سبد خرید 0

اسید شستشو

9 / 10
از 19 کاربر

Washing acid

>> >> >>
کد کالا : 0113
تعداد سفارش :
بسته بندی :
مبلغ قابل پرداخت : 170,000   (تومان)
معرفی به دوستان :

دیجی شیمی هیچ تصرفی در کرایه باربری ندارد.

به دستور اداره مالیات صورت حساب مشتریان عزیز در سامانه مودیان مالیاتی به صورت الکترونیکی ارسال و قابل رویت می باشد.

اسید شستشو مخصوص چیلر-کندانسور-کولینگ تاور-پکیج-آبگرمکن-موتورخانه- استخر و مبدل های حرارتی

مناسب جهت رسوب زدایی و شستشوی انواع فلزات

بررسی تخصصی و اجمالی

اسید شویی

امروزه محصولات شیمیایی و انواع مواد شوینده تولید و به بازار عرضه شده است که مورد استفاده افراد در مواقع ضروری و برای تمیز کاری صورت می گیرد. از اسید شویی در تمیز کردن استخر، برکه، آبگرمکن و.... استفاده می شود. اسید شویی می تواند تمام لایه ها و کثیفی هایی که روی فلزات، روی و... انباشته شده است را پاک کند. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع اسید شویی، روش ها و کاربرد های آن بپردازیم. اما در ابتدا باید بدانیم که اسید شویی چیست؟

همه چیز درباره اسیدشویی

اسید شویی چیست؟

اسید شویی فرآیندی است، که  طی آن ناخالصی هایی همانند، زنگ زدگی، رسوب و... از سطح فلزاتی مثل آهن، مس، فلزات گرانبها و آلیاژ های آلومینیومی حذف می شود. برای این کار از محلولی که حاوی اسید است، استفاده می شود که به آن اسید شست و شو می گویند. این فرآیند معمولا در تولید فولاد برای حذف رسوبات و ناخالصی ها به کار برده می شود. اسید شویی، پروسه ای است که می تواند یک لایه از زنگ زدگی رسوبات را تمیز کند، برخی اوقات برای اسید شویی از ۲ اسید قوی مثل، هیدروفلوئوریک اسید و اسید نیتریک استفاده می کنند. این اسید در جوشکاری ها برای تمیز کردن و از بین بردن لایه های زنگ زدگی کاربرد دارد‌. اسید شویی در ساخت جواهرات در طلا فروشی نیز کاربرد دارد، در تولید جواهرات از فرایند اسید شویی برای حذف لایه های اکسید مس استفاده می کنند، این لایه ها در اثر حرارت دیدن مس یا نقره با عیار واقعی به هنگام لحیم کاری و آنیلینگ ایجاد می شود.

روش های استفاده از اسید شست و شو

روش های مختلفی برای شست و شوی با اسید وجود دارد که هر یک بسته به نیاز استفاده می شود‌. که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

 • اسید شویی به روش افشانه ای بر روی سطوح مختلف
 • اسید شویی به روش شناور کردن داخل مخزن
 • اسید شویی به روش بازگردش
 • برس کشیدن روی ژل اسیدی و خمیر
 • پاک کردن الکتروشیمیایی

روش شناور کردن، داخل مخزن معمولا بیرون از محل و در کارخانه تولید کننده توسط فردی متخصص صورت می گیرد.

اسید شویی به روش افشانه ای بیش تر در محل کار انجام می شود، نکته مهمی که در اسید شویی باید رعایت کرد، به همراه داشتن تجهیزات مورد نیاز است و همچنین از روش های ایمن  باید استفاده کرد.

در ارتباط با لوله کشی برای مایعاتی که خاصیت خورندگی دارد، کاربرد اسید شویی باز گردش بهتر است. در مناطق کوچک به خصوص در پیرامون جوشکاری شده می توان از این روش استفاده کرد.

