سبد خرید 0

اسید کلریدریک چه کاربردی دارد؟

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | ﺳﻪشنبه 7 شهریور 1402 در ساعت 15 : 20 دقیقه | نظرات کاربران ( 1 )

اسید کلریدریک چه کاربردی دارد؟

می توان به جرات یکی از قوی ترین اسیدهای مورد استفاده در صنعت و هم چنین داخل منازل را اسید کلریدریک دانست. این اسید قوی به علت قدرت بالایی که دارد، موارد استفاده متنوع و گسترده ای پیدا کرده است، به نحوی که سالانه میزان زیادی از این اسید در سراسر دنیا تولید شده و به فروش می رسد. اما اسید کلریدریک چه کاربردی دارد؟ موارد استفاده این ماده در صنعت و منزل چیست که تا این میزان، آن را پرطرفدار ساخته است؟ در این مطلب قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم که اسید کلریدریک چه کاربردی دارد؟ موارد استفاده این ماده در صنعت که عمده ترین بخش استفاده آن است، چیست؟

اسید کلریدریک چه کاربردی دارد؟جدول مشخصات این محصول :

نقطه ذوب -85.05 °C  
فرمول مولکولی HCl  
شکل ظاهری مایع شفاف و بی‌رنگ تا زرد روشن  
چگالی 1.18 g/cm3  
جرم مولی 36.46 g/mol  
انحلال پذیری در آب کاملا محلول  

اسید کلریدریک صنعتی

یکی از گریدهای های اسید کلریدریک صنعتی است. به این معنا که برای استفاده در صنایع، با درصد خلوص و غلظت مشخص تولید می شود. از این ماده در اسید شویی فلزات استفاده های فراوانی می شود. هم چنین اسید کلریدریک صنعتی در بسیاری از واکنش های شیمیایی شرکت کرده و باعث تولید محصولات و مواد دیگری می شود.

برای دریافت قیمت و خرید اسید کلریدریک کلیک کنید 

به عنوان مثال یکی از کاربردهای اسید کلریدریک صنعتی در تولید کلسیم کلرید است که در از بین بردن یخ و برف های جاده ها در فصول سرد سال از آن استفاده می شود. این ماده در تنظیم اسیدیته محیط هایی چون استخر ها هم مورد بهره برداری قرار می گیرد.

اسید کلریدریک صنعتی را می توان یکی از پر کاربردترین ها در بخش صنایع شیمیایی دانست. اما این ماده در بدن ما هم وجود دارد! ادامه این مطلب شما را با کاربرد جالب این اسید قوی در بدن آشنا می کند.

کلریدریک اسید معده

شاید جالب باشد که بدانید اسید کلریدریک اسید معده نیز می باشد. این اسید که همان هیدروکلریک اسید است، در معده ما حضور داشته و با ترکیب شدن با مواد غذایی، سبب هضم و تجزیه آنها می شود. کلریدریک اسید معده هم چنین در از بین بردن باکتری و عوامل بیماری زایی که حین خوردن غذا وارد معده می شود، نقش آفرینی می کند.

به این شیوه سلامت انسان در اثر ورود میکروب ها به سادگی به خطر نمی افتد و هضم غذا هم به بهترین شکل صورت خواهد گرفت.

باید اشاره کرد که اگر میزان این اسید قوی در معده زیاد گردد، سوزش و درد در این ناحیه احساس می شود که ناشی از قدرت بالای کلریدریک اسید معده می باشد.

اسید معده یا همان اسید کلریدریک

خرید اسید کلریدریک غلیظ

شما می توانید برای خرید اسید کلریدریک غلیظ، به سایت دیجی شیمی مراجعه کرده و نسبت به تهیه با کیفیت ترین نوع آن اقدام نمایید.

دیجی شیمی که از برترین فروشندگان محصولات شیمیایی است، این ماده را با کیفیتی بالا و در عین حال قیمت مناسب به شما عرضه می کند. خرید اسید کلریدریک غلیظ از دیجی شیمی به علت حدف شدن واسطه ها در مسیر رسیدن جنس به مصرف کننده، تجربه ای متمایز خواهد بود. زیرا در کنار تازگی محصول، قیمت آن هم به نسبت دیگر مراکز پایین تر می باشد. هم چنین امکان دریافت مشاوره رایگان برای خرید اسید کلریدریک غلیظ نیز وجود دارد.

