021-88308030
09128704691
0

گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | ﺳﻪشنبه 1 خرداد 1403 در ساعت 39 : 22 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

 گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی

گوگرد یکی از مهمترین و پرکاربردترین عناصر در زندگی بشر است که کشف آن به چندین هزار سال قبل باز می‌گردد. کاربرد گوگرد در صنایع مختلف و کشاورزی بسیار گسترده می‌باشد و استفاده از آن فواید زیادی را در پی خواهد داشت. گوگرد که با نام سولفور نیز شناخته می‌شود در تولید محصولات زیادی، از جمله باروت، حشره کش، لاستیک، کود‌های فسفاته و کبریت بکار می‌رود و ویژگی‌های منحصر به فرد این عنصر از نافلز بودن آن نشات می‌گیرد. این نافلز بی بو و بدون طعم چند ظرفیتی است و بیشتر در کانی‌های سولفات و سولفید به شکل بلور‌های زرد به دست می‌آید. گوگرد را یکی از ملزومات زندگی بشر در عصر جدید در نظر می‌گیرند. از جمله مصارف عمده گوگرد می‌توان به تولید سولفوریک اسید اشاره کرد که در تهیه مواد شیمیایی معدنی، آلی و بیشتر از همه کود‌های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید در دیجی شیمی انواع محصولات و مشتقات تولید شده از این عنصر مهم را خریداری نمایید. خرید انواع مواد شیمیایی پودری، مثل مشتقات سدیم و مشتقات پتاسیم، خرید انواع اسید صنعتی و آزمایشگاهی، خرید محلول‌های شیمیایی و محلول‌های قلیایی، و همچنین تهیه انواع شوینده، رسوب زدا و چربی گیراز وبسایت دیجی شیمی با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت برای مشتریان عزیز امکان‌پذیر می‌باشد. در ادامه با هم به بررسی بیشتر درباره عنصر بسیار مهم گوگرد، ویژگی‌های آن، و کاربرد‌های بی‌بدیل آن در صنایع مختلف و کشاورزی می‌پردازیم.

برای خرید گوگرد کلیک کنید

گوگرد چیست؟

گوگرد یک عنصر جامد، غیر فلزی و شکننده است که با نماد S در جدول تناوبی شناخته می‌شود. گوگرد یا همان سولفور بیشتر در آتشفشان‌ها، چشمه‌های آب گرم و در بسیاری از سنگ‌های معدن یافت می‌شود. خواص و ویژگی‌های منحصر به فرد گوگرد آن را به یکی از خاص‌ترین و پرکاربردترین عناصر تبدیل کرده است، به طوری که کاربرد آن را نمی‌توان با هیچ یک از عناصر دیگر مقایسه کرد و در واقع جایگزینی برای آن وجود ندارد. سولفور یک نافلز واکنش‌پذیر است که طی واکنش با تمامی فلزات بجز پلاتین و طلا، سولفید‌ها را تشکیل می‌دهد. این عنصر همچنین قادر است تا با سایر عناصر غیر فلزی نیز ترکیبات منحصر به فردی را تشکیل دهد. می‌توان عمده‌ترین محصول گرفته شده از گوگرد را اسید سولفوریک دانست که در صنایع مختلفی به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. گوگرد در آب حل نمی‌شود و یکی از‌رسانا‌های ضعیف الکتریسیته نیز بشمار می‌رود. مهمترین کانی‌های حاوی گوگرد شامل مارکاسیت، کالکوپیریت، کالکوزیت، پیریت، بورنیت، انیدریت، و اسفالریت می‌باشد. 

کاربرد گوگرد در صنایع مختلف و کشاورزی

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، گوگرد نقشی اساسی در صنایع مختلف و کشاورزی ایفا می‌نماید. گوگرد را بیشتر به عنوان یک ماده آفت زدا و دافع بیماری در نظر می‌گیرند و به همین دلیل در آفت کش‌ها و یا به عنوان ماده اصلاحی در خاک‌های آهکی و قلیایی مورد استفاده قرار می‌دهند. اگر بخواهیم به کاربرد گوگرد در کشاورزی اشاره کنیم، باید بگوییم گیاهان برای بقای خود به این عنصر زرد رنگ احتیاج دارند. گوگرد نیز مثل فسفر در بخش‌های مختلف گیاه به چشم می‌خورد و در رشد آن بسیار موثر است. کشاورزان همچنین با افزودن گوگرد به کود‌های شیمیایی، مانع هدر رفتن مواد مغذی آن هنگام آبیاری می‌شوند. از جمله مهم‌ترین کاربرد‌های گوگرد در صنعت و کشاورزی می‌توان به مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم اشاره کرد:  

1.     گوگرد برای تولید سولفوریک اسید

اسید سولفوریک یکی از پرکاربردترین مشتقات گوگرد محسوب می‌شود. این ماده را در انواع کود‌های شیمیایی کشاورزی و کود‌های سولفاته مورد استفاده قرار می‌دهند. سولفوریک اسید خاصیت آفت کشی و ضد قارچ دارد. از سولفوریک اسید در فرآیند پالایش نفت، استخراج مواد معدنی و همچنین تصفیه آب نیز استفاده می‌کنند. وبسایت دیجی شیمی نیز اسید سولفوریک و سایر محصولات گوگردی را با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت در اختیار شما مشتریان عزیز قرار می‌دهد.  

