخواه از مصرف گوگرد دست پیدا کرد، می‌بایست بهترین روش انتخاب شده و در گلخانه به کار برده شود.

آیا استفاده گوگرد در گلخانه، باعث افزایش عملکرد کیفی و کمی محصولات می‌شود؟

همانطوری که در فوق نیز اشاره کردیم، گوگرد یکی از عناصر پرمصرف و مورد نیاز گیاه است و در کشاورزی و خصوصا گلخانه‌داری از آن زیاد استفاده می‌کنند. نقش گوگرد در تولید اسیدهای آمینه و پروتئین‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت. گوگرد نقش‌های موثر زیادی را در گیاه ایفا می‌کند؛ ایجاد کلروفیل، تولید برخی آنزیم‌های مورد نیاز گیاه و جلوگیری از تجمع ماده نیترات به هنگام تولید نشاسته و قند از جمله کارهایی است که انجام آنها به حضور گوگرد وابسته است. اگر یک گلخانه در زمینی با خاک‌های سدیمی احداث شده باشد، نیاز به استفاده از گوگرد بیش از پیش احساس می‌شود؛ زیرا گوگرد، یک ماده بسیار مناسب برای اصلاح کردن خاک‌های سدیمی به شمار می‌رود. هر قدر خاک، از نظر شرایطی که در آن قرار دارد، به یک خاک بهینه و سالم نزدیک‌تر شود، مسلما گیاه و محصولی که از این گلخانه یا زمین به دست می‌آید، عملکرد کیفی و کمی بهتری خواهد داشت. اگر کودهای حاوی گوگرد به همراه کودهای حاوی فسفات، به زمینِ گلخانه‌هایی اضافه شود که از نظر میزان مواد آلی و رطوبت در سطح خوبی قرار دارند، گوگرد به تدریج اکسید شده و تثبیت فسفر کاهش پیدا می‌کند. این موضوع به صورت مستقیم موجب افزایش رشد گیاهان و افزایش عملکرد در یک گلخانه خواهد شد. برای استفاده گوگرد در گلخانه، باید به زمان مصرف آن دقت کرد. اگر کودهای حاوی گوگرد در زمانی استفاده شود که دمای خاک، کم و میزان رطوبت زیاد باشد، تعداد باکتری‌هایی که وظیفه دارند، گوگرد را به سولفات تبدیل کنند، زیاد نخواهد بود؛ در این شرایط، بهتر است از مصرف کودهای حاوی گوگرد به شدت اجتناب کرد. در زمان‌هایی که میزان رطوبت خاک، زیاد است، بهتر است با کمک کودهای گوگردی، میزان مناسبی از گوگرد را در اختیار گیاه قرار داد و کمبود را به این شکل جبران کرد.

برای تامین گوگرد مورد نیاز در گلخانه به چه شکلی اقدام کنیم؟

ما در این متن در خصوص تاثیرات گوگرد بر گیاه و نتیجه استفاده گوگرد در گلخانه نکاتی را با شما در میان گذاشتیم. برای آنکه این عملیات به نتیجه‌ای رضایت بخش ختم شود، باید گوگرد مورد نیاز در گلخانه را از مراجع معتبری همچون دیجی شیمی تهیه کنید. این مجموعه در حوزه ارائه انواع ترکیبات شیمیایی، سابقه طولانی و درخشانی دارد.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
سایر مقالات
تری پلی فسفات سدیم چیست؟ 3 کاربرد عجیب تری پلی فسفات سدیم تری پلی فسفات سدیم چیست؟ 3 کاربرد عجیب تری پلی فسفات سدیم سولفات اهن چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر سولفات آهن سولفات اهن چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر سولفات آهن سولفات سدیم چیست؟ 9 کاربرد بی نظیر سولفات سدیم سولفات سدیم چیست؟ 9 کاربرد بی نظیر سولفات سدیم سولفات نیکل چیست؟ 7 کابرد عجیب سولفات نیکل سولفات نیکل چیست؟ 7 کابرد عجیب سولفات نیکل اکسید روی چیست؟ 11 کاربرد حیرت انگیر اکسید روی اکسید روی چیست؟ 11 کاربرد حیرت انگیر اکسید روی سوربیتول چیست؟ 8 کاربرد صنعتی و دارویی سوربیتول سوربیتول چیست؟ 8 کاربرد صنعتی و دارویی سوربیتول الکترولیت باطری نیکل کادمیوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ الکترولیت باطری نیکل کادمیوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید اسید استیک چیست؟ 13 کاربرد خانگی جوهر سرکه یا اسید استیک اسید استیک چیست؟ 13 کاربرد خانگی جوهر سرکه یا اسید استیک آهک چیست؟ 13 کاربرد عجیب آهک که باید بشنوید! آهک چیست؟ 13 کاربرد عجیب آهک که باید بشنوید! اوره چیست و چه کاربردی دارد؟ اوره چیست و چه کاربردی دارد؟
نمایش همه
علاقه مندی ها ()