اسید کلریدریک که با اسامی هیدروژن کلراید ، اسید کلروهیدریک یا جوهر نمک، محلول بی رنگ کلرید هیدروژن (HCl) در آب است.

اسید کلریدریک یکی از قوی ترین و خورنده ترین اسید های صنعتی است که کاربرد های بیشماری در صنعت و در مصرف خانگی نیز دارد.

7 کاربرد بی نظیر اسید کلریدریک

اسید کلریدریک به عنوان یک ماده شیمیایی مهم در صنایع مختلف و نیز در حوزه‌های دیگر استفاده‌های بسیاری دارد. در ادامه به ۷ کاربرد بی نظیر اسید کلریدریک اشاره می‌کنیم:

 1. صنایع شیمیایی: اسید کلریدریک به عنوان یک ماده اصلی در تولید مواد شیمیایی مختلف، مانند کلرید هیدروژن، کلرید فریتا، و مواد پلیمری استفاده می‌شود.
 2. تولید کلر: از اسید کلریدریک برای تولید کلر گاز استفاده می‌شود، که در فرآیندهای صنعتی مهمی مانند تولید پلاستیک‌ها و مواد شیمیایی استفاده می‌شود.
 3. تصفیه آب: اسید کلریدریک به عنوان یک ابزار تصفیه آب استفاده می‌شود. در فرآیند تصفیه آب، اسید کلریدریک برای از بین بردن مواد آلی و میکروارگانیسم‌ها استفاده می‌شود.
 4. صنعت نساجی: اسید کلریدریک به عنوان یک ماده رنگ‌زا در صنعت نساجی به کار می‌رود. این اسید می‌تواند رنگ‌های بافت‌ها را تثبیت کند و به آن‌ها ثبات بدهد.

به طور کلی، اسید کلریدریک به علت خواص شیمیایی و فیزیکی‌اش در مختلف صنایع و فرآیندها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد اسید کلریدریک در خانه

این اسید قوی که به اسم جوهر نمک هم گفته میشود، یکی از بهترین و خورنده ترین اسید ها برای تمیز کردن و جرم گیری سطوح به ویژه دستشویی و گاز است. فروش جوهر نمک به علت استفاده فراوانی که در منازل به عنوان پاک کننده دارد، مرسوم بوده و طرفداران زیادی هم دارد.

استفاده از اسید کلریدریک در شست و شو

کاربرد اسید کلروهیدریک صنایع خوراکی

اسید کلریدریک در صنایع غذایی به عنوان محلولی قوی در پروسه غذایی استفاده میشود.

از اسید کلریدریک در انواع مواد غذایی و نوشیدنی های مختلف استفاده میشود، اما بعد از استفاده و حضم آن در معده خنثی و غیر فعال میشود.

بهره گیری از اسید کلریدریک در نوشیدنی ها

کاربرد هیدروژن کلراید در معدن

از اسید هیدروکلریدریک در معدن برای پالایش قلع و و برای تمیز کردن محصولات فلزی نیر استفاده میشود.

از این اسید در تولید نفت در پالایشگاه ها نیز استفاده میشود.