2.     کاربرد گوگرد در صنعت داروسازی

نقش مهم ترکیبات گوگردی در ساخت دارو‌های مختلف غیر قابل انکار است. سولفینامید‌های آنتی باکتریال کاربرد گسترده‌ای در صنعت داروسازی و همچنین محصولات پوستی ضد قارچ، ضد جوش و ضد آکنه دارند. از ترکیبات گوگردی برای ساخت پنی سیلین و آنتی بیوتیک‌ها نیز استفاده می‌کنند.  

3.     استفاده از گوگرد برای تولید سلفون

کاربرد‌های گوگرد در صنایع مختلف چنان گسترده است که تنها به چند مورد ساده محدود نمی‌شود. آیا می‌دانستید از گوگرد برای تولید سلفون نیز استفاده می‌کنند؟ بله. این ماده بسیار مهم در واکنش مستقیم با گاز متان کربن دی سولفید تولید می‌کند که در تولید سلفون کاربرد دارد. همچنین در تولید و ساخت بسیاری از مواد شوینده و سورفاکتانتها، سولفات بکار رفته است. اگر بخواهیم به کاربرد سولفات در صنعت ساختمان‌سازی نیز اشاره کنیم باید بگوییم این ماده در مجاورت کلسیم برای ترکیب با سیمان پرتلند مورد استفاده قرار می‌گیرد.  

4.     کاربرد گوگرد در تولید انواع کود‌های شیمیایی

همانطور که قبلاً گفتیم، گیاهان برای بقای خود به گوگرد احتیاج دارند. به همین دلیل نیز در تولید انواع کود‌ها گوگرد بکار می‌رود. گوگرد نه تنها به بهبود فواید خاک کمک می‌کند، بلکه در رشد و عملکرد هر چه بهتر گیاه نیز تأثیر بسزایی خواهد داشت. گوگرد نقش مهمی را در فرآیند فتوسنتز و تنفس گیاهان ایفا می‌کند. در واقع گوگرد در جذب نیتروژن مورد نیاز گیاه کاربرد دارد و حذف آن به مرگ گیاهان منجر خواهد شد. میزان گوگرد هرچه در گیاهان خوراکی مثل پیاز و سیر بیشتر باشد، کیفیت و طعم آن‌ها را بهبود می‌بخشد. گوگرد همچنین میزان مقاومت گیاه در برابر بیماری‌ها، قارچ‌ها و آفت‌ها را افزایش می‌دهد. 

5.     وجود گوگرد در آفت کش‌ها و سموم

استفاده از گوگرد در صنعت کشاورزی و برای تولید آفت کش و ضد قارچ، قدمتی طولانی دارد. از پودر این عنصر در آفت کش‌هایی برای گیاهان مختلف مثل انگور، سیب، توت فرنگی و سبزیجات مختلف استفاده می‌کنند. کنترل حشرات و آفت‌هایی مثل کنه و مایت با پودر گوگرد امکان‌پذیر خواهد بود.  

6.     استفاده از گوگرد در صنعت لاستیک‌سازی

یکی دیگر از کاربرد‌های منحصر به فرد گوگرد در صنعت لاستیک‌سازی به چشم می‌خورد. از گوگرد برای پروسه ولکانش استفاده می‌کنند، این یک فرآیند شیمیایی است که طی آن لاستیک از استحکام و دوام بالاتری برخوردار می‌شود. بدون گوگرد لاستیک خواص مکانیکی و چسبندگی قابل توجهی نخواهد داشت.  

7.     استفاده از گوگرد در نگهدارنده‌های غذا

گوگرد را به شکل دی اکسید گوگرد در می‌آورند و به عنوان نگهدارنده مواد غذایی از آن استفاده می‌کنند. این ماده یک آنتی اکسیدان قوی است که برای خشک کردن و محافظت طولانی مدت از میوه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. گوگرد برای خشک کردن و نگهداری از محصولاتی همچون هلو، زردآلو و کشمش کاربرد دارد.  

8.     استفاده از گوگرد در انواع باتری‌ها

گوگرد را می‌توان برای تولید و ساخت باتری‌های لیتیوم سولفور مورد استفاده قرار داد. چنین باتری‌های دوام بسیار بیشتری از باتری‌های معمولی، تقریباً پنج برابر، دارند. همچنین به دلیل وجود گوگرد باتری‌های لیتیوم سولفور با محیط زیست سازگار هستند.  

