سبد خرید 0

پودر روی

10 / 10
از 1 کاربر

Zinc-powder

>> >> >> >>
کد کالا : 0118
تعداد سفارش :
بسته بندی :
مبلغ قابل پرداخت : 0   (تومان)
معرفی به دوستان :

قیمت شگفت انگیز!

خرید اسید بوریک و خرید بوراکس (آخرین محصول تولید شده امسال با این قیمت!) فقط در دیجی شیمی ... 

با 02188308030 تماس بگیرید. 

 

ارسال شهرستان تنها تا باربری شهر شما میباشد و هزینه ارسال از باربری تا منزل شما توسط باربری دریافت میشود و در این باره دیجی شیمی هیچ تصرفی ندارد!

پودر روی ⭐ پودر روی چیست و کاربرد آن چیست ؟ ✔ دیجی شیمی

پودر روی_ پودر زینک

بررسی تخصصی و اجمالی

پودر روی چیست؟

پودر روی فلزی خالص به شمار می رود و همانطور که از نامش مشخص است، از شکل جامد و پودری برخوردار است که به رنگ خاکستری  یا آبی قابل مشاهده می باشد. پودر روی فاقد بو است و با فرمول شیمیایی Zn با روش های مختلفی ساخته و به بازار عرضه می شود. این پودر در دمای ۴۲۰ درجه سانتی گراد شروع به ذوب می کند و دمای جوش آن ۹۰۷ درجه سانتی گراد است و به عنوان یک ماده ناپایدار محسوب می شود که باید به درستی از آن نگهداری کرد. پودر روی حل شونده نیست و قابلیت حل شدن درون مایعات را ندارد و فقط می تواند درون اسید کلریدریک و سولفوریک اسید حل شود. این ماده از جدا شدن بخار های روی به وجود می آید و به عنوان ماده اولیه در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. پودر روی با نام هایی مانند گرد روی و پودر زینک در بازار شناخته می شود.

پودر روی چیست و چه کاربردی دارد؟

تفاوت پودر و خاکه روی چیست ؟ 

 
بین پودر روی و خاکه روی یک سردرگمی وجود دارد. اگرچه هر دوی آنها ریشه های مشابهی دارند، اما عملکرد آنها متفاوت است. این در درجه اول به دلیل تفاوت بین اندازه ذرات آنها است. تولیدکنندگان رنگ گاهی اوقات نام این موارد را با هم عوض می کنند و در نهایت با محصول اشتباهی مواجه می شوند. مهم است که بدانید خاکه روی در کجا استفاده می شود و پودر روی چگونه استفاده می شود.
 

خاکه روی چیست؟ خاکه روی
 روی اساساً چیزی جز ذرات فیزیکی ریز روی (بین 2.5μ تا 9.0μ) نیست. می توان از آن برای اهداف مختلفی استفاده کرد، بیشتر آنها مواردی هستند که روی در آنها استفاده می شود.
 
برخی از اهداف عبارتند از:
در رنگها: - ما می دانیم که فلزاتی مانند روی و آلومینیوم به راحتی زنگ نمی زنند.از این رو از 
خاکه روی در رنگ ها و رنگ های ارزان قیمت استفاده می شود تا از خوردگی و زنگ زدگی موادی که روی آن قرار می گیرد جلوگیری شود.
به گزارش گروه Umicore، رنگ غنی از روی می تواند از زنگ زدگی و خوردگی سطوح فولادی جلوگیری کند و کاربردهای صنعتی زیادی دارد.این رنگ می تواند یک پوشش سنگین برای سازه های بزرگ مقیاس مانند سکوهای نفتی دریایی، ظروف دریایی و سایر تجهیزات دریایی ایجاد کند.از رنگ های حاوی پودر روی نیز می توان بر روی پل ها استفاده کرد.
 
در الکترومتالورژی: - می دانیم که در سری های الکتروشیمیایی یا EC، روی بالاتر از فلزاتی مانند مس، جیوه، آهن و غیره است. از این رو برای حذف کاتیون های این فلزات از محلول ها استفاده می شود.
 
در مواد منفجره: - خاکه روی ماهیت کمی انفجاری دارد.از این رو، به نوعی در مواد منفجره ارزان قیمت استفاده می شود.برای تماشای آزمایشی که ثابت می کند 
خاکه روی انفجاری است، این ویدیو را ببینید:
در تقطیر خاکه روی: - ترکیبات آلی در ازونولیز یک اوزونید آلی می دهد.این اوزونید آلی که تحت تقطیر خاکه روی قرار می گیرد، ترکیبات مختلفی می دهد.نحوه فعال کردن زینک داست:می توان آن را با هم زدن با HCl رقیق، سپس شستشو با آب مقطر، اتانول و دی اتیل اتر مطلق قبل از خشک کردن شدید فعال کرد.این روش اکسیدها را از سطح روی که به آرامی پس از ایستادن در هوا تشکیل می شوند، حذف می کند.هیچ خاصیت سمی شناخته شده ای در ارتباط با روی یا فلزات آلی آن وجود ندارد.
 
