سبد خرید 0

سیلیکاژل

10 / 10
از 1 کاربر

Silicagel

>> >> >> >>
کد کالا : 092
تعداد سفارش :
پک 1 کیلوگرمی :
مبلغ قابل پرداخت : 150,000   (تومان)
معرفی به دوستان :

خرید سیلیکاژل [بهترین رطوبت گیر پودری]|فروش اینترنتی+قیمت به روز-دیجی شیمی

نام محصول : سیلیکاژل.

اسامی مترادف :  رطوبتگیر ، silicagel ، سیلیکای غیر متبلور ، سیلیکا.

فرمول شیمیایی : SiO2.

گرید : صنعتی / آزمایشگاهی.

بررسی تخصصی و اجمالی

سیلیکاژل

سیلیکاژل (Silica Gel) نوعی ماده پلیمری است که دارای ساختار سه بعدی بوده و کاربردهای عدیده ای در بخش های مختلف صنایع دارد. اغلب ما سیلیکاژل را در بسته بندی های دارویی، لباس، کفش و ... دیده ایم و شاید بدون توجه به اینکه این ماده چیست از کنار آن عبور کرده باشیم.

این بسته بندی های موجود در برخی مواد غذایی و وسایل دیگر سیلیکاژل نام دارند و هدف از قرار داده شدن آنها در چنین محصولاتی، جذب رطوبت و ممانعت از تخریب بافت و ساختار محصول به واسطه رطوبت می باشد.

سیلیکاژل

کاربرد و موارد مصرف این ماده به علت تاثیر مخرب رطوبت بر مواد و محصولات به قدری بالاست که امروزه شرکت های مختلفی اقدام به فروش این ماده کرده اند. سایت دیجی شیمی که یکی از قدیمی ترین و معتبرترین مراکز فروش محصولات شیمیایی است، یکی از انواع مرغوب و با کیفیت سیلیکاژل را در سامانه فروش آنلاین خود عرضه می کند. در ادامه این مطلب شما با چیستی این ماده، کاربرد، خطرات و نکات ایمنی کار با آن آشنا خواهید شد و در صورت نیاز می توانید از طریق همین سامانه اقدام به تهیه این محصول نمایید.

سیلیکاژل چیست؟

در پاسخ به این سوال که سیلیکاژل چیست باید گفت که این ماده نوعی پلیمر سه بعدی است که فرمول شیمیایی آن H2O3Si می باشد. این ماده در سه شکل گرانول، پودر و پرک شده در بازار موجود بوده و دارای رنگ بندی های نارنجی، آبی و سفید یا بی رنگ می باشد.

در پاسخ جزئی تر به این سوال که سیلیکاژل چیست باید گفت که این ماده دارای بافتی متخلخل می باشد که سبب شده تا بتواند به خوبی رطوبت را به خود حذب کرده و مانع از انتشار آن در محیط گردد. این ماده می تواند میزان رطوبت را 40 درصد وزن خود جذب کرده و سلامت محصولاتی که رطوبت باعث فسادشان می شود را تضمین کند. پس از اشباع شدن سیلیکاژل می توان در شرایط دمایی خاصی مجدد آن را قابل استفاده نمود.

سیلیکاژل چیست

 

باید اشاره کرد که تهیه این ماده از دو ترکیب شیمیایی دیگر با نام های اسید سولفوریک و سیلیکات سدیم انجام می شود. سوراخ های ریزی که در این محصول وجود دارد و در زیر میکروسکوپ ظاهری به شکل ماسه به خود می گیرد، سبب جذب رطوبت محیط شده و می تواند تا 40 درصد از رطوبت موجود در فضای خود را جذب کرده و کاهش دهد. زمانی که این عمل به طور کامل انجام شود، رنگ سیلیکاژل تغییر پیدا کرده که نشان از اشباع شدن آن دارد. باید در بررسی ویژگی های فیزیکی این ماده گفت که سیلیکاژل بی بو و غیر سمی می باشد و در آب و مایعات دیگر حل نخواهد شد.

جدول زیر برخی مشخصات این محصول را نشان می دهد.

نام
سیلیکاژل
فرمول شیمیایی
H2O3Si
حالت فیزیکی پودر- گرانول- پرک
رنگ بی رنگ – آبی – نارنجی
بو بدون بو
سمیت  غیر سمی

 

انواع سیلیکاژل

این ماده دارای سه نوع مختلف است که تفاوت های اندکی در ساختار با یکدیگر دارند. انواع سیلیکاژل عبارتند از نوع A، B و C. سیلیکاژل نوع A دارای تخلخل هایی در ابعاد 2 نانومتر است و معمولا از آن به عنوان نوعی جاذب رطوبت در محصولات و فرآورده هایی که به رطوبت حساسیت داشته و دچار آسیب و یا فساد می شوند، بهره گرفته می شود. هم چنین این نوع خاص از سیلیکاژل به عنوان نوعی جدا کننده به ویژه در محصولات الکترونیکی که به فشار حساسیت دارند، استفاده می شود.