به هنگام اسید شویی با ژل یا خمیر جوش شیرین مخصوص باید به این نکته توجه کرد که حتما پیش از خشک شدن ژل آن را به خوبی با آب یون شست و شوی دهید.

اسیدشویی و روش های مختلف آن

اسید شویی چگونه صورت می گیرد؟

پیش از انجام فرآیند اسید شویی برای آن که ذرات بزرگ، آلودگی ها و ناخالصی ها حذف شود، فلز مورد نظر را با محلولی شست و شوی دهید، سپس مخزنی که در آن مایع اسید شویی وجود دارد شناور شود، به محض غوطه ور شدن فلز در این مایع ناخالصی ها از روی آن حذف خواهد شد.  پس از آن که این فلز مدتی در مایع شناور ماند، برای جلوگیری از اثرات مخرب آن را از مایع خارج کنید. در صورتی که از مایع اسید شویی مناسب استفاده کنید، باید مدت زمان مناسبی برای قرار دادن فلز درون محلول را انتخاب کنید تا ناخالصی های سطحی به طور کامل و با کم ترین زمان از بین برود، پس از بیرون آوردن از مایع اسید شویی، فلز را شست و شوی داده و وارد مرحله ی روغن کاری کنید.

چه عواملی باعث افزایش سرعت در اسید شویی می شود؟

توجه‌ به عواملی که می تواند سرعت عمل اسید شویی را افزایش دهد و از اتلاف وقت جلوگیری کند، بسیار حائز اهمیت است. این فاکتور ها شامل موارد زیر است:

 1. نوع اکسید
 2. نوع محلول اسیدی، دما و غلظت آن
 3. ترکیب محلول اسیدی
 4. مدت زمان نگهداری درون محلول اسیدی
 5. بازدارنده های موجود درون محلول اسیدی که موجب کند شدن واکنش محلول در انجام فرآیند می شود.

مهم ترین عملیات که در اسید شویی باید به آن توجه شود، نوع، غلظت اسید، دما و کیفیت محلول می باشد.           

عوامل موثر در بالابردن سرعت اسیدشویی          

روغن کاری چیست؟

روغن کاری عملی است که برای پیشگیری از اکسیداسیون و بعد از اسید شویی فلز انجام می شود. در اسید شویی فلز مورد نظر را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود، سپس با روغن کاری فلز ها می توان آن ها را از خوردگی به طور کامل نگهداری کرد و حتی با انجام روغن کاری فلزات را به مدت طولانی در انبار محافظت می کنند. در برخی از ساخت ها فلزات روغن کاری شده استفاده می شود و در برخی مواقع باید روغن کاری را از روی فلزات تمیز کرده و مورد استفاده قرار داد.

چرا فرآیند اسید شویی و روغن کاری انجام می شود؟

استفاده از اسید شست و شو برای فلزات باعث حذف آلودگی ها از روی فلزات می شود و اگر فلزات را اسید شویی نکنید، باعث اختلال در فرآیند ساخت و پوشش دهی می شود. اگر فلز اسید شویی نشده باشد، عملیات جوشکاری هیچ تاثیری بر آن‌ نمی گذارد و رنگ کردن فلزات کثیف باعث ورقه ورقه شدن و عدم چسبندگی رنگ به فلز می شود. فاصله زمانی بین تولید فلز کاربرد آن در مراحل تولیدی زیاد است، به همین علت روغن کاری روی فلز صورت می گیرد. در صورتی که این کار انجام نشود، ظاهر فلز زود تر تغییر می کند و ظرفیت انجام فرایند های بعدی را از دست خواهد داد. فرآیند های اسید شویی و روغن کاری معمولاً در پایان مراحل شکل دهی در فرآیند نورد صورت می‌ گیرد، زیرا در این مراحل هیچ گونه غلتک آلوده ‌ای و یا سایر وسایل فرآیند نورد با فلز تازه ایجاد شده برخوردی نخواهد داشت.

