سبد خرید 0

همه چیز در مورد متانول

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | جمعه 6 فروردین 1400 در ساعت 19 : 21 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

الکل متانول چیست ؟

متانول از جمله ساده ترین الکل هاست این الکل با فرمول شیمیایی CH3OH شناخته می شود.

آیا می دانید متانول چه نام های دیگری دارد ؟ لازم به ذکر است بدانید متانول را متیل الکل، الکل متیلیک، کاربینول و الکل چوب نیز می نامند.

اسامی انگلیسی متانول : Methanol, Hydroxymethane, Methyl, Wood alcohol, Methylic alcohol, Methyl Hydrate, Metyl alcohol.

در تولید الکل متانول روش های مختلفی وجود دارد که تمام تکنیک ها و روش ها در مقاله تولید الکل متانول توضیح داده شده است.

نقطه جوش متانول 

یکی از سوال های مهم در مورد متانول نقطه جوش آن است که لازم است بدانید نقطه جوش متانول 7/64 درجه سانتی گراد است.

مسمومیت متانول

مسمومیت با الکل یکی از شایع ترین انواع مسمومیت هاست. با توجه به عوارض بسیار خطرناک و در برخی موارد برگشت ناپذیر مسمومیت اتفاقی بامتانول، مدیریت و درمان فوری آن حائز اهمیت است و هر پزشکی در سطوح اولیه ارائه خدمات درمانی، باید با نحوه مدیریت مواقع اضطراری مسمومیت با الکل آشنا باشد.

با توجه به افزایش شیوع مصرف الکل در سال های اخیر، مسمومیت با الکل از جمله شایع ترین موارد مسمومیت دارویی در اورژانس ها به شمار می آید. سه ترکیب مسمومیت زای شایع الکل شامل اتانول، متانول و اتیلن گلیکول می باشند.

متانول (الکل چوب)

متانول در صنعت به عنوان حلال رنگ، جلا دهنده، لاک، مایعات ظهور فیلم و مایع شیشه شوی مورد استفاده قرار می گیرد. متانول در جریان تقطیر الکل از کشمش در خانه ها در کنار اتانول تولید می شود. به همین دلیل مسمومیت آن در نوشیدنی های الکلی دست ساز بیشتر دیده می شود و یکی از علل مهم اختلال بینایی و کوری به حساب می آید. مسمومیت اتفاقی با متانول، حتی ممکن است در هنگام استفاده از عرقیجات گیاهی دارویی نیز دیده شود.  

پاتوفیزیولوژی سم شناسی 

متانول پس از مصرف در عرض 30 تا 60 دقیقه به حداکثر سطح پلاسمایی خود می رسد. بدون درمان، سطح کشنده آن 1 gr/kg و دوز مسبب کوری حداقل 24 گرم یا 30 میلی لیتر است.

متابولیسم متانول درکبد توسط ADH انجام می شودکه منجر به تولید فرمالین و سپس اسید فرمیک می گردد. اسید فرمیک متابولیت اصلی، مسئول ایجاد اسیدوز متابولیک و مسمومیت ناشی از متانول می باشد. با توجه به اینکه آنزیم ADH تمایل بیشتری به اتانول دارد، اتانول در درمان مسمومیت با متانول مورد استفاده قرار می گیرد.

کوری ناشی از متانول به دلیل تولید موضعی فرمالدئید در شبکیه و آسیب عصب بینایی اتفاق می افتد. نیمه عمر متانول 52 ساعت است و اگر در این مدت اثرات آن با تجویز برطرف شود ماده به طور کامل از کلیه ها دفع می شود و خطرات آن کاهش می یابد.

علایم و نشانه های بالینی

علایم اصلی شامل سرگیجه، تهوع، درد شدید در ناحیه شکم، اسهال، بیقراری، تنگی نفس، اندام های سرد و مرطوب، تاری دید، پرخونی دیسک اپتیک و در نهایت آسیب شدید بینایی و کوری می باشد.

تریاد تیپیک مسمومیت با متانول شامل دپرسیون CNS، تغییرات بینایی و اسیدوز متابولیک است. شدت مسمومیت با بیشتر میزان اسیدوز ارتباط دارد تا با سطح متانول.

شروع علایم مسمومیت با متانول به 12 تا 24 ساعت زمان نیاز دارد، زیرا آثار سمی آن ناشی از متابولیت های توکسیک متانول هستند نه خود متانول. بنابراین ممکن است در ساعات اولیه، اسیدوز متابولیک وجود نداشته باشد.

از دیگر علائم مسمومیت با متانول به ویژه در مراحل آخر، مردمک های دیلاته بدون پاسخ به نور، آژیتاسیون و هالوسیناسیون، ادم و رنگ پریدگی ماکولا، تشنج های مداوم و مقاوم، آپنه، پانکراتیت، میوگلوبینوری و نارسایی کلیوی ناشی از آن و در نهایتنارسایی حاد قلبی و شوک می باشد. متانول با ایجاد نکروز دو طرفه پوتامن، می تواند باعث پارکسینونیسم شود.

یافته های آزمایشگاهی و تشخیص پزشکی 

بهترین راه تشخیص، اندازه گیری سطح خونی متانول می باشد. در سطوح کمتر از 20 میلی گرم در دسی لیتر، بیمار بدون علامت است. علایم عصبی در سطوح بالاتر ظاهر می شوند. سطوح بالای 50 با تظاهرات چشمی ظاهر می شود و سطوح بالای 50 با تظاهرات چشمی ظاهر می شود و سطوح بالای 200 – 150 با افزایش مرگ و میر همراه است.

درمان مسمومیت با متانول 

در صورتی که شک به مسمومیت با متانول کردید درمان باید بلافاصله انجام شود و هرگز نباید فرصتی را برای دریافت سطح سرمی متانول از دست داد.

اولین اقدام ارزیابی سریع اولیه (A,BC) می باشد. شست و شوی معده تنها ممکن است در یک ساعت اول بعد از مصرف مؤثر باشد و استفاده از شارکول با توجه به جذب سریع آن بی تاثیر است. تجویز فومپیزول 4-MP دو بار در روز با مهار صد در صد آنزیم ADH، مانع از تبدیل متانول به فرمالدئید می شود.

در مقاله مسمومیت با الکل متانول تمام حالت هایی که ممکن است در برخورد با الکل متانول مسموم شوید را بیان کرده ایم و بعضا روش هایی برای مقابله با مسمویت را هم گفته ایم.

تفاوت الکل متانول و اتانول در چیست ؟

مهم ترین فرق این دو نوع الکل در فرمول شیمیایی آنهاست فرمول متانول الکل CH3OH و الکل اتانول CH3CH2OH  می باشد.

در واقع الکل متانول خصلت قطبی بیشتری نسبت به اتانول دارد و اتانول نیمه قطبی محسوب می شود.

 

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()