یکی دیگر از انواع سیلیکاژل را می توان نوع B دانست که می تواند به عنوان نوعی جاذب سیالات و گازها عمل کرده و اندازه منافذ آن در حدود 4.5 تا 7 نانومتر است. از این نوع خاص در حمل کاتالیزگر ها هم استفاده های فراوانی می شود. نوع C این محصول هم خشک کن و جاذب رطوبت است که اندازه منافذ آن کمی بزرگ تر می باشد.

از دیگر دسته بندی برای انواع سیلیکاژل می توان به رنگ بندی آن اشاره کرد. این محصول در سه رنگ سفید (بی رنگ)، آبی و نارنجی در بازار موجود می باشد. سیلیکاژل سفید بیش از انواع دیگر در جذب رطوبت از گازها و مایعات مورد بهره برداری قرار می گیرد و به علت اینکه فاقد رنگ است، نمی توان از اشباع شدن آن به صورت ظاهری مطلع شد و باید از کارت های نشان گر رطوبت برای سنجش اشباع شدن آن بهره جست. اصطلاحا به این نوع از سیلیکاژل بدون اندیکاتور نیز گفته می شود.

انواع سیلیکاژل

سیلیکاژل آبی رنگ را می توان از انواع دارای اندیکاتور دانست که زمانی که اشباع می شود، به رنگ صورتی تغییر پیدا می کند. از آنجایی که این محصولات قابل بازیافت بوده و می توان مجدد از آنها استفاده کرد، پس از بازیافت این سیلکیاژل دوباره به رنگ آبی درمی آید. امروزه شاهد استفاده از رنگ سفید و آبی به صورت ترکیبی هم هستیم. در نهایت رنگ نارنجی سیلیکاژل نوع آخرین آن است که در صورت اشباع شدن به رنگ سبز درمی آید. این نوع خاص به نسبت دیگر انواع بی ضرر تر بوده و بیش تر مورد بهره برداری قرار می گیرد.

کاربرد سیلیکاژل

همان طور که اشاره کردیم، اصلی ترین کاربرد سیلیکاژل به عنوان نوعی خشک کن و رطوبت گیر در موادی است که احتمال فساد و تخریب آنها در برابر رطوبت محیط وجود دارد. همین ویژگی سبب کاربرد سیلیکاژل در بخش های مختلف و صنایع گوناگون شده است که در ادامه به توضیح آنها پرداخته ایم.

باید اشاره کرد که در هر کدام از این صنایع از انواع خاصی از سیلیکاژل استفاده می شود و کاربرد سیلیکاژل در تمامی این بخش ها، از بین بردن رطوبت اضافی است.

 

  • سیلیکاژل در داروسازی

یکی از موارد مصرف سیلیکاژل در داروسازی می باشد. این بخش از صنعت در قسمت های گوناگون خود از سیلیکاژل استفاده می کند. به عنوان مثال در خط تولید داروهایی چون آنتی بیوتیک ها شاهد استفاده از سیلیکاژل هستیم تا رطوبت باعث فساد این مواد و داروها نگردد.

سیلیکاژل در داروسازی

 

هم چنین به هنگام بسته بندی از سیلیکاژل در داروسازی بهره گرفته می شود. به این نحو که مقدار مشخصی از این محصولات و غالبا در شکل گرانولی را در بسته بندی های فیبری قرار داده و آن را در قوطی دارو می گذارند. سیلیکاژل در داروسازی در بسته بندی درب محصولاتی چون قرص های جوشان هم کاربرد داشته تا رطوبت هوا باعث فساد این قرص های حساس به نم و رطوبت نگردد.

  • سیلیکاژل در صنعت نفت و گاز

یکی دیگر از موارد استفاده سیلیکاژل در صنعت نفت و گاز می باشد که دو نوع H و WS آن در این حوزه پرکاربرد می باشد. علت استفاده از سیلیکاژل در صنعت نفت و گاز را باید حذف رطوبت و هم چنین هیدروکربن ها، نیتروژن و سایر ذراتی که به طور ناخواسته وارد خطوط فشار قوی گاز عنوان کرد. نوع H سیلیکاژل که در صنعت نفت و گاز مورد بهره برداری قرار می گیرد، دارای قدرت جذب آب و رطوبت بالاتر و سطح ویژه مناسب تری می باشد و به علت مقاومت بالاتر نسبت به نوع دیگر، پر کاربرد تر است. این نوع می تواند در جداسازی هیدروکربن های مایع از گاز طبیعی موثر عمل کرده و نقش تخصصی تری نسبت به نوع WS دارد. نوع WS نقش اصلی را در جذب رطوبت از لوله های گاز طبیعی و پالایش آن ایفا می کند.