پودر روی چیست؟پودر روی که به عنوان گرانول روی نیز شناخته می شود، یک پودر فلزی خالص به رنگ خاکستری مایل به آبی با اندازه ذرات بالای 9.0 میکرون است.هنگامی که بخارات خالص روی متراکم می شوند تولید می شود.برخی از ویژگی های آن کیفیت ثابت، عملکرد بهبود یافته و زمان واکنش سریع است.پودر روی برای اهداف مختلف در زمینه های مختلف استفاده می شود.این عمدتا در گالوانیزه به عنوان یک ماده ضد خوردگی در فولاد استفاده می شود.در ریخته گری قطعات دقیق؛در ساخت برنج؛در ساخت رنگ؛در پزشکی و آرایشی؛و به عنوان ریز مغذی برای حیوانات، گیاهان و انسان ها.

روش تولید پودر روی

پودر روی در فرآیند استخراج روی از معدن یا در فرآیند ذوب شمش روی با غلیظ کردن بخار خالص روی به دست می آید. روش های مختلفی برای تولید پودر روی وجود دارد که در گرید های شیمیایی و صنعتی تولید در بسته بندی های گوناگون به بازار عرضه می شود. پودر روی با روش های تقطیر و اتمایز تهیه می شود که در ادامه به بررسی آنها پرداخته ایم.

 • ساخت پودر روی به روش تقطیر: از تعداد زیادی از کوره در جهت تبخیر روی از شمش یا قراضه های روی استفاده می کنند که شامل: کوره های افقی و کوره های الکتروترمال و... است.
 • ساخت پودر روی به روش اتمایز: شاید برایتان سوال باشد اتمایز به چه معناست؟ اتمایز به معنای تبدیل کردن مایعات به پودر است که در این فرآیند پودر روی را بر اثر حرارت ذوب می کنند و سپس از درون نازلی، مواد مذاب روی به درون جریان هوای افقی منتقل می شود و در آن جا فشار هوا باعث اتمایز می شود و سرانجام محصول را با فیلتر های هوایی گرد آوری می کنند. محصول این روش معمولاً نسبت به روش قبلی درشت تر است. در این روش حجم و فشار سیال تنظیم شده و دانه بندی پودر روی را می توان کنترل کرد.

پودر روی چگونه تولید می شود؟

کاربرد های پودر روی

پودر روی کاربرد های فراوانی دارد و در صنعت بیش ترین استفاده را دارد که به برخی از آن در زیر اشاره می کنیم:

استفاده از پودر روی در صنایع: هنگامی که عنصر فلزی با آلیاژ مخلوط می شود،  ماده ای مقاوم و مستحکم در برابر خورندگی ها به وجود می آورد. از این پودر در ساخت آلیاژ های روی استفاده می کنند، برای مثال برنج با استفاده از ترکیب مس و روی تشکیل می شود و برای ساخت وسایل ریخته گری و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. پودر روی معمولا از آلیاژ هایی همچون مس و نیکل ساخته می شود که در نتیجه به نام نقره نیکل نام گذاری شده و برای ظرف هایی که از نقره ساخته می شوند، مورد بهره قرار می گیرد. از دیگر کاربرد های پودر روی آن است که این ماده بیش تر در گالوانیزه سازی به عنوان ماده ضد خورندگی در فولاد کاربرد دارد. از جمله در ریخته گری قطعات دقیق، تولید برنج، رنگ های پزشکی، لوازم آرایشی و همچنین به عنوان مکمل خوراکی برای حیوانات و گیاهان استفاده می شود. با توجه به نوع استفاده از روی، ممکن است این ماده به شکل اکسید، سولفیت، آلیاژ، کربنات، فسفات و کرومات تولید شود.

از دیگر کاربرد های جدید پودر روی می توان به ساخت باتری اشاره کرد. درون باتری ها قلیایی از پودر روی استفاده شده است و امروزه از آن برای پوشاندن فلزاتی همچون آهن، فولاد و ... استفاده می شود.

استفاده از پودر روی در باتری

این ماده هم چنین از زنگ زدگی و خوردگی‌ فلزات جلوگیری می کند. به دیگر کاربرد های پودر روی در زیر اشاره می کنیم.

