021-88308030
0

سدیم لوریل سولفات در خمیر دندان

10 / 10
از 3 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | جمعه 18 خرداد 1403 در ساعت 56 : 17 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

سدیم لوریل سولفات در خمیر دندان ها

سدیم لوریل سولفات (SLS) یک ماده شوینده و سورفکتانت مصنوعی است که معمولاً در صنایع مختلف از جمله مراقبت های شخصی، نظافت خانگی و فرآیندهای صنعتی استفاده می شود. این یک ترکیب همه کاره است که به دلیل توانایی آن در کاهش کشش سطحی مایعات و ایجاد کف، کاربردهای گسترده ای دارد. در این مقاله به کاربردهای مختلف سدیم لوریل سولفات از جمله کاربرد ان در خمیر دندان میپردازیم.

 

ساختار شیمیایی سدیم لوریل سولفات

سدیم لوریل سولفات یک سورفکتانت آنیونی است که از لوریل الکل به دست می آید. دارای فرمول شیمیایی C12H25NaO4S و وزن مولکولی 288.38 گرم بر مول است. ساختار سدیم لوریل سولفات شامل یک گروه سولفات آبدوست (SO4) است که به یک زنجیره آلکیل آبگریز (لوریل) متصل است.

 

طول زنجیره آلکیل در لوریل سولفات سدیم می تواند از 12 تا 18 اتم کربن متفاوت باشد، اما رایج ترین نوع مورد استفاده در محصولات مراقبت شخصی و تمیز کردن، سدیم لوریل سولفات با زنجیره 12 کربنی (SLS) است. این به این دلیل است که بالاترین ظرفیت کف کردن را در بین طول های مختلف زنجیره دارد.

 

برای خرید سدیم لوریل سولفات با بهترین قیمت و کیفیت بازار حتما با شماره تماس های درج شده در بالا تماس بگیرید 

 

خواص شیمیایی سدیم لوریل سولفات

SLS از دو بخش اصلی تشکیل شده است: یک گروه سولفات آبدوست (آب دوست) (-OSO3Na) و یک گروه آبگریز (آب ترسان) لوریل (-C12H25). گروه سولفات قطبی است یعنی بار منفی کمی دارد و در آب محلول است در حالی که گروه لوریل غیر قطبی است یعنی بار ندارد و در آب نامحلول است.

ساختار SLS را می توان با فرمت زیر نشان داد:

CH3(CH2)11OSO3Na

این ساختار نشان می دهد که گروه سولفات به دوازدهمین اتم کربن گروه لوریل و یون سدیم (Na+) به گروه سولفات متصل است.

 

به طور خلاصه، ساختار شیمیایی سدیم لوریل سولفات یک زنجیره هیدروکربنی طولانی با یک گروه سولفات و یک یون سدیم متصل به یک سر است.

مشخصات فیزیکی

SLS یک پودر سفید یا زرد کم رنگ است که بی بو یا دارای بوی مشخصه ملایمی است. در آب محلول است و محلولی شفاف و بی رنگ تا زرد تشکیل می دهد. SLS دارای نقطه ذوب بالا 206-209 درجه سانتیگراد و نقطه جوش تقریباً 360 درجه سانتیگراد است. این یک محرک قوی است و در صورت استنشاق می تواند باعث تحریک پوست و چشم و همچنین ناراحتی های تنفسی شود.

خواص بیولوژیکی

SLS یک سورفکتانت پرکاربرد است که به دلیل خواص بیولوژیکی آن به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. به طور کلی، SLS برای استفاده در محصولات مراقبت شخصی و تمیز کردن زمانی که در غلظت های تا 1٪ (در محصولات باقی مانده) یا حداکثر 2-5٪ (در محصولات شستشو دهنده) استفاده شود، با توجه به مواد آرایشی، ایمن در نظر گرفته می شود. پنل تخصصی بررسی (CIR). با این حال، برخی از مطالعات نگرانی هایی را در مورد اثرات بالقوه سلامتی SLS، به ویژه هنگامی که در غلظت های بالا یا برای مدت طولانی استفاده می شود، ایجاد کرده اند.