  • سیلیکاژل در ترانسفورماتور

از سیلیکاژل در ترانسفورماتور ها که در صنعت مخابرات و برق مورد استفاده هستند، بهره های فراوانی گرفته می شود. علت استفاده از سیلیکاژل در ترانسفورماتور این است که این محیط باید همواره خشک بوده تا از وارد شدن آسیب به دستگاه خودداری به عمل آید.

سیلیکاژل در ترانسفورماتور

حتی اندک رطوبت هوا هم می تواند سبب صدمه دیدن ترانسفورماتور گشته و خسارات جدی وارد کند. به همین دلیل از سیلیکاژل در ترانسفورماتور بهره گرفته می شود تا محیط داخلی این دستگاه عاری از رطوبت باقی بماند. غالبا از سیلیکاژل های نارنجی و آبی برای این منظور بهره گرفته می شود و توصیه شده تا ضخامت و کلفتی آن بیشتر از 3 سانتی متر باشد.

  • سیلیکاژل و اجسام گران بها

یکی دیگر از بخش هایی که از سیلیکاژل بهره های فراوانی می گیرد، نگه داری از اجسام گران بهایی است که ممکن است رطوبت موجب فساد و تخریب آنها گردد. جواهرات را می توان یکی از این موارد دانست. استفاده از این ماده به عنوان جاذب رطوبت جواهراتی چون نقره می تواند مانع از ایجاد لک بر روی آنها گشته و زیبایی آنها را حفظ کند.

سیلیکاژل و اجسام گران بها

استفاده از سیلیکاژل و اجسام گران بها به اینجا ختم نمی شود و شاهد بهره برداری از این ماده در آثار باستانی هم بوده ایم. از آنجایی که این آثار ارزشمند همواره در معرض حرارت، رطوبت و تغییرات دمایی هستند، توصیه می شود تا با بهره گیری از سیلیکاژل در راستای حفظ آنها و هم چنین جلوگیری از ایجاد کپک بر روی آنها گام برداشت.

  • سیلیکاژل در ساختمان

یکی دیگر از موارد استفاده از سیلیکاژل در ساختمان سازی است. امروزه شاهد استفاده از این مواد رطوبت گیر در شیشه های دو جداره هستیم تا بخارات آب و تغییرات دمایی باعث ایجاد قطرات آب در بین دو شیشه و ایجاد ظاهری ناخوشایند نگردند.

سیلیکاژل در ساختمان

هم چنین در مراحلی که بتن در حال آماده سازی است، از سیلیکاژل در ساختمان سازی و تهیه بتن استفاده شده و با جذب رطوبت به وسیله این مواد، بتنی محکم تر و با دوام تر تهیه خواهد شد.

  • سایر کاربردهای سیلیکاژل

این ماده به علت خاصیت ارزشمندی که دارد، موارد مصرف عدیده ای داشته که توضیح همه آنها در حوصله این مطلب نمی گنجد. رطوبت از جمله فاکتورهایی است که می تواند تاثیرات سوء و مخربی بر روی بسیاری از وسایل و فرآورده ها داشته باشد. به عنوان مثال دوربین های عکاسی و فیلم برداری، عکس های قدیمی، محصولات تولید شده از چرم، محافظت از تجهیزات نظامی، خشک و تمیز نگاه داشتن لانه حیوانات خانگی، محافظت از وسایل الکترونیکی که به رطوبت و فشار حساس هستند، خشک کردن گل و ... از سایر کاربردهای سیلیکاژل می باشد که از توضیح جزئی آنها پرهیز می کنیم.

سایر کاربردهای سیلیکاژل

در کنار این موارد، استفاده های عدیده دیگری هم از سیلیکاژل می شود که همگی آنها در راستای از بین بردن رطوبت مخرب برای فرآورده خاصی می باشد. به طور کلی می توان گفت هر جایی که رطوبت باعث فساد و تخریب محصولی شد، می توان از سیلکیاژل به منظور محافظت از آن بهره برد.

جدول زیر برخی کاربردهای این ماده را در یک نگاه نشان می دهد.

