021-88308030
0

اسید بوریک در کشاورزی چه کاربردی دارد؟

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | یکشنبه 13 خرداد 1403 در ساعت 3 : 14 دقیقه | نظرات کاربران ( 1 )

کاربرد اسید بوریک در کشاورزی

اسید بوریک ماده ای است که عمدتا در بسیاری از مواد غذایی و یا در کشاورزی بیش ترین کاربرد را دارد. این اسید از قدرت ضعیفی برخوردار است.  اسید بوریک کاربرد های فراوانی دارد که می توان به ضدعفونی کننده ها، حشره کش ها، مهار کننده های آتش و همچنین کشاورزی اشاره کرد که در ادامه این مقاله به نحوه استفاده  از بوریک اسید در کشاورزی می پردازیم.

اسید بوریک چیست؟

قبل از پرداختن به کاربرد اسید بوریک در کشاورزی ، باید با این ماده شیمیایی آشنا شویم. اسید بوریک با نام هایی همچون اسید اورتوبوریک و هیدروژن بورات  شناخته می شود. این اسید قدرت کم تری دارد که عمدتا از خواص ضدعفونی کننده برخوردار است. بوریک اسید در مناطق آتش فشانی همانند نوادا، توسکانی و لیگاری به طور طبیعی یافت می شود. این اسید با فرمول شیمیایی H3BO3 ساخته  شده و شکل ظاهری آن شبیه به بلور های براق بوده که فاقد رنگ و بو است. اسید بوریک در دمای ۹/۱۷۰ درجه سانتی گراد  ذوب می شود و نقطه جوش آن دمای ۳۰۰ درجه سانتی گراد است. بوریک اسید از ماده معدنی به نام ساسولیت استخراج می شود که به عنوان مواد نگهدارنده در لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد. این اسید از تشکیل قارچ در لوازم آرایشی ها به طور کامل جلوگیری کرده و همچنین باعث افزایش عمر آن ها هم می شود. اسید بوریک هیچ خطری برای افراد ندارد و می توان از آن به عنوان قارچ کش، حشره کش و علف کش نیز استفاده کرد. هیدروژن بورات می تواند در آب حل شود و قابلیت سوختن دارد. همچنین باعث خورندگی نیز می شود. این ماده در دمای بالا هیدروژن خود را از دست می دهد و اسید متابوریک تولید می کند. هر مول از اسید بوریک ۱۸ درصد بور دارد.

اسید بوریک چیست؟

کاربرد های بوریک اسید

در این بخش قصد داریم به برخی از کاربرد های بی نظیر اسید بوریک در صنایع مختلف بپردازیم.

استفاده از اسید بوریک در مهار آتش

 اسید بوریک می تواند از انتشار گاز های سوختنی که از سوختن موادی مثل چوب، پنبه و فرآورده های چوبی به دست می آید، جلوگیری کند. همچنین این ماده برای آن که از شدت آتش جلوگیری کند، باعث رهایی مولکول های آبی می شود که در پیوند های شیمیایی وجود دارد. اسید بوریک در تولید موادی مانند عایق، روکش و لوازم پلاستیکی کاربرد دارد‌.

اسید بوریک برای مهار آتش

استفاده اسید بوریک در بهداشت

 اسید بوریک، به عنوان اسید ضعیف در ضد عفونی کردن و پیشگیری از رشد میکروارگانسیم کاربرد دارد. از موارد استفاده آن می توان به ساخت پودر بچه، ضدعفونی کننده ها، دارو های ضد پیری و محلول لنز اشاره کرد.

استفاده اسید بوریک در مواد غذایی

 این اسید به عنوان مکمل مهم در انواع مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد که باعث سلامت استخوان ها و دندان ها می شود.