علت بهره گیری از اسیدشویی فلزات

اسید شویی شامل چه مواردی است؟

برای استفاده از اسید شست و شو، سطوح پیش از استفاده در مخلوط اسید باید مرطوب شوند، سپس این سطح را با بررسی مویی سفت ماساژ دهید، یا از یک دستگاه تمیز کننده تجاری استفاده کنید تا ظاهر مطلوبی به دست بیایید. این فرآیند ممکن است دوباره صورت بگیرد و تکرار دوباره آن به استفاده ی فردی و میزان لک شدن آن بستگی دارد. به دلیل آن که اسید ماده ای شیمیایی و سخت بوده بهتر است، ابتدا از مخلوط اسید ۱:۲۰ شروع کنید، پس از شسته شدن سطوح اجازه دهید به صورت کامل خشک شود. اگر ترکیب قوی نباشد از آن می توان در تمیز و پاک کردن دزدگیر سنگ نیز استفاده کرد، در این صورت می توان گفت سطوح را هر سال باید با اسید شست و شو دهید تا لایه های نازکی که روی سطوح وجود دارد پاک شود، تا به هنگام استفاده از آن دچار مشکل نشوید.

اسید شویی فولاد

یکی از کاربرد های مهم اسید شست و شو، استفاده از آن در نورد فولاد است. معمولا برای انجام این کار از اسید نیتریک و اسید سولفوریک استفاده می شود. مزایای استفاده از اسید نیتریک برای این کار عبارتند از:

 • هزینه های گرمایشی را کاهش می دهد.
 • هیدروژن کم تر نفوذ می کند.
 • نمک آهن روی سطح شسته شده کم تر رسوب می کند. شما می توانید بهترین اسید نیتریک را از سایت دیجی شیمی با قیمتی استثنایی تهیه کنید.

مزایای استفاده از اسید سولفوریک هم شامل این موارد است.

 • بازیابی این اسید می تواند بسیار سریع تر انجام شود
 • با افزایش دما غلظت اسید کاهش می یابد و سولفات آهن آسان تر بازیابی می شود.
 • امکان کنترل سرعت فرآیند با دما وجود دارد. خرید اسید سولفوریک از سایت دیجی شیمی، در کنار دارا بودن کیفیت عالی، از نظر قیمت هم کاملا به نفعتان خواهد بود.

نکات ایمنی کار با اسید شست و شو

به هنگام اسید شویی رعایت نکات ایمنی در هر محیط و شرایط الزامی است، برای مثال، از نقاب صورت، لباس مخصوص کار، کلاه ایمنی، دستکش پلاستیکی، کفش جلو بسته، عینک ایمنی و .... استفاده کنید تا سلامت شما در خطر قرار نگیرد. اسید شویی اگر در مکانی قرار است صورت بگیرد، باید دارای تهویه هوا و دریچه باشد، زیرا به هنگام کار با اسید شویی گازی تولید می شود که برای ریه، تنفس، چشم و... مضر است و حتی استفاده ی طولانی مدت آن باعث خطرات جدی در افراد می شود. در صورت عدم انجام صحیح اسید شویی رگه هایی از اسید سطح سنگ یا استخر را به طور مداوم کنده کاری می کند. رخ دادن این مسائل باعث تغییر رنگ مواد برای همیشه می شود، به همین منظور لازم است که مطمئن شوید مخلوط اسید شویی چندان قوی و غلیظ نیست، به خصوص در موقع پاک کردن سطح سنگ تمامی محصولات قابلیت واکنش دادن یا سوختن دارند. برخی از قطعات سنگی مثل، گرانیت ریون در موقعی که از مخلوط اسید قوی استفاده می شود، بیش تر امکان دارد که رنگ آن روشن شود.

