021-88308030
0
انواع اسید صنعتی و آزمایشگاهی >>
کد کالا : 003
بسته بندی :
مبلغ قابل پرداخت : 155,000   (تومان)
˄˅

دیجی شیمی هیچ تصرفی در کرایه باربری ندارد.

به دستور اداره مالیات صورت حساب مشتریان عزیز در سامانه مودیان مالیاتی به صورت الکترونیکی ارسال و قابل رویت می باشد.

نام شیمیایی : هیدروکلریک اسید.

خلوص : 37 درصد.

اسامی مترادف : کلریدریک اسید، جوهر نمک، هیدروکلریک اسید.

گرید : صنعتی و آزمایشگاهی.

شکل ظاهری : مایع زلال و شفاف.

بررسی تخصصی و اجمالی

هیدروکلریک اسید 37 درصد آزمایشگاهی

دیجی شیمی بزرگترین فروشگاه اینترنتی فروش اسید هیدروکلریک 37% آزمایشگاهی (جوهر نمک) در بسته بندی های متفاوت و بهترین قیمت و ارسال به سراسر کشور. شما می توانید برای خرید جوهر نمک به سایت دیجی شیمی مراجعه کرده و به صورت آنلاین خرید خود را ثبت کنید و یا با کارشناسان بخش بازرگانی این مجموعه تماس حاصل کنید.

هیدروکلریک اسید آزمایشگاهی چیست؟

هیدروکلریک اسید محلولی شفاف، بی رنگ (همرنگ آب) و با بویی بسیار تند است. این اسید، اسیدی بسیار خورنده و قوی با استفاده های صنعتی فراوان است.

هیدروکلریک اسید از قدیم به نام های موریاتیک اسید و ارواح نمک معروف بوده از ویتریول (سولفوریک اسید) و نمک طعام به دست آمد. هیدروکلریک اسید ابتدا در قرن شانزدهم توسط آندریاس لیباویوس رسما معرفی شد. بعد ها توسط شیمیدان هایی مانند ژوهان رودولف گلابر، جوزف پریستلی و همفری دیوی در تحقیقات علمی شان مورد استفاده قرار گرفت. همچنین گفته می شود جابر بن حیان این اسید را کشف کرده است. از این اسید برای جرم گیری از سطوح مختلف استفاده می شود. هیدروکلریک اسید در معده نیز وجود دارد و به هضم غذا کمک می کند. تنفس بخارات هیدروکلریک اسید خطرناک است و به دستگاه تنفسی آسیب می رساند و اگر قطره ای از آن بر روی پوست بدن بچکد تولید تاول و حتی جراحات عمیق می نماید و در چنین مواردی باید بلافاصله با محلول قلیایی رقیق مانند محلول سودا یا جوش شیرین اثر اسید را خنثی کرد. در واقع می توان کاربرد جوش شیرین یا محلول سودا را نوعی خنثی کننده برای این اسید قوی دانست.

بازار صنعتی :

اسید HCl در محلول های تا 38% از HCL مقدار غلیظ تهیه می شود. غلظت های بیشتر فقط تا 40% از نظر شیمیایی قابل تولید هستند، اما نرخ تبخیر از آن به بعد به قدری بالا است که نگهداری و استفاده از آن نیازمند ملاحظات اضافی تری است مثل دمای پایین و فشار بالا. پس میزان عمده صنعتی آن 30% تا 34% است که با توجه به حمل و نقل مناسب و اتلاف ماده محدود به علت بخارهای HCL بهینه شده است. غلظت های بیشتر را به جهت منترل اتلاف از طریق تبخیر باید فشرده و سرد نمود. در ایالات متحده، محلول های بین 20% تا 32% با نام اسید موریاتیک فروخته می شوند. محلول های مورد استفاده اغلب برای نظافت خانه ها در در ایالات متحده، معمولا 10% تا 12% هستند که هشدارهای جدی برای رقیق تر کردن شان قبل از استفاده دارند. در بریتانیا، که با نام ارواح نمک برای نظافت خانگی فروخته می شود، قدرت اسید برابر همان مقدار در ایالات متحده است.

