سبد خرید 0

میزان مصرف اسید سولفوریک در هکتار| دیجی شیمی

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | ﺳﻪشنبه 21 تير 1401 در ساعت 18 : 59 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

میزان مصرف اسید سولفوریک در هکتار چقدر است؟

میزان مصرف اسید سولفوریک در هکتار باید به دقت اندازه‌گیری شود. درست است که این اسید اثرات خوبی در کشاورزی دارد، اما باید به مقدار استفاده از آن نیز توجه داشت.

اسید سولفوریک باعث تغییر خصوصیات شیمیایی خاک شده و به بهبود رشد گیاهان کمک می‌کند. اگر نمی‌دانید که چرا کشاورزان حرفه‌ای از این اسید زیاد استفاده می‌کنند، در ادامه با ما همراه باشید.

اسیدهای زیادی هستند که برای بهبود کیفیت خاک و تغذیه گیاهان مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله مهم ترین انها باید به اسید سولفوریک اشاره کرد که در این مطلب مفصل در مورد آن صحبت می کنیم. دیگر اسیدی که برای خاک بسیار مناسب است، اسید فسفریک است. اسید فسفریک می تواند در بهبود رشد گیاهانی چون پسته به شدت تاثیر گذار باشد و کیفیت آنها را ارتقا ببخشد. خرید اسید فسفریک از طریق سایت دیجی شیمی برای شما میسر خواهد بود.

تحقیقات جدید در مورد میزان مصرف اسید سولفوریک در هکتار چه می‌گوید؟

تحقیقات جدید نشان داده است، اگر میزان مصرف اسید سولفوریک در هکتار به درستی انتخاب شود، این اسید اثرات بسیار خوبی از خود به جای می‌گذارد. برخی از دلایلی که باعث شده کشاورزان از اسید سولفوریک استفاده کنند، به شرح زیر است:

1- اصلاح pH در خاک؛ روی جذب عناصر تاثیر دارد

درختان و به صورت کلی، گیاهانی که در صنعت کشاورزی کاشت و برداشت می‌شوند، به مواد غذایی موجود در خاک نیاز دارند. این مواد غذایی باعث رشد بهتر گیاهان و افزایش بازدهی محصول می‌شوند.

یکی از عواملی که روی جذب عناصر تاثیر زیادی دارد، اسیدیته یا pH خاک است. این اسیدیته است که تعیین می‌کند کدام یک از عناصر جذب شوند و کدام یک از عناصر جذب نشوند. عناصری مانند روی، مس، کبالت، منگنز و آلومینیوم، در خاک‌های اسیدی، بیشتر جذب می‌شوند؛ وقتی اسیدیته خاک به سمت قلیایی رفتن پیش می‌رود، گیاه نمی‌توان این عناصر را جذب کند.

اسید سولفوریک در خاک‌های قلیایی به کار برده شده و باعث بهبود جذب عناصر فوق و عناصری چون نیتروژن، فسفر و کلسیم می‌شود. اسید سولفوریک، pH خاک را کاهش می‌دهد و به همین دلیل است که از آن به عنوان یک اصلاح‌کننده خاک‌های قلیایی یاد می‌کنند.

2- اصلاح خصوصیات خاک؛ نفوذپذیری را زیاد می‌کند

یکی از مشکلاتی که ما در برخی خاک‌های موجود در کشورمان با آن درگیر هستیم، سنگین بودن خاک و نبود تهویه مناسب است. وقتی در خاک‌های سنگین که معمولا هم از نوع رسی هستند، آب به مدت طولانی در آنها جمع شود، در تهویه خاک اختلالاتی ایجاد می‌شود. در این شرایط، ریشه گیاه نمی‌تواند به خوبی نفس بکشد و اکسیژن کافی دریافت کند. اولین عارضه‌ای که در اینجا ایجاد می‌شود، صدمه دیدن ریشه است.

برخی از گیاهان، مانند پسته، ریشه‌های حساس‌تری نسبت به تهویه دارند و نداشتن تهویه مناسب صدمات جبران‌ناپذیری به درخت وارد می‌کند. در باغ‌های پسته که خاک آنها از نوع سنگین و رسی است، اگر از اسید سولفوریک استفاده شود، نفوذپذیری خاک افزایش پیدا کرده و مشکل تهویه به صورت کامل حل می‌شود.

مناسب‌ترین میزان مصرف اسید سولفوریک در هکتار چقدر است؟

میزان مصرف اسید سولفوریک در هکتار با توجه به نوع خاک و میزان شوری آن تعیین می‌شود. قبل استفاده از اسید سولفوریک، می‌بایست نوع خاک، میزان شوری و نوع شوری تعیین شود. برای آنکه به درک بهتری از این قضیه برسید، میزان مصرف بهینه اسید سولفوریک در انواع خاک‌ها برای درختان پسته را ذکر خواهیم کرد.