 • کاربرد پودر روی در تهیه سولفید روی     
 • استفاده در جهت ساخت راکت برای سوخت موشک
 • پودر روی در ساخت باتری الکتریکی   
 • کاربرد پودر روی در تولید کربنات روی
 • استفاده از پودر روی در تولید مکمل های غذایی
 • کاربرد به منظور محافظت از چوب
 • استفاده از آن در رنگ های شب تاب   
 • کاربرد این ماده در ساخت آلیاژ هایی همانند برنز و برنج
 • استفاده از پودر روی در استخراج فلز های گران بها و همچنین برای تولید لحیم های نقره
 • کاربرد در صنعت پزشکی، بهداشتی و لوازم آرایشی  
 • استفاده در تولید شامپو های ضد شوره و سایر موارد
 • کاربرد پودر روی در استفاده دوباره از فلزات گران بها

استفاده از پودر روی به منظور پیشگیری از خوردگی فلزات

در بازیافت فلزات گران بها این پودر یک رسوب دهنده فلزات به شمار می رود که به گروه پلاتین تعلق دارد. علاوه بر این از آن برای تفکیک طلا از محلول های سیانیدی بهره گرفته می شود. در این روش پس از فیلتر کردن محلول سیانیدی و جدا کردن اکسیژن از آن، محلول به یک مخزن مخروطی شکل منتقل می شود و پودر روی در نمک های سرب مثل استات سرب و نیترات سرب به آن افزوده می شود که بعد از اضافه کردن روی طلا انباشته می ‌شود.

خطرات و ایمنی کار با پودر روی

پودر روی باید در محیط به درستی نگهداری شود، زیرا این ماده خطرناک و قابل اشتعال است. پودر روی باید درون ظرفی قرار بگیرد که کاملا درب آن بسته شود و دور از دسترس گوگرد، آب، اسید های قوی، گرما، کادمیوم و حلال های کلر قرار بگیرد. این ماده در محیطی که دمای آن خنک باشد حالت پایدار دارد‌.

هنگامی که دست و چشم با پودر روی تماس پیدا کرد، نگران نباشید و سریع محل برخورد را با آب فراوان شست و شو دهید. اگر چشم و پوست شما دچار حساسیت شد، سریع به پزشک مراجعه کنید.

بو کردن پودر روی ممکن است باعث تنگی نفس شود و اگر در محیطی هستید که بخارات این ماده متصاعد است، سریعا از آنجا خارج شوید و در هوای آزاد تند تند نفیس عمیق بکشید و در صورت لزوم از اکسیژن یا تنفس مصنوعی استفاده کنید.  لازم است حتما نکات ایمنی را به هنگام کار رعایت کنید. استفاده از دستکش پلاستیکی، عینک ایمنی، کلاه، لباس مخصوص، ماسک صورت و.. الزامی می باشد.

خرید پودر روی

برای خرید پودر و دریافت قیمت پودر روی روی و انواع مواد شیمیایی می توانید به یکی از معتبر ترین و بهترین وب سایت های فروش مواد شیمیایی که دیجی شیمی نام دارد مراجعه کنید. کاربران می توانند به صورت غیر حضوری و حضوری از طریق همین وب سایت پودر روی را در بسته بندی های با کیفیت در وزن های متفاوت و با کیفیت عالی تهیه نمایند و با پرداخت هزینه آن را درب منزل تحویل بگیرند. فروشگاه دیجی شیمی قابلیت آن را دارد تا خرید مشتریان را با ارسال رایگان درب منزل تحویل دهد.

قیمت و خرید پودر روی

قیمت پودر روی

قیمت پودر روی در ایران به دو عامل بستگی دارد؛ نرخ روز روی در بورس لندن و نرخ روز دلار. از این رو با توجه به نوسانات لحظه ای این دو عامل، قیمت پودر روی متغیر است. با  این حال این ماده در سایت دیجی شیمی با قیمتی ارزان تر از هر جای دیگر و با کیفیتی مثال زدنی در دسترس شما خواهد بود. شما می توانید برای خرید پودر روی و اطلاع از قیمت آن به سایت دیجی شیمی رجوع کرده و با اطمینان از کیفیت محصول و مرغوبیت آن، کالا را در محل خود دریافت نمایید. دیجی شیمی به دلیل حذف کردن دست واسطه ها توانسته قیمت های نهایی خود را کاهش دهد و گامی موثر در جهت جلب رضایت مشتریان خود بردارد.

فلز روی از کجا تهیه کنیم

همانطور که در بالاتر در مورد قیمت پودر روی، گفتیم شرکت بزرگ دیجی شیمی یکی از بهترین و بزرگترین مراجع خرید و فروش مواد شیمیایی از جمله پودر روی ، فلز روی و ... می‌باشد. شما میتوانید محصولات شیمیایی مورد نظر خود را از شرکت دیجی شیمی به راحتی خرید کنید. 

پودر سرب از کجا تهیه کنیم

محصول پودر سرب در دیجی شیمی موجود همانند محصولات دیگر موجود می‌باشد و شما میتوانید به راحتی تنها با برقراری تماس و یا مراجعه حضوری محصول مورد نظر خود را از شرکت دیجی شیمی تهیه کنید. پشتیبان ها و مشاور های سایت در هر ساعت و زمانی منتظر پاسخگویی به مشتریان و راهنمایی آنان هستند. پس عجله کنید و بدون تردیدی با ما تماس بگیرید. 

مزایا

معایب

مشخصات فنی

محصولات مرتبط

مقالات مرتبط

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
آخرین بازدیدهای شما
نمایش همه
علاقه مندی ها ()