ویژگی‌های گوگرد

حال که می‌دانید گوگرد چیست و چه کاربرد‌های در کشاورزی و صنایع مختلف دارد، بهتر است به برخی از مهمترین ویژگی‌های این عنصر مهم بپردازیم. گوگرد یک عنصر غیر فلزی است که به صورت کلوخ و یا پودر زرد رنگ یافت می‌شود. کاربرد گسترده آن باعث شده تا به وفور استخراج و فروخته شود. اما برخی از مهم‌ترین خصوصیات این عنصر پر کاربرد و پر اهمیت شامل موارد ذیل می‌شوند:

  • گوگرد یک عنصر شکننده غیر فلزی محسوب می‌شود.
  • گوگرد در حالت عادی جامد است.
  • گوگرد را بیشتر از آتشفشان‌ها و چشمه‌های آب گرم بدست می‌آورند.
  • گوگرد را با نام سولفور نیز در صنایع مختلف می‌شناسند.
  • این ماده پیش از واکنش با اکسیژن، فلزات مختلف، سایر عناصر و سوختن هیچ بو و مزه خاصی ندارد.
  • گوگرد محلول در آب نبوده و واکنش‌پذیری بالایی دارد.
  • شعله حاصل از سوختن گوگرد آبی است و هنگام سوختن بوی بدی نیز از خود ساطع می‌کند.

 

خطرات و شرایط نگهداری از گوگرد

با وجود فواید و کاربرد‌های فراوان، گوگرد ممکن است در مواردی برای سلامتی شما خطر آفرین باشد. به عنوان مثال، تماس پوست با گوگرد موجب تحریک‌پذیری آن و احتمالاً خارش و قرمزی خواهد شد. در صورت پخش شدن گرد و غبار گوگرد در هوا نیز در ناحیه چشم سوزش، خارش، قرمزی و حتی درد بوجود خواهد آمد. به طور کلی گوگرد ماده‌ای سمی نیست، اما وارد شدن گوگرد به میزان خیلی زیاد به بدن سبب سردرد، گلودرد، تهوع و در موارد خاص و حاد، موجب بیهوشی خواهد شد. جالب است بدانید گوگرد در روده واکنش نشان داده و سولفید هیدروژن تولید می‌کند که تبعات مختلفی را در پی دارد. از استشمام گرد و غبار و یا گاز گوگرد نیز اجتناب کنید، زیرا احتمالا دچار سرفه و حتی تنگی نفس می‌شوید. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی بهتر است هنگام کار با گوگرد دستکش بپوشید و یا به چشم‌های خود عینک ایمنی بزنید. استفاده از ماسک نیز مانع ورود گرد و غبار گوگرد به داخل گلو و ریه‌ها می‌شود.  

سایر کاربرد‌های گوگرد در زندگی روزمره

کاربرد‌های گوگرد به مواردی که پیش‌تر مطرح کردیم محدود نمی‌شود و در گوشه کنار زندگی روزمره ما نیز به چشم می‌خورد. از دیگر کاربرد‌ها و فواید گوگرد می‌توان به مواردی که در ادامه می‌بینید اشاره کرد. لوازم آرایش: گوگرد را با عنوان عنصر زیبایی نیز می‌شناسند، زیرا از دیرباز در محصولات زیبایی و مراقبت از پوست کاربرد فراوانی داشته است. گوگرد به عنوان ماده اولیه در بسیاری از لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا گوگرد موجب سلامت و درخشندگی پوست می‌شود، انعطاف‌پذیری پوست را افزایش می‌دهد، استحکام پوست را بالا می‌برد و از بروز آکنه جلوگیری می‌نماید. سلامت بدن انسان: شاید عجیب به نظر برسد اما گوگرد نقشی مهم در متابولیسم و سلامت بدن ایفا می‌نماید. از این رو کمبود گوگرد شما را با مشکلات جدی سلامتی رو به رو خواهد کرد. برای مثال، پروتئین کراتین حاوی گوگرد است و وجود آن برای سلامت پوست، مو، و ناخن‌ها ضروری می‌باشد. یکی از مهم‌ترین آنتی اکسیدان‌های موجود در بدن گلوتاتیون است که در ساختار آن نیز گوگرد مشاهده می‌شود. از همه مهمترین اینکه تولید انسولین در بدن به وجود گوگرد بستگی دارد. عدم ترشح انسولین دلیل اصلی بروز بیماری دیابت در افراد است. همچنین سنتز کراتین، ماده‌ای ضروری برای ساختار و استحکام پوست، به وجود گوگرد وابسته است. صنعت کبریت‌سازی: یکی از مهمترین کاربرد‌های گوگرد وجود آن در صنعت کبریت‌سازی می‌باشد. کبریت قطعاً یکی از ابزار‌هایی است که زندگی بشر را سال‌ها پیش متحول کرد. به همین جهت گوگرد در این زمینه نیز کاربرد بسیار مهم و بی‌بدیلی دارد. خاتم کاری: گوگرد را برای منبت کاری‌های تزیینی در صنایع چوب و مبلمان نیز مورد استفاده قرار می‌دهند. منبت کاری با گوگرد مذاب در قرون هفده و هجده محبوبیت زیادی داشت. 