از دیگر کاربرد های اسید کلریدریک میتوان به موارد زیر اشاره کرد

 • اسید کلریدریک در شستشو و اسید شویی فلزات
 • خنثی سازی ترکیبات آلکالین یا ضایعات فلزات
 • احیا اوره
 • هیدروکلریک اسید در قطعه شویی (اسید شویی) فولاد : یکی از مهم ترین کاربردهای اسید کلریدریک در اسید شویی فولاد است تا زنگ یا اکسید آهن را از روی سطح آهن یا فولاد قبل از ورود آنها به واکنش های بعدی مثل اکستروژن، گالوانی کردن و دیگر تکنیک ها، بزداید.
 • اسید کلریدریک در کیفیت فنی با غلظت 18% رایج ترین عامل اسید شویی فولاد های کربنی است.
 • تولید انواع ترکیبات غیر آلی : محصولات زیادی طی یک واکنش اسید و باز توسط کلریدریک اسید تولید می شوند و مواد شیمیایی در گیر با آب.
 • پرداخت چرم
 • صنعت ساختمان سازی
 • اسیدیته کردن چاه های نفتی
 • تولید ترکیبات آلی : اسید کلریدریک تولید ترکیبات آلی، مثل وینیل کلراید است. معمولا این کار استفاده ای غیر آزاد است.
 • برداشتن رسوب بویلرها
 • کنترل ph و خنثی سازی : اسیدکلریدریک برای تنظیم اسیدی بودن در خلوص مورد نیاز صنایع غذایی دارویی ، آشامیدنی به کار می رود.
 • تهیه اتیلن دی کلراید.
 • خالص سازی نمک طعام.
 • نظافت و خانه داری.

اسید شویی فلزات به کمک اسید کلریدریک

اسید کلریدریک چیست؟

اسید کلریدریک یک ترکیب شیمیایی است که با فرمول HCl نمایش داده می‌شود. این اسید از یک اتصال هیدروژن که به یک اتم کربن در یک مولکول کلرید اتصال دارد، تشکیل شده است. اسید کلریدریک به صورت مایع بی‌رنگ تا زرد و دارای بوی تند و تیز است. بسیار محلول در آب است و این ویژگی باعث می‌شود که به عنوان یک اسید قوی در محلول آبی عمل کند.

خصوصیات اسید کلریدریک

اسید کلریدریک به دلیل خواص منحصر به فردی که دارد اکثرا در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گرفته است و مشتریان زیادی به خود جذب کرده است. در ادامه به برخی از مشخصات مهم این ماده اشاره می‌کنیم.

 1. فرمول شیمیایی HCl:
 2. جرم مولی:  حدود 36.46 g/mol
 3. شکل فیزیکی:  مایع بی‌رنگ تا زرد
 4. بو و طعم: بوی تند و تیز، طعم ترش
 5. درصد ترکیب:  حدوداً 37% (اسید کلریدریک غلیظ) و چندین درصد در محلول‌های کمتر غلیظ
 6. حلالیت:  بسیار قابل حل در آب، تولید محلول‌های اسیدی با ترکیبات مختلف
 7. خواص ضد عفونی‌کننده:  به عنوان ضدعفونی‌کننده در برخی موارد پزشکی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 8. استفاده‌ها:  در صنایع شیمیایی برای تولید مواد شیمیایی مختلف، در تصفیه آب و فرآوری مواد غذایی نیز استفاده می‌شود.

از آنجا که اسید کلریدریک یک اسید قوی است، در تعامل با بازها به سرعت هیدروژن یون (H⁺) را آزاد می‌کند که در تولید محلول‌های اسیدی و تعادل اسید و باز نقش مهمی ایفا می‌کند.

جمع بندی

اسید هیدروکلریک یک ترکیب شیمیایی بسیار مهم و همه کاره است. نقش مهمی در صنایع و فرآیندهای مختلف، از تولید مواد دارویی گرفته تا تمیز کردن فلزات دارد.

در حالی که اسید کلریدریک به طور طبیعی در بدن ما برای هضم وجود دارد، قرار گرفتن در معرض یا مصرف بیش از حد می‌تواند منجر به اثرات مضر بر سلامت ما شود. استفاده از این اسید با احتیاط و استفاده از اقدامات حفاظتی هنگام کار با آن بسیار مهم است.

هنگامی که به طور مسئولانه و تحت شرایط کنترل شده استفاده می‌شود، اسید کلریدریک می‌تواند یک ابزار موثر در بسیاری از کاربردها باشد. با این حال، همیشه باید با احتیاط رفتار کرد تا خطرات احتمالی به حداقل برسد.

ارسال نظر

روبی :
0 0
عالی بود
مدیریت :
0 0
ممنون از توجهتان
نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید
نمایش همه
علاقه مندی ها ()