سبد خرید 0

اتانول و کاربردهای جالب آن⭐️| دیجی شیمی✔️

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | شنبه 29 آبان 1400 در ساعت 11 : 44 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اتانول چیست و چه کاربردی دارد؟

اتانول که اتیل الکل، الکل دانه یا الکل نیز نامیده می‌شود، از ترکیبات آلی است که نام عمومی آنها الکل‌ است. فرمول مولکولی آن C2H5OH است. اتانول یک ماده شیمیایی صنعتی مهم است که از آن به عنوان یک حلال، در سنتز سایر مواد شیمیایی آلی و به عنوان یک افزودنی به بنزین خودرو استفاده می‌شود.

اتانول خالص یک مایع قابل اشتعال بی رنگ با بوی اتری مطبوع و طعم سوزاننده است. اتانول سمی است و بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد. مقادیر متوسط، ماهیچه‌ها را شل می‌کند و با سرکوب فعالیت‌های بازدارنده مغز، یک اثر محرک ظاهری ایجاد می کند، مقادیر بیشتر، هماهنگی و تشخیص را مختل می‌کند و در نهایت منجر به کما و مرگ می‌شود.

فرمول شیمیایی اتانول

خواص و ویژگی های اتانول

از جمله خواص مهم اتانول عبارتند از:

 • رنگ ندارد.
 • در دمای اتاق به شکل مایع باقی می ماند.
 • در آب محلول است.
 • یک ماده قابل احتراق است.
 • اکسیداسیون اتانول با اکسیژن نوپا منجر تولید به اسید اتانوئیک می شود.
 • اگر سدیم و اتانول واکنش نشان دهند، هیدروژن و اتوکسید سدیم دریافت خواهید کرد.

در جدول زیر می توانید برخی ویژگی های این ماده را مشاهده کنید.

اتانول

نام

C2H5OH

فرمول شیمیایی

بدون رنگ

رنگ

بوی تند و زننده

بو

محلول است

حلالیت در آب

مایع

حالت فیزیکی

روش‌ تولید اتانول

روش تولید اتانول بستگی به نوع ماده اولیه مصرفی دارد. این فرآیند برای مواد اولیه نشاسته ای یا قندی نسبت به مواد اولیه سلولزی کوتاه تر است.

تولید اتانول بر پایه نشاسته و شکر

نزدیک به 90 درصد کارخانه های اتانول به دلیل هزینه های سرمایه پایین تر، دارای آسیاب های خشک هستند. آسیاب خشک فرآیندی است