سرطان زایی

شواهد محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد SLS ممکن است سرطان‌زا یا سرطان‌زا در انسان باشد. برخی از مطالعات نشان داده اند که SLS ممکن است یک جهش زا ضعیف باشد، به این معنی که می تواند جهش هایی در DNA ایجاد کند که به طور بالقوه می تواند منجر به سرطان شود. با این حال، هیئت کارشناسی CIR به این نتیجه رسیده است که در حال حاضر شواهد کافی برای حمایت از سرطان زایی SLS وجود ندارد.

اثرات زیست محیطی

SLS می تواند تأثیر منفی بر محیط زیست داشته باشد، به ویژه هنگامی که در آبراه ها رها می شود. SLS می تواند برای موجودات آبزی مانند ماهی و بی مهرگان آبزی سمی باشد و می تواند در زنجیره غذایی تجمع یابد. علاوه بر این، تولید SLS مستلزم استفاده از مواد پتروشیمی است که غیر قابل تجدید هستند

کاربرد های سدیم لوریل سولفات در خمیردندان

سدیم لوریل سولفات (SLS) یک ماده پرکاربرد در فرمولاسیون خمیردندان است که در درجه اول به دلیل توانایی آن در ایجاد کف و حذف مواد زائد از دندان و لثه است. در این پاسخ، جنبه‌های مختلف استفاده از SLS در خمیر دندان، از جمله نقش آن در محصول، مزایا و معایب، نگرانی‌های ایمنی و جایگزین‌ها را بررسی خواهیم کرد.

SLS یک سورفکتانت یا عامل فعال سطحی است که به خمیر دندان اضافه می شود تا کف ایجاد کند و مواد فعال را در سراسر دهان پخش کند. عملکرد کف SLS به از بین بردن زباله ها و باکتری ها از دندان ها و لثه ها کمک می کند و با مسواک زدن راحت تر از بین می روند. SLS همچنین به امولسیون کردن روغن‌ها و چربی‌ها کمک می‌کند، که می‌تواند به بوی بد دهان کمک کند و کشش سطحی خمیردندان را کاهش می‌دهد و به آن اجازه می‌دهد راحت‌تر در دهان پخش شود.

مزایای SLS در خمیر دندان

استفاده از SLS در خمیردندان مزایای متعددی دارد. در مرحله اول، با ایجاد کف و پراکندگی مواد فعال در سراسر دهان، به بهبود راندمان تمیز کردن خمیر دندان کمک می کند. این می تواند منجر به کاهش بیشتر پلاک و کاهش خطر بیماری لثه و پوسیدگی دندان شود. ثانیا، عمل کف کردن SLS به توزیع یکنواخت خمیردندان در سراسر دهان کمک می کند و اطمینان می دهد که تمام نواحی پوشانده و تمیز می شوند. در نهایت، SLS می تواند به بهبود طعم و بافت خمیر دندان کمک کند و استفاده از آن را دلپذیرتر کند.

معایب SLS در خمیر دندان

علیرغم مزایای آن، استفاده از SLS در خمیردندان دارای معایبی است. اولاً، SLS می‌تواند باعث تحریک و حساسیت در برخی از افراد، به‌ویژه افرادی که دارای بیماری‌های دهانی از قبل وجود داشته مانند آفت‌های شانکر یا خشکی دهان هستند، شود. ثانیاً، عمل کف کردن SLS می‌تواند با اثربخشی فلوراید که برای تقویت دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی به خمیر دندان اضافه می‌شود، تداخل ایجاد کند. در نهایت، SLS می‌تواند در ایجاد زخم‌های شانکر در برخی افراد نقش داشته باشد، که می‌تواند دردناک باشد و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

نگرانی های ایمنی SLS در خمیر دندان

SLS برای ایمنی آن در فرمولاسیون خمیردندان به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. پانل تخصصی بررسی مواد آرایشی (CIR) به این نتیجه رسیده است که SLS برای استفاده در خمیر دندان در غلظت های 2 تا 5 درصد بسته به نوع محصول بی خطر است. با این حال، برخی از مطالعات نگرانی هایی را در مورد اثرات بالقوه سلامتی SLS، به ویژه هنگامی که در غلظت های بالا یا برای مدت طولانی استفاده می شود، ایجاد کرده اند. برای مثال، SLS با تحریک پوست و چشم، واکنش‌های آلرژیک و سرطان‌زایی بالقوه مرتبط است.