کاربرد اسید بوریک در پزشکی

 اسید بوریک خواص ضدعفونی کنندگی دارد و از آن‌ می توان برای زخم های سطحی و سوختگی ها استفاده کرد. همچنین برای از بین بردن آکنه و قارچ بدن کاربرد دارد. از دیگر موارد استفاده این اسید می توان به شست و شوی چشم و گوش یا درمان عفونت های قارچی اشاره کرد.

کاربرد اسید بوریک در صنعت چرم

 اسید بوریک برای گندزدایی هم کاربرد دارد که موجب بهبود یافتن پوست گاو، گوساله و گوسفند می شود. همچنین رشد باکتری ها را به طور کامل کاهش می دهد.

اسید بوریک در کشاورزی چه کاربردی دارد؟

از کاربرد های اسید بوریک در کشاورزی می توان به تولید انواع حشره کش ها اشاره کرد.  این اسید برای نخستین بار در کشور ایالات متحده آمریکا برای از بین بردن حشرات، مورچه ها، سوسک ها، موریانه ها، کک و... مورد استفاده قرار گرفت. همچنین اسید بوریک برای رفع مورچه و سوسک های خانگی نیز تاثیر بسیاری دارد. سازوکار حشره کش بر پایه اسید بوریک نابودی متابولیسم معدنی جانوران بود. جانوران آزار دهنده همانند، موش با خوردن این سم هیچ اتفاقی برایشان رخ نمی دهد تا این که سم به مرور روی معده آن ها تاثیر بگذارد و نابود شوند.

 بوریک اسید به عنوان یک ماده مغذی به خاک یا محلول غذایی گیاهان اضافه می شود که کمبود بور را جبران کند. مقدار استفاده این اسید برای محصولات کشاورزی از جمله جو و گندم بستگی به زمین کشت و نوع گیاه دارد. یکی از تاثیرات اسید بوریک در کشاورزی می توان به گل دهی، رشد محصولات و.. اشاره کرد. کمبود بور بیش تر در زمین های شنی، آب های شیرین و خاک های آبیاری شده  با بور کم رایج است. بوریک اسید، به عنوان اسید ضعیف ژنتیک افراد را تغییر نمی دهد تا دچار سرطان و بیماری های مختلف شوند. این اسید قابلیت حل شدن درون آب را دارد و میزان غلظت آن به ph اسید بستگی دارد. یکی از مزیت های اسید بوریک آن است که گیاهان را در برابر سرما و سایر بیماری ها مقاوم می کند. اگر محصولات کشاورزی با کمبود بور مواجه شدند، علاوه بر افزودن اسید بوریک می توان از ترکیباتی همچون بورات های پتاسیم، سدیم استفاده کرد.

فواید اسید بوریک برای گیاهان

زمان و نحوه مصرف اسید بوریک در کشاورزی

اسید بوریک در کشاورزی با روش های متنوعی مصرف می شود که شامل مصرف خاکی قبل کاشت، محلول پاشی و آبیاری می شود.

این اسید در فصل پاییز بعد از برداشت محصولات کشاورزی استفاده می شود و یا در اوایل فصل بهار قبل از آن که درختان شکوفه کنند، این محلول را روی شکوفه ها می پاشند. روش محلول پاشی برای رشد محصولات مفید می باشد.

در روش مصرف خاکی قبل از کاشت باید در فصل زمستان به ازای هر درخت ۱۰۰ الی ۱۵۰ گرم اسید بوریک به همراه گوگرد و کود حیوانی در پای درختان ریخته می شود یا توسط کانال کود به مصرف درخت رسانده می شود. درختان میوه در مقایسه با محصولات زراعی ۳ تا ۵ هزار محلول پاشی و یا آبیاری می شوند.