بازار صنعتی

تولید کنندگان بزرگ جهانی شامل شرکت داو کمیکال 2 میلیون تن در سال از HCL گازی، شرکت جرجیا گالف، شرکت توسوه، آکزونوبل و تساندرلو بین 0.5 تا 1.5 میلیون تن در سال تولید دارند. تولید کل جهان، که برای استفاده های آماری بر اساس میزان HCL توصیف شده است، حدود 20 میلیون تن در سال تخمین زده می شود که سه میلیون تن از طریق تولید مستقیم و مابقی از طریق استفاده از ترکیب های آلی و مشابه و تولید فراورده ثانوی تامین می گردند. تاکنون، غالب هیدروکلریک اسید منحصرا توسط تولید کننده مصرف می شود. میزان آن در بازار آزاد جهانی 5 میلیون تن در سال تخمین زده می شود.

کاربردهای اسید کلریدریک :

کاربرد اسید کلریدریک

هیدروکلریک اسید یک اسید قوی غیر آلی است که در اکثر فرآیندها مثل پالایش فلزات به کار می رود. استفاده مورد نظر معمولا کیفیت محصول مورد نیاز را نشان می دهد.

  • اسیدشویی فولاد :

یکی از مهم ترین استفاده های اسید هیدروکلریک فولاد  یا اکسید آهن را از روی آهن یا فولاد قبل از ورود آنها به واکنش های بعدی مثل اکستروژن، نورد، گالوانی کردن و دیگر تکنیک ها، بزداید. HCL در کیفیت فنی با غلظت معمولا 18% رایج ترین عامل اسید شویی برای اسید شویی فولادهای کربنی است.

Fe2O3 + Fe + 6HCl à 3FeCl2 + 3H2O

اسید مصرف شده استفاده بسیاری در محلول های کلرید آهن (همچنین معروف به فرو کلرید) دارد اما مقادیر بالای فلزات سنگین در مایع اسیدشویی این عملیات را با مشکل مواجه کرده است.

صنعت اسید شویی فولاد فرآیندهای بازسازی هیدروکلریک اسید را بهبود بخشیده است، مثل فرآیند باز سازی HCl سرخ کننده اسپری یا بستر سیال که بازیافت HCL را از مایع اسیدشویی مصرف شده ممکن می سازد. رایج ترین فرآیند بازسازی فرایند پیروهیدرولیز طی واکنش زیر است :

FeCl2 + 4H2O + O2 à 8HCl + 2Fe2O34

با بهبودی اسید مصرف شده یک حلقه اسیدی بسته ساخته می شود. فرآورده جانبی اکسید آهن از واکنش بازسازی با ارزش است چون در بسیاری از صنایع ثانوی به کار می رود.

  • تولید ترکیبات آلی :

دیگر استفاده مهم اسید کلریدریک در تولید ترکیبات آلی مثل وینیل کلرید و دی کلرواتان برای پلی وینیل کلراید pvc است. معمول این کار یک استفاده غیر آزاد است زیرا مصرف محلی کلریدریک اسید تولید شده در واقع به بازار آزاد نمی رسد. دیگر ترکیبات آلی تولید شونده توسط هیدروکلریک اسید عبارتند از بیسفنول ای برای پلی کربنات، کربن فعال و اسید آسکوربیک مثل تولیدات متعدد داروهای شیمیایی.

CH2=CH2 + 4HCL + O2 à2 ClCH2CH2CI + 2H2O2 (دی کلرواتان توسط اکسی کلری شدن)

چوب + HCl + حرارت ß کربن فعال (فعال های شیمیایی)

  • تولید ترکیبات غیر آلی :

محصولات زیادی توسط هیدروکلریک اسید طی یک واکنش اسید و باز طبیعی منجر به ترکیبات معدنی (غیرآلی) تولید می شوند و هم چنینی مواد شیمیایی درگیر با آب مثل کلرید آهن و پلی آلومینیوم کلراید.

Fe2O3 + 6HCl à 2FeCl3 + 3H2O (کلرید آهن از مگنتیت)

کلرید آهن و پلی آلومینیوم کلراید هر دو به عنوان عوامل لخته سازی و انعقاد در تصفیه آب و فاضلاب، تولید آب آشامیدنی و تولید کاغذ به کار می روند. دیگر ترکیبات معدنی تولید شونده با هیدروکلریک اسید شامل کلرید کلسیم، نمک پخش در جاده، کلرید نیکل برای آبکاری الکتریکی و کلرید روی برای صنعت گالوانی کردن و تولید باتری هستند.

