021-88308030
09128704691
0

اب گوگردی برای کشاورزی [تاثیر بی نظیر!]

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | جمعه 14 ارديبهشت 1403 در ساعت 20 : 18 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

آب گوگردی برای کشاورزی [تاثیر بی نظیر!]

آب گوگردی برای کشاورزی، به دلیل داشتن گوگرد از اهمیت خاصی برخوردار است. گوگرد از جمله عناصری است که گیاهان به آن نیاز فراوان دارند و در صورت نبود و یا کمبود آن در گیاه، مشکلات جدی در عملکرد و بازده ایجاد می‌شود. ما در این مقاله قصد داریم در مورد تاثیر گوگرد در کشاورزی و مسائل حاشیه‌ای مربوط به آن نکاتی را با شما در میان بگذاریم و یک مرجع معتبر برای خرید گوگرد به شما معرفی کنیم؛ پس با ما در ادامه همراه باشید.

این مقالات را نیز بخوانید ! :

چرا گوگرد برای گیاه مهم است؟ آیا دلیل آن را می‌دانید؟

نقش و اهمیت گوگرد در کشاورزی و گیاهان، سال‌های زیادی است که کشف شده است. بشر بیش از یک قرن است که می‌داند باید برای افزایش رشد گیاه از کودهایی که حاوی گوگرد هستند، استفاده کند. کم شدن آفتکش‌های حاوی گوگرد، کم شدن گوگرد موجود در آب باران و کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی از جمله دلایلی است که باعث شده گوگرد در خاک‌ها کاهش پیدا کند. برای آنکه گیاه، رشد کنَد و عملکرد خوبی داشته باشد، باید از گوگرد استفاده کند. گیاهان، گوگرد را نه تنها از طریق خاک بلکه از طریق برگ نیز می‌توانند جذب کنند و این خبر خوبی برای کشاورزان است تا به روش‌های مختلف، کمبود گوگرد را جبران کنند و به اهمیت آب گوگردی برای کشاورزی پی ببرند. دیگر فرآیند روی داده در گیاه که در صورت نبود گوگرد به درستی انجام نمی‌شود، ساخت پروتئین‌ها و عملکرد آنزیم‌هاست. یک گیاه برای آنکه بتواند پروتئین و آنزیم بسازد، باید به مقدار کافی گوگرد در اختیار داشته باشد. افزایش مقاومت گیاه در برابر برخی آفات و تنش‌ها نیز از دیگر نقش‌های اساسی است که گوگرد در گیاهان ایفا می‌کند. از آنجایی که انسان و حیوان‌های اهلی نیز برای انجام برخی فرآیندها به گوگرد نیاز دارند، در صورتی که نیاز گیاهان به گوگرد به درستی پاسخ داده شده و جبران شود، ما انسان‌ها نیز به کمبود گوگرد مبتلا نخواهیم شد. این مورد می‌تواند تاثیر خوبی بر سلامت انسان داشته باشد.

آیا در مورد تاثیرات بی‌نظیر آب گوگردی برای کشاورزی چیزی شنیده‌اید؟

ما در فوق، به تاثیر آب گوگردی برای کشاورزی و حضور آن در گیاه صحبت کرده و گفتیم که چرا گیاهان به این عنصر نیاز دارند. حال می‌خواهیم در مورد تاثیرات بی‌نظیر گوگرد در حوزه کشاورزی نیز نکاتی را با شما در میان بگذاریم؛ این تاثیرات به شرح زیرند:

1- اصلاح خاک‌های آهکی

یکی از مشکلاتی که برخی زمین‌های کشاورزی در ایران به شدت با آن درگیرند، خاک‌های آهکی و وجود ترکیباتی چون کربنات‌های آزاد منیزیم و کلسیم است. این ترکیبات اگر در خاک حضور داشته باشند، به گیاه اجازه نمی‌دهند، عناصری کم مصرف، مانند آهن و روی را به اندازه کافی جذب کنند. از آنجایی که گیاه هم به عناصر ریزمغذی، مانند روی و آهن و هم به عناصر اصلی و پر مصرف نیاز دارد، بهتر است حتما برای اصلاح و بهبود وضعیت کارهایی صورت داده شود. برای آنکه بتوانند وضعیت چنین خاک‌هایی را اصلاح کنند، دست به دامان گوگرد و آب گوگردی می‌شوند. این عنصر از قدرت بالایی برای کاهش اسیدیته در خاک و اصلاح خاک‌های آهکی دارد. از آنجایی که خوشبختانه ما در کشورمان با مشکل کمبود گوگرد مواجه نیستیم، می‌توان به صورت گسترده از این عنصر استفاده، و شرایط خاک را بهترین شرایط برای رشد گیاهان تبدیل کرد. این می‌تواند یکی از بهترین آثار آب گوگردی برای کشاورزی به شمار رود. معمولا وقتی گوگرد به خاک اضافه می‌شود، به صورت مستقیم و بی‌واسطه قادر نیست اسیدیته خاک را اصلاح کند. گوگرد، در خاک اسید می‌شود و اسید سولفوریک تولید می‌کند. این اسید است که می‌تواند pH خاک را کاهش داده و نقشی در اصلاح خاک آهکی داشته باشد.

2- افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش‌ها و آفات

گوگرد نه تنها در رشد گیاه، تاثیر بارزی دارد، بلکه باعث افزایش مقاومت آن به انواع آفات و تنش نیز می‌شود و این کار را به کمک حضور در فرآیندهای مهمی چون ساخت پروتئین انجام می‌دهد. سیستئین، یکی از پروتئین‌‌های بسیار مهمی است که باید در گیاه وجود داشته باشد. این پروتئین در ساخت ترکیباتی چون، گلوتاتیون، کوآنزیم A، متیونین و بیوتین نقش دارد. آب گوگردی برای کشاورزی برای ساختن برخی متابولیت‌های مهم نیز نقش اساسی دارد. از جمله این ترکیبات گوگرد دار می‌توانیم به، تیونین و یا رسوبات سلولی گوگردی اشاره کنیم. این متابولیت‌ها مقاومت گیاه در برابر آفت و هر گونه استرس افزایش می‌دهند. به همین دلیل است که کارشناسان کشاورزی بر تامین گوگرد مورد نیاز گیاهان تاکید کرده و به کشاورزان توصیه می‌کنند در مورد استفاده از کودهای حاوی گوگرد، بی‌توجه نباشند.

چگونه آب گوگردی برای  کشاورزی، از بروز تاثیرات زیست محیطی کم می‌کند؟

یکی از مزیت‌های استفاده از آب گوگردی برای کشاورزی، کاهش آثار زیست محیطی است. وقتی گوگرد به اندازه کافی در اختیار گیاه نباشد، گیاه نمی‌تواند به صورت موثر و مفید از نیتروژن موجود استفاده کند. در صورتی که چنین اتفاقی بیفتد، نیتروژنی که قرار بوده گیاه برای رشد و افزایش عملکرد مورد استفاده قرار دهد، از دسترس خارج شده و به صورت نیترات وارد آب‌های زیرزمینی می‌شود. وقتی این پدیده اتفاق می‌افتد و نتیرات راه خود را به آب‌های زیر زمین پیدا می‌کند، این آب‌ها آلوده شده و محیط زیست و سلامت آن در معرض خطر قرار می‌گیرد. کشاورزان حرفه‌ای که به تبعات ناخوشایند و آسیب زننده کمبود گوگرد آگاه هستند، سعی می‌کنند کمبود گوگردگیاه را به بهترین شکل ممکن جبران کنند تا هم، عملکرد محصولات را افزایش دهند و هم، از بروز اتفاقات و حادثه‌های زیست محیطی جلوگیری به عمل آورند.

کلام آخر

ما در این متن در مورد آب گوگردی برای کشاورزی صحبت کرده و سعی کردیم اطلاعات مفیدی را به شما بدهیم. گوگرد شاید به اندازه نیتروژن و پتاسیم برای گیاه اهمیت نداشته باشد، اما نبود آن می‌تواند روی جذب سایر عناصر، هم عناصر پرمصرف و هم عناصر کم مصرف تاثیر بگذارد. کارشناسان ما در این دیجی شیمی این متن را تهیه و تدوین کرده و سعی کردند اطلاعاتی را در مورد این کودهای حاوی گوگرد و نقش آن در گیاه و به صورت کلی، در حوزه کشاورزی، به شما بدهند. امیدواریم با مطالعه این متن، به اهمیت آب گوگردی پی برده و اطلاعاتتان در این خصوص افزایش پیدا کرده باشد. برای خرید ترکیبات حاوی گوگرد روی خدمات این مجموعه حساب کنید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
سایر مقالات
تری پلی فسفات سدیم چیست؟ 3 کاربرد عجیب تری پلی فسفات سدیم تری پلی فسفات سدیم چیست؟ 3 کاربرد عجیب تری پلی فسفات سدیم سولفات اهن چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر سولفات آهن سولفات اهن چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر سولفات آهن سولفات سدیم چیست؟ 9 کاربرد بی نظیر سولفات سدیم سولفات سدیم چیست؟ 9 کاربرد بی نظیر سولفات سدیم سولفات نیکل چیست؟ 7 کابرد عجیب سولفات نیکل سولفات نیکل چیست؟ 7 کابرد عجیب سولفات نیکل اکسید روی چیست؟ 11 کاربرد حیرت انگیر اکسید روی اکسید روی چیست؟ 11 کاربرد حیرت انگیر اکسید روی سوربیتول چیست؟ 8 کاربرد صنعتی و دارویی سوربیتول سوربیتول چیست؟ 8 کاربرد صنعتی و دارویی سوربیتول الکترولیت باطری نیکل کادمیوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ الکترولیت باطری نیکل کادمیوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید اسید استیک چیست؟ 13 کاربرد خانگی جوهر سرکه یا اسید استیک اسید استیک چیست؟ 13 کاربرد خانگی جوهر سرکه یا اسید استیک آهک چیست؟ 13 کاربرد عجیب آهک که باید بشنوید! آهک چیست؟ 13 کاربرد عجیب آهک که باید بشنوید! اوره چیست و چه کاربردی دارد؟ اوره چیست و چه کاربردی دارد؟
نمایش همه
علاقه مندی ها ()