نحوه مصرف اسید بوریک کشاورزی

مصرف بوریک اسید در کشاورزی چه اهمیتی دارد؟

اسید بوریک در کشاورزی به عنوان آفت کش قوی مورد استفاده کشاورزان قرار می گیرد. این اسید با سایر آفت ها و حشرات مبارزه می کند. ترکیباتی که از عنصر بور ساخته شده اند، معمولا غلظت های پایینی دارند که از آن ها برای تولید کود های شیمیایی برای زراعت و کشاورزی استفاده می شود. این کود ها تاثیر بسزایی برای از بین بردن قارچ ها، جلبک ها و حشره ها دارد.

خرید بوریک اسید کشاورزی

پس از بررسی کاربرد اسید بوریک در کشاورزی، باید در مورد تهیه آن هم صحبت کنیم. برای خرید بوریک اسید ما به شما وب سایت فروشگاهی دیجی شیمی را معرفی می کنیم. در این فروشگاه مواد شیمیایی از جمله بوریک اسید با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در بسته بندی های مختلف به صورت آنلاین به مصرف کنندگان گرامی عرضه می شود. برای خرید ابتدا وارد صفحه محصول این فروشگاه شوید و با انتخاب بوریک اسید آن را به سبد خرید اضافه کرده، سپس با پرداخت هزینه آن را خریداری کنید. فروشگاه دیجی شیمی قابلیت ارسال رایگان محصول خریداری شده را درب منزل دارد.

خرید اسید بوریک کشاورزی

کلام آخر

در این مقاله به کاربرد اسید بوریک در کشاورزی پرداختیم. این ماده شیمیایی با قدرت کم و ضد عفونی کنندگی بالا می تواند در از بین بردن آفت ها، حشرات، قارچ ها، جلبک ها و ... که مانع از رشد گیاهان مفید باشد. برای خرید اسید بوریک می توانید به سایت دیجی شیمی مراجعه کرده و اقدام به خرید نمایید. هم چنین چنان چه در زمینه این محصول سوالی دارید، در بخش نظرات مطرح کنید تا در زمانی کوتاه پاسخ خود را دریافت نمایید.

ارسال نظر
:
0 0
برای فلفل شمشیری چند در هزار محلول پاشی وچند روز یکبار
مدیریت :
0 0
سلام کاربر عزیز با یک کارشناس کشاورزی مشورت کنید
نام شما :
تلفن تماس :
متن پیغام :
سایر مقالات
مواد شیمیایی چیست؟ (انواع مواد صنعتی و آزمایشگاهی) مواد شیمیایی چیست؟ (انواع مواد صنعتی و آزمایشگاهی) تری پلی فسفات سدیم چیست؟ 3 کاربرد عجیب تری پلی فسفات سدیم تری پلی فسفات سدیم چیست؟ 3 کاربرد عجیب تری پلی فسفات سدیم سولفات اهن چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر سولفات آهن سولفات اهن چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر سولفات آهن سولفات سدیم چیست؟ 9 کاربرد بی نظیر سولفات سدیم سولفات سدیم چیست؟ 9 کاربرد بی نظیر سولفات سدیم سولفات نیکل چیست؟ 7 کابرد عجیب سولفات نیکل سولفات نیکل چیست؟ 7 کابرد عجیب سولفات نیکل اکسید روی چیست؟ 11 کاربرد حیرت انگیر اکسید روی اکسید روی چیست؟ 11 کاربرد حیرت انگیر اکسید روی سوربیتول چیست؟ 8 کاربرد صنعتی و دارویی سوربیتول سوربیتول چیست؟ 8 کاربرد صنعتی و دارویی سوربیتول الکترولیت باطری نیکل کادمیوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ الکترولیت باطری نیکل کادمیوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید اسید استیک چیست؟ 13 کاربرد خانگی جوهر سرکه یا اسید استیک اسید استیک چیست؟ 13 کاربرد خانگی جوهر سرکه یا اسید استیک آهک چیست؟ 13 کاربرد عجیب آهک که باید بشنوید! آهک چیست؟ 13 کاربرد عجیب آهک که باید بشنوید!
نمایش همه
علاقه مندی ها ()