شوری خاک( میلی زیمنس)

بافت خاک

میزان مصرف اسید سولفوریک در هکتار(لیتر)

8000

سبک ( شنی)

65 تا 75

8000

متوسط (لومی)

100

8000-12000

سبک (شنی

80-85

8000-12000

متوسط (لومی)

130 -150

8000-12000

سنگین (رسی)

200-230

بالاتر از 15000

سبک(شنی)

120-140

بالاتر از 15000

متوسط (لومی)

230-250

بالاتر ز 15000

سنگین (رسمی)

300-350

 

با توجه به جدول بالا، حتما متوجه شده‌اید که هر قدر یک خاک شورتر و سنگین‌تر باشد، برای اصلاح خاک به مقدار بیشتری از اسید سولفوریک نیاز است. معمولا اگر اسید سولفوریک 3-2 بار به کار برده شود، خاک، اصلاح‌ شده و به محیط مناسبی برای رشد ریشه‌های گیاه تبدیل می‌شود.

موردی که خوب است در رابطه با شوری خاک‌ها بدانید، تفاوت در نوع شوری است. خاک‌هایی که با سدیم، شور شده‌اند متفاوت از خاک‌هایی هستند که شوری آنها به واسطه حضور منیزیم اتفاق افتاده است.

در ضمن، به خاطر داشته باشید، وقتی اسید سولفوریک به خاک اضافه می‌شود، سریعا با مواد آهکی که در خاک وجود دارد، واکنش نشان می‌دهد. به همین دلیل نباید نگران این مساله بود که نکند این اسید به ریشه‌های گیاه آسیب وارد کرده و باعث سوزاندن آنها بشود.

از دیگر تاثیرات این اسید بر کشاورزی می‌توان موارد زیر را نیز نام برد:

  • تغییر شوری خاک و اصلاح شدن آن
  • بهتر شدن تهویه در خاک اسیدی
  • ایجاد سولفات‌های آلی در خاک و آب

زمان مصرف چه تاثیری بر میزان مصرف اسید سولفوریک در هکتار دارد؟

یکی از ابهاماتی که در مورد میزان مصرف اسید سولفوریک در هکتار ممکن است برای برخی ایجاد شود، این است که آنها فکر می‌کنند، در برخی مواقع سال می‌توان به میزان کمتری از این اسید استفاده کرد.

درست است که شما در سراسر سال می‌توانید این اسید را تهیه کرده و به خاک زمین کشاورزی‌تان اضافه کنید، اما برخی زمان‌ها برای اضافه کردن این اسید، مناسب‌تر بوده و استفاده از اسید سولفوریک با راندمان بالاتری همراه خواهد بود.

کارشناسان کشاورزی توصیه می‌کنند، این اسید در فصل زمستان به کار برده شود. در این فصل، تابش آفتاب کمتر بوده و میزان کمتری آن از به صورت بخار وارد هوا می‌شود.

در ضمن، قبل از آنکه برای مصرف این ماده اقدام خاصی صورت گیرد، کشاورز باید زمین مورد نظر را از نظر pH و شوری مورد بررسی قرار دهد. با فرستادن یک نمونه خاک به آزمایشگاه، هم‌ می‌توان به اسیدیته و شوری خاک پی برد و هم بافت خاک را به صورت دقیق مشخص کرد.

برای خرید اسید سولفوریک به کجا مراجعه کنم؟

در مورد عوامل اثرگذار بر تعیین میزان مصرف اسید سولفوریک در هکتار صحبت کردیم و الان می‌دانید، کاربردهای این اسید چیست و چرا برخی باغداران از آن استفاده می‌کنند.

موضوع دیگری که باید به آن توجه داشت، تهیه اسید سولفوریک با کیفیت است. برای آنکه این ماده نهایت اثرگذاری خود را نشان دهد، می‌بایست کیفیت بالایی داشته و از فروشگاه‌های معتبری، چون دیجی شیمی خریده شود.

دیجی شیمی، یکی از مطرح‌ترین و شناخته‌شده‌ترین فروشگاه‌های آنلاین فعال در حوزه مواد شیمیایی است. کلیه محصولاتی که توسط این مجموعه ارائه می‌گردد، کیفیت و مرغوبیت بالایی دارد. اگر یک باغدار هستید و زمین کشاورزی‌تان به دلیل داشتن بافت سنگین، مشکل تهویه دارد، این اسید را تهیه کرده و از آن استفاده کنید. ما در این مجموعه در تلاشیم تا بهترین‌ها را در اختیار شما قرار دهیم.

 

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()