بهترین نوع گوگرد در کشاورزی

گوگرد در انواع مختلفی در بازار و صنایع وجود دارد. به همین دلیل کشاورزان ممکن است برای انتخاب بهترین گوگرد برای کشاورزی دچار مشکل شوند. همانطور که گفتیم کاربرد گوگرد در کشاورزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید در انتخاب آن دقت لازم را در نظر گرفت. انواع گوگرد‌های مورد استفاده در کشاورزی و صنعت عبارت‌اند از:

  • گوگرد معدنی و یا طبیعی
  • گوگرد صنعتی و یا پتروشیمی که خود شامل مشتقات گوناگونی می‌باشد

گوگرد‌های صنعتی حاصل تصفیه گاز‌های ترش هستند. این نوع گوگرد از مشتقات نفتی نیز به دست‌ی آید. این گوگرد معمولاً قابلیت سولفاته شدن و اکسیداسیون را ندارد و در نتیجه برای اضافه کردن به خاک گیاهان چندان مناسب نیست. اما گوگرد معدنی به وفور در طبیعت یافت می‌شود و به سرعت اثرگذاری خود را در خاک نشان می‌دهد. این نوع از گوگرد برای استفاده در کشاورزی مناسب‌تر است. اما فراموش نکنید استفاده نادرست از گوگرد در صنعت کشاورزی ممکن است خسارت‌های زیادی را نیز به بار بیاورد.  

سخن پایانی

گوگرد یکی از فراوان‌ترین و پرکاربردترین عناصری است که در جدول تناوبی به چشم می‌خورد. این نافلز چند ظرفیتی با فلزات و عناصر مختلف دیگر واکنش نشان می‌دهد و در صنعت و کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهمترین کاربرد‌های گوگرد برای کشاورزی و صنعت شامل مواردی همچون کود‌های شیمیایی، آفت کش‌ها، تولید لاستیک، تولید سولفوریک اسید، تولید سلفون، داروسازی، کبریت‌سازی و لوازم آرایشی می‌شود. این ماده زرد رنگ ممکن از در تماس با چشم‌ها، پوست و دستگاه تنفسی موجب بروز حساسیت، قرمزی، سوزش، خارش و حتی درد شود. به همین دلیل باید برای استفاده از گوگرد از دستکش، ماسک و عینک‌های مخصوص محافظ استفاده کنید. اگر قصد خرید محصولات و مشتقات گوگرد را دارید، حتماً از فروشگاه اینترنتی دیجی شیمی دیدن فرمایید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
سایر مقالات
تری پلی فسفات سدیم چیست؟ 3 کاربرد عجیب تری پلی فسفات سدیم تری پلی فسفات سدیم چیست؟ 3 کاربرد عجیب تری پلی فسفات سدیم سولفات اهن چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر سولفات آهن سولفات اهن چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر سولفات آهن سولفات سدیم چیست؟ 9 کاربرد بی نظیر سولفات سدیم سولفات سدیم چیست؟ 9 کاربرد بی نظیر سولفات سدیم سولفات نیکل چیست؟ 7 کابرد عجیب سولفات نیکل سولفات نیکل چیست؟ 7 کابرد عجیب سولفات نیکل اکسید روی چیست؟ 11 کاربرد حیرت انگیر اکسید روی اکسید روی چیست؟ 11 کاربرد حیرت انگیر اکسید روی سوربیتول چیست؟ 8 کاربرد صنعتی و دارویی سوربیتول سوربیتول چیست؟ 8 کاربرد صنعتی و دارویی سوربیتول الکترولیت باطری نیکل کادمیوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ الکترولیت باطری نیکل کادمیوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید اسید استیک چیست؟ 13 کاربرد خانگی جوهر سرکه یا اسید استیک اسید استیک چیست؟ 13 کاربرد خانگی جوهر سرکه یا اسید استیک آهک چیست؟ 13 کاربرد عجیب آهک که باید بشنوید! آهک چیست؟ 13 کاربرد عجیب آهک که باید بشنوید! اوره چیست و چه کاربردی دارد؟ اوره چیست و چه کاربردی دارد؟
نمایش همه
علاقه مندی ها ()