سبد خرید 0

بزرگترین تولید کنندگان اسید سولفوریک

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | دوشنبه 5 تير 1402 در ساعت 9 : 26 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بزرگترین تولیدکنندگان اسید سولفوریک

دیجی شیمی بزرگترین فروشگاه اینترنتی شیمیایی فعالیت خود را در زمینه تولید اسید سولفوریک آغاز نموده است. در این مقاله به بررسی و نحوه تولید اسید سولفوریک پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

تولید اسید سولفوریک

خرید اسید سولفوریک در صنعت به روش های مختلفی قابل تولید می باشد.

تولید اسید سولفوریک به روش تماسی

بخش عمده ای از اسید سولفوریک دنیا به روش تماسی تولید می شود. این روش دارای سه مرحله می باشد :

1. تهیه و خالص سازی : خالص سازی و هوا برای جلوگیری از مسموم شدن کاتالیزور لازم است.گازها بعد از شستشو با آب اسید سولفوریک خشک می شوند.

2. اکسیداسیون کاتالیکی : در دمای بالای 450 درجه سانتی گراد و فشار 2 اتمسفر و کاتالیزور پنتا اکسید وانادیوم واکنش داده و تولید می کند.تولیدشده از میان تبادلگر گرمایی عبور داده شده و در اسید سولفوریک غلیظ حل شده و تولید آلئوم می کند. به این علت که انحلال در آب بسیار گرمازا بوده و به جای اسید سولفوریک مایع مه تولید می شود انحلال مستقیم در آب عملی نمی باشد.

3. تولید : آولئوم با آب واکنش داده و اسید سولفوریک تولید می کند. روش تماسی توسط تاجر انگلیسی ابداع گشت.

تهیه از دی اکسید گوگرد برای تولید اسید سولفوریک به روش های مختلفی انجام می گیرد :

  1. استفاده از گوگرد عنصری
  2. استفاده از دی اکسید گوگرد ایجاد شده از سولفور فلزات
  3. استفاده از گچ فسفردار
  4. احتراق H2S یا دیگر گازهای گوگرددار 5. بازیافت سولفوریک اسید قابل بازیافت.

تولید اسید سولفوریک با سوزاندن گوگرد

واحدهایی که برای تولید سولفوریک اسید از حرارت دادن گوگرد استفاده می کنند با واکنش های گرمازایی همراه می باشند. در واحدهای تولیدی قدیمی مقداری از گرمای حاصل شده بازیافت می شد ولی در واحدهای تولیدی جدید میزان حرارت آزاد شده بازیافتی بالا می باشد در نتیجه در سوخت مصرفی صرفه جویی زیادی شده است.

از مزایای واحدهای جدید پایین بودن نسبت هوا به گوگرد ورودی و افت فشار پایین در فرایند و پایین بودن توان کمپرسور هوای در سیستم است.

فرآیند تولید سولفوریک اسید از گوگرد

مهم ترین روش تولید اسید سولفوریک می باشد. دی اکسید گوگرد از اکسیداسیون گوگرد خام و یا اکسیداسیون سولفیدهای فلزی گوگرد مانند سولفید مس، سولفید سرب، سولفید نیکل، سولفید آهن، سولفید روی و یا سولفید مولیبدیم تولید شود.

اکسیداسیون سولفید هیدروژن نیز منجر به تولید دی اکسید گوگرد می شود. تبدیل گوگرد به تری اکسید گوگرد در فرایند اکسیداسیون کاتالیستی با کاتالیست سدیم و یا پنتا اکسید وانادیوم اصلاح یافته انجام می شود. در آخر از هیدراسیون تری اکسید گوگرد اسید سولفوریک تولید می شود.

اصلی ترین روش تولید تجاری اسید سولفوریک به این صورت می باشد که ابتدا دی اکسید گوگرد از گوگرد تولید می شود. سپس دی اکسید گوگرد در فرایند اکسیداسیون کاتالیستی به تری اکسید گوگرد تبدیل می شود و سپس از واکنش تری اکسید گوگرد با آب اسیدسولفوریک غلیظ تولید می شود.

 

کارخانه تولید سولفوریک اسید

در روش تماسی برای تولید خرید اسید سولفوریک چهارمرحله وجود دارد :

  • خشک کردن گاز
  • تبدلی کاتالیزور دی اکسید گوگرد به سولفور تری اکسید
  • جذب گوگرد تری اکسید
  • خنک سازی اسید.

اسید سولفوریک اسیدی مفید برای دستیابی به پروژه های خانگی می باشد.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید
نمایش همه
علاقه مندی ها ()