ایمنی کار با اسید شست و شو

خرید اسید شست و شو

با توجه به کاربرد گسترده ای که اسید شست و شو دارد، بهره گیری از آن در بخش های محتلف صنعت مرسوم است. اسید شست و شو با عالی ترین سطح کیفی و قدرت بسیار بالا در سایت دیجی شیمی آماده فروش به شما عزیزان می باشد. دیجی شیمی با به کار گیری حرفه ای ترین افراد به منظور انبارش، حمل و جابجایی اسید شست و شو، نگرانی شما را بابت نگه داری این اسید قدرتمند به حداقل کاهش داده است. هم چنین قیمت اسید شست و شو در سایت دیجی شیمی بسیار مناسب و اقتصادی است و شما می توانید با قیمتی ایده آل این محصول را خریداری نمایید. امکان دریافت مشاوره رایگان توسط کارشناسان بازرگانی مرکز فروش مواد شیمیایی دیجی شیمی برای شما مهیا است و می توانید با بالا بردن اطلاعات خود درباره این محصول و نحوه کار با آن، خریدی ایده آل و مطمئن را تجربه کنید.

کلام آخر

در این مطلب کوشش کردیم تا به بررسی موضوع اسید شویی بپردازیم. اسید شویی فرآیندی است که طی آن لایه های رسوب، آلودگی ها و ضایعات از روی فلزات را حذف می کند. اسید شویی در انواع صنایع کاربرد دارد و با روش های مختلفی انجام می شود که هر یک بسته به نیاز استفاده می شود‌. البته در صورتی که بخواهیم این فرایند سریع تر انجام شود، لازم است به عواملی که اشاره کردیم توجه شود. شما می توانید برای خرید اسیدهای مورد نیاز به منظور اسیدشویی از سایت دیجی شیمی کمک بگیرید. این مرجع فروش مواد شیمیایی، بهترین و با کیفیت ترین اسید نیتریک و اسید سولفوریک را با قیمتی مناسب به دست شما می رساند.

مزایا

مثبت درصد خلوص بالا
مثبت ضد خوردگی
مثبت استفاده آسان
مثبت بسته بندی مناسب
مثبت ضمانت کیفیت محصول

معایب

مشخصات فنی

مشخصات کلی
نام محصول :
اسید شستشو
گرید :
صنعتی و آزمایشگاهی
مشخصات فیزیکی
حالت در دمای 25 درجه سانتیگراد :
مایع
اسیدیته :
3-3.5
نوع بسته بندی
گالن 20 لیتری :
yes

محصولات مرتبط

مقالات مرتبط

ارسال نظر

کامپویا :
1 0
سلام این بر پایه چه اسیدی است؟ اسید کلریدریک؟ و برای زنگزدایی هم کاربرد دارد؟
مدیریت :
0 0
سلام خیر برای زنگزدایی از محصول زنگبر یا فروکلین باید استفاده شود
هومن :
1 0
سلام برای اسیدشویی بویلر و لوله های مسی دستگاه های اسپرسوساز چه نوع اسیدی رو پیشنهاد میدین اسید باید گرید خوراکی و مقرون به صرفه باشه
مدیریت :
3 0
سلام اسیدی که برای دستگاه های مسی باید استفاده شود سوپر دیسکلر است که احتیاجی نیست خوراکی باشد بعد از اسیدشویی دستگاه و شستشو بدین میتونید مجدد راه اندازی کنید
پناهی :
0 0
حالا برای قطعات استیل که داخلشون کچ گرفته وبیرونشون براقیت ااستیل را دارد ونمیخایم آسیب ببینه چه اسیدیی پیشنهاد میکنین ممنون میشم راهنمایی کنین
مدیریت :
0 0
سلام متاسفانه اسیدضدبتن به استیل اسیب میزند چیزی نداریم کمکنون کنه
مهدی :
0 0
سلام برا شستو نما و بخصوص سنگ گرانیت مشکی چه اسیدی پیشنهاد شماست
مدیریت :
0 0
سلام اسید نیتریک میتونید استفاده کنید
نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
آخرین بازدیدهای شما
نمایش همه
علاقه مندی ها ()