جایگزین های SLS در خمیر دندان

با توجه به اشکالات احتمالی و نگرانی‌های ایمنی مرتبط با SLS، برخی از تولیدکنندگان خمیردندان شروع به توسعه فرمول‌های جایگزینی کرده‌اند که حاوی این ماده نیستند. یکی از سورفکتانت های جایگزین که معمولا در خمیردندان های بدون SLS استفاده می شود، سدیم لوریل سارکوزینات (SLSa) است که از روغن نارگیل مشتق شده است و نسبت به SLS ملایم تر و کمتر تحریک کننده است. جایگزین های دیگر عبارتند از سورفکتانت های مشتق شده از نارگیل، مانند سدیم لورویل متیل ایزتیونات (SLMI) و سورفکتانت های گیاهی، مانند ساپونین از خمیر صابون. این جایگزین ها اغلب به عنوان طبیعی تر و ملایم تر از خمیردندان های سنتی حاوی SLS به بازار عرضه می شوند.

جمع بندی

به طور خلاصه، SLS به دلیل توانایی آن در ایجاد کف و بهبود کارایی تمیز کردن، یک ماده پرکاربرد در فرمولاسیون خمیر دندان است. با این حال، استفاده از آن دارای برخی اشکالات و نگرانی های ایمنی است، و جایگزین هایی برای کسانی که می خواهند از این ماده اجتناب کنند در دسترس است. مصرف کنندگان باید برچسب محصولات خمیردندان را به دقت مطالعه کنند و با متخصصان دندانپزشکی خود مشورت کنند تا بهترین گزینه برای نیازهای بهداشت دهان و دندان خود را تعیین کنند.

ارسال نظر
نام شما :
تلفن تماس :
متن پیغام :
سایر مقالات
مواد شیمیایی چیست؟ (انواع مواد صنعتی و آزمایشگاهی) مواد شیمیایی چیست؟ (انواع مواد صنعتی و آزمایشگاهی) تری پلی فسفات سدیم چیست؟ 3 کاربرد عجیب تری پلی فسفات سدیم تری پلی فسفات سدیم چیست؟ 3 کاربرد عجیب تری پلی فسفات سدیم سولفات اهن چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر سولفات آهن سولفات اهن چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر سولفات آهن سولفات سدیم چیست؟ 9 کاربرد بی نظیر سولفات سدیم سولفات سدیم چیست؟ 9 کاربرد بی نظیر سولفات سدیم سولفات نیکل چیست؟ 7 کابرد عجیب سولفات نیکل سولفات نیکل چیست؟ 7 کابرد عجیب سولفات نیکل اکسید روی چیست؟ 11 کاربرد حیرت انگیر اکسید روی اکسید روی چیست؟ 11 کاربرد حیرت انگیر اکسید روی سوربیتول چیست؟ 8 کاربرد صنعتی و دارویی سوربیتول سوربیتول چیست؟ 8 کاربرد صنعتی و دارویی سوربیتول الکترولیت باطری نیکل کادمیوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ الکترولیت باطری نیکل کادمیوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید اسید استیک چیست؟ 13 کاربرد خانگی جوهر سرکه یا اسید استیک اسید استیک چیست؟ 13 کاربرد خانگی جوهر سرکه یا اسید استیک آهک چیست؟ 13 کاربرد عجیب آهک که باید بشنوید! آهک چیست؟ 13 کاربرد عجیب آهک که باید بشنوید!
نمایش همه
علاقه مندی ها ()