کاربردها     داروسازی       استفاده به عنوان نوعی رطوبت گیر در خط تولید داروها
استفاده در بسته بندی داروها به منظور جذب رطوبت
استفاده در درب قوطی های قرص جوشان به منظور حفظ کیفیت و جلوگیری از مرطوب شدن
      صنعت نفت و گاز موثر در حذف رطوبت در لوله های گاز
جذب کننده سایر ترکیباتی چون نیتروژن، هیدروکربن ها و هر ماده ناخواسته دیگر در لوله های گاز
صنعت برق و مخابرات جذب کننده رطوبت در ترانسفورماتورها
    نگه داری از اجسام گران بها محافظت از جواهراتی نظیر نقره به منظور جلوگیری از ایجاد لک
محافظت از آثار باستانی به منظور جلوگیری از ایجاد کپک و جذب رطوبت محیط
    صنعت ساختمان استفاده در شیشه های دوجداره به منظور جلوگیری از ایجاد بخار
استفاده در تولید بتن به منظور جذب رطوبت و ایجاد بتنی مستحکم تر
        سایر کاربردها استفاده به عنوان جاذب رطوبت و مانعی برای فشار در وسایل الکترونیک
محافظی برای عکس های قدیمی و دوربین ها
مناسب برای خشک کردن گل
استفاده به منظور نگاه داری تجهیزات نظامی
محافظی برای محصولات تولید شده از چرم

 

بازیافت سیلیکاژل

همان طور که در قسمت های قبلی عنوان کردیم، سیلیکاژل می تواند تا 40 درصد وزن خود، رطوبت را جذب کرده و مانع از تخریب محصولات و فرآورده های حساس به رطوبت شود. اما زمانی که این ظرفیت تکمیل شود، نیاز به بازیافت سیلیکاژل ضرورت می یابد، زیرا در چنین شرایطی این ماده دیگر قادر به جذب رطوبت نمی باشد.

بازیافت سیلیکاژل در شرایط دمایی خاصی صورت می گیرد. زمانی که این ماده پلیمری را در دمای حدود 125 درجه سانتی گراد و برای مدت 12 ساعت نگه داری کنید، بازیافت سیلیکاژل صورت گرفته و می توانید مجدد از آن بهره برداری کنید.

بازیافت سیلیکاژل

البته باید اشاره کرد که در هر بار بازیافت سیلیکاژل بخشی از ظرفیت جذب رطوبت آن از بین رفته و کاهش می یابد، بنابراین زمانی نسبت به بازیافت آن اقدام کنید که ظرفیت جذب رطوبت آن کاملا پر شده باشد. برای این منظور دستگاه هایی هم طراحی شده اند که با قرار دادن سیلیکاژل در آنها، می توانید به استفاده مجدد از آن بپردازید.

سیلیکاژل از کجا بخریم

پرسشی که مطرح می شود، این است که سیلیکاژل از کجا بخریم؟ مرجع معتبر برای خرید این ماده کدام است و چگونه می توانیم در بین انواع مختلف این محصول، بهترین گزینه را برای خودمان انتخاب کنیم؟

در پاسخ می توان گفت که سایت دیجی شیمی که از قدیمی ترین مراجع فروش محصولات شیمیایی است، اقدام به فروش آنلاین این محصول کرده است. شما می توانید در پاسخ به این سوال که سیلیکاژل از کجا بخریم به سایت دیجی شیمی مراجعه کرده و به صورت آنلاین اقدام به خرید نمایید.

سیلیکاژل از کجا بخریم

 

بهره مندی از درگاه پرداخت اینترنتی یکی از مزیت های این سامانه فروش است که کار را برای شما مصرف کننده گرامی ساده تر ساخته است. کارشناسان بخش فروش ما همواره آمادگی پاسخ گویی به تماس های شما عزیزان بوده و می توانند مشاوره های رایگان را در زمینه این محصول و جزئیات آن به شما ارائه کنند.

قیمت سیلیکاژل

یکی از فاکتور های اصلی و اساسی برای خرید یک محصول را باید قیمت مناسب آن عنوان کرد. سیلیکاژل قیمت رقابتی و مقرون به صرفه ای را در سایت دیجی شیمی داشته و علت را باید در فروش مستقیم این محصول و به دور از دست واسطه و دلال ها عنوان کرد.

تنها یک بار مقایسه قیمت های سامانه فروش آنلاین دیجی شیمی کافی است تا متوجه به صرفه بودن قیمت ها در این سامانه شوید. سیلیکاژل قیمت مناسب خود را در کنار کیفیت عالی به شما عرضه می کند و این قیمت رقابتی چیزی از کیفیت محصول کم نکرده است.