CaCO3 + 2 HCl à CO2 + H2O (کلرید کلسیم از سنگ آهک)

  • کنترل PH و خنثی سازی :

هیدروکلریک اسید همچنین برای تنظیم اسیدی بودن محلول ها به کار می رود.

-OH- +HCl à H2O + Cl

در خلوص مورد نیاز صنایع (غذایی، دارویی، آب آشامیدنی)، هیدروکلریک اسید با کیفیت برای تنظیم PH فرایند جریان های آبی مورد استفاده قرار می گیرد. در صنایع کم تقاضا، هیدروکلریک اسید با کیفیت فنی برای خنثی سازی جریان های اتلافی و مراقبت از استخر شنا به کار گرفته می شود.

  • بازسازی مبدل های یونی :

هیدروکلریک اسید بر کیفیت در بازسازی یک رزین مبدل یون به کار گرفته می شود. تبادل کاتیون به طور گسترده ای برای حذف یون هایی مثل +Na و  +Ca2 از محلول های آبی در تولید آب معدنی شده مورد استفاده قرار می گیرد. اسید برای شستن کاتیون ها از رزین ها به کار می رود. +Na با H و +Ca2 با 2H جایگزین می شود.

مبدل های یونی و آب معدنی در تمام صنایع شیمیایی، تولید آب آشامیدنی و اکثر صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

  • دیگر کاربردهای هیدروکلریک اسید :

هیدروکلریک اسید در تعداد زیادی از کاربردهای مقیاس کوچک مثل فرآیند چرم سازی، خالص سازی نمک طعام، نظافت و خانه داری و بنای ساختمان ها به کار می رود. تولید نفت را می توان با تزریق هیدروکلریک اسید در بستر صخره ای یک چاه نفت، حل کردن یک بخش از صخره و ساختن یک منفذ بزرگ تحریک کرد. اسیدزنی چاه نفت یک فرآیند معمول در صنعت تولید نفت دریای شمال است.

اسید HCl برای حل کردن کلسیم کربنات نیز به کار می رود به عنوان مثال برای پوسته پوسته کردن کتری ها و برای پاک کردن ملات از آجر کاری ها. البته یک مایع خطرناک است که باید با دقت کافی از آن استفاده کرد. ضمن استفاده روی یک آجر کاری، واکنش آن با ملات تا جایی که کل اسید تبدیل شود ادامه می یابد و کلسیم کربنات، کربن دی اکسید و آب را به همراه دارد :

2HCL + CaCO3 + CaCl2 + CO2 + H2O

اکثر واکنش های شیمیایی هیدروکلریک اسید در تولید غذا، مواد تشکیل دهنده غذا و افزودنی های غذایی به کار گرفته می شوند. محصولات رایج عبارتند از آسپارتام، فروکتوز، سیتریک اسید، لیزین، پروتئین گیاهی هیدرولیز شده با اسید به عنوان مقوی غذایی و در تولید ژلاتین. هیدروکلریک اسید مورد استفاده در صنایع غذایی را میتوان موقع نیاز برای محصول نهایی به کار برد.

در سیاره زهره ابرهایی از هیدروکلریک اسید با غلظت کم وجود دارد.

نوع بسته بندی :

هیدروکلریک اسید 37 درصد آزمایشگاهی موجود در گالن های 2.5 لیتری و گالن های 20 لیتری موجود می باشد.

گالن 2.5 لیتری اسید کلریدریک

فروش آنلاین هیدروکلریک اسید

تولید و فروش هیدروکلریک اسید آزمایشگاهی در بسته بندی های متنوع و با کیفیت عالی و ارزان ترین قیمت با امکان حمل و ارسال به کلیه شهر های کشور در اسرع وقت. قیمت جوهر نمک در سایت دیجی شیمی به نسبت دیگر مراکز اقتصادی تر و مناسب می باشد. علت این مساله فروش مستقیم محصولات شیمیایی در این سایت است و همین مساله باعث شده تا بدون حضور واسطه ها و افزایش قیمت، اسید کلریدریک به فروش برسد.

 سئو و تولید محتوا : شرکت نوآوران فرآیند کیمیا

مزایا

مثبت بسته بندی های مختلف
مثبت کیفیت عالی
مثبت اسید بسیار شفاف و زلال
مثبت جنس گالن مرغوب

مشخصات فنی

مشخصات کلی
نام محصول
هیدروکلریک اسید
درصد خلوص
37 درصد
گرید
آزمایشگاهی
فرمول شیمیایی
HCl
نوع بسته بندی
گالن 2.5 لیتری
yes
گالن 20 لیتری
yes

آنالیز محصول

Assay 

35-37%

Density

~ 1.19 g/cmol (20C)

Free chlorine

<=0.0001%

Sulphate

<=0.0005%

Sulfite

<=0.001 %

Heavy  metals

<=0.0001%

AS

<=0.0001 %

Ca

<=0.001%

Fe

<=0.0002%

Hg

<=0.000004%

Residue on ignition

<=0.008 %

Non Vlatile matter

<=0.005%

 

ایمنی محصول

ایمنی کلریدریک اسید :

هیدروکلریک اسید غلیظ مه های اسیدی تشکیل می دهد. مه و محلول هر دو تاثیر خورنده بازگشت ناپذیری بر بافت انسان با قابلیت تخریب اندام های تنفسی، چشم ها، پوست و روده ها دارند. پس از اختلاط هیدروکلریک اسید با مواد شیمیایی اکسید کننده معمول مثل سدیم هیپوکلریت (سفید کننده) یا پتاسیم پرمنگنات، گاز سمی کلر تولید می شود.

NaCIO + 2 HCl + H2O + NaCl + Cl2

KMnO4 + 16HCL à 2MnCl2 + 8H2O + 2KCL + 5Cl22

تجهیزات ایمنی مثل دستکش های لاستیکی یا PVC، عینک های ایمنی محافظ چشم و کفش ها و لباس های مقاوم در برابر مواد شیمیایی برای به حداقل رساندن خطرات استفاده از هیدروکلریک اسید به کار می روند.

ایمنی اسید کلریدریک 

ارسال نظر

م فتح الله زاده :
25 0
ضمن سلام عرض وقت بخیر میخواستم تفاوت این محصول رو با محصولات بازار آزاد که با همین مشخصات و در ظروف کوزه ای شکل و بدون مشخصات به صورت آزاد میفروشند رو بدونم. با تشکر
مدیریت :
28 0
سلام وقت بخیر محصولات کوزه ای رو نمیدونم ولی این محصول آزمایشگاهی با خلوص 98 درصد می باشد.
شهاب :
26 0
با سلام منظور از ٣٧٪؜ ٣٧ گرم در صد ميلي ليتر يعني مولاريته ي ١٠ ميباشد؟؟؟!!!
مدیریت :
27 0
با سلام منظور از 37 درصد این است که 100 گرم از این اسید حاوی 37 گرم hcl است و مولاریته آن 12 می باشد.
بهزاد جباری :
25 0
سلام میخواستم بدونم تو استخراج طلا از قطعات الکترونیکی هم این اسید جواب میده یانه؟
مدیریت :
25 0
سلام برای این کار معمولا از ترکیب چند اسید استفاده می کنند. معمولا کاری تخصصی است که هر کسی قادر به انجام آن نیست.
رضا خدامردی :
2 0
تیزاب سلطلنی میتونیم با این محصول آماده کنید
مدیریت :
0 1
سلام کاربر عزیز بله یکی از پایه های تیزاب سلطانی است
رضا :
0 0
با سلام برای ساخت تیزاب سلطانی و حل طلا حتما بایست از اسید غلیظ استفاده کرد یعنی جوهر نمک 37 درصد و نیتریک 67 درصد با نسبت 3 به 1 . حالا سوالی که مطرح هست اینه که ایا با جوهر نمک 33 درصد و نیتزیک 65 درصد امکان ساخت تیزاب و حل کردن طلا وجود نداره؟؟
مدیریت :
1 0
سلام کاربر عزیز بله صنعتی هم ترکیب کنید تیزاب درست میشود و در قدرتش تاثیر ندارد
زینالی :
0 0
قیمت اسید 30 در صد hcl
مدیریت :
0 0
سلام داخل سایت است جستوجو کنید مشاهده بفرمایید
غریبه :
0 0
سلام وقت بخیر آیا این اسید برای خوردگی و از بین بردن چوب mdf مناسبه ؟ یا اسید های قوی تری برای از بین بردن و خورندگی چوب و mdf وجود دارد ؟
مدیریت :
0 0
سلام کاربر عزیز این محصول برای خورندگی چوب استفاده نمیشود
نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
9 / 10
از 28 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()