شما می توانید با سفارش این فرآورده از سایت دیجی شیمی در اولین فرصت ممکن این محصول را در محل خود دریافت کنید. به کار گیری قوی ترین تیم فروش، انبار و حمل و نقل نقطه قوتی است که سایت دیجی شیمی از آن بهره گرفته و این مساله موجبات جلب رضایت مصرف کنندگان ما را فراهم کرده است.

ایمنی کار با سیلیکاژل

کار کردن با هر ماده شیمیایی حتی بی خطر ترین آنها، نیازمند اطلاع از جزئیاتی است که کار با آن را ایمن کرده و سلامت فرد استفاده کننده و محیط کار را حفظ کند. ایمنی کار با سیلیکاژل به علت غیر سمی و غیر قابل اشتعال بودن این ماده بسیار ساده است، اما به عنوان فروشنده این محصول لازم دیدیم که همین توضیحات ساده را عنوان کرده و ایمنی شما را حین کار با این ماده حفظ کنیم. تنفس این ماده به خودی خود خطرآفرین نمی باشد، اما ممکن است در دوزهای بالا و تنفس برای مدت زمان طولانی، مشکلات خفیف تنفسی نظیر سرفه های زودگذر و مقطعی درگیرتان کند.

تماس پوستی این ماده سبب روز التهاب و مشکل خاصی نخواهد شد. اما تماس چشمی می تواند سبب تحریکات گذرایی در چشم ها شود که از جمله علائم آن می توان به اشک ریختن و دردی مختصراشاره کرد که بعد از مدت کوتاهی از بین خواهد رفت. بلعیدن این ماده هم می تواند سبب آسیب های مختصری به دستگاه گوارش فرد شود که گذرا بوده و سریع برطرف می شود.

این ماده قابل اشتعال نمی باشد و با ترکیبات دیگر واکنش نمی دهد. تنها اسید ها و باز های بسیار قوی هستند که می توانند سبب واکنش دادن با سیلیکاژل گردند که بروز چنین حالتی نادر است.

نکات و احتیاط در مصرف

اگرچه خطرات کار با سیلیکاژل محدود است و به نسبت دیگر مواد شیمیایی می توان این ماده را امن دانست، اما رعایت نکات و احتیاط در مصرف عقلانی بوده و می تواند سلامت ما را حفظ کند. در صورتی که فرد در اثر استنشاق گرد و غبار های این ماده مسموم شد، او را به هوای آزاد برده تا تنفس کند. تنفس بیش از اندازه این ماده می تواند سبب بروز بیماری سیلیکوزیس شود که ناشی از تنفس ذرات سیلیس می باشد.

ایمنی کار با سیلیکاژل

چنانچه پوست در اثر تماس با این ماده تحریک شد، می توانید محل را برای مدت 5 دقیقه با آب فراوان بشویید و خشک نمایید. هم چنین تماس چشمی نیازمند شست و شوی کامل چشم ها برای مدت 15 دقیقه می باشد. مراجعه به پزشک به منظور آسودگی خاطر از عدم آسیب به اعضای بدن می تواند موثر باشد. چنانچه فرد این ماده را بلعید او را به مراکز درمانی برسانید و وی را مجبور به استفراغ نکنید.

استفاده از تجهیزات کار در محیط های آزمایشگاهی می تواند موجب رعایت نکات و احتیاط در مصرف سیلکیاژل گشته و سلامت شما را حفظ کند. برای جلوگیری از تحریکات تنفسی استفاده از ماسک ضروری است. هم چنین به کمک دستکش، لباس مخصوص کار در محیط های شیمیایی و عینک می توانید پوست و چشم های خود را از خطر تماس با سیلیکاژل دور نگاه دارید.

به منظور حفظ خاصیت این ماده در جذب رطوبت، ضروری است سیلیکاژل را در محیط هایی به دور از رطوبت نگه داری کنید تا قابل استفاده باشد.

مزایا

معایب

مشخصات فنی

مشخصات کلی
نام محصول :
سیلیکاژل
درصد خلوص :
99%
گرید :
صنعتی / آزمایشگاهی
فرمول شیمیایی :
SiO2
مشخصات فیزیکی
شکل ظاهری :
سیلیکاژل به دو نوع گرانول ( کروی ) و پرک ( بی شکل ) موجود می باشد. همچنین سیلیکاژل دارای رنگ های آبی ، سفید و نارنجی و این محصول دارای مش های 1 تا 3 و 3 تا 5 می باشد
بسته بندی
پک 1 کیلوگرمی :
yes

مقالات مرتبط

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
آخرین بازدیدهای شما
نمایش همه
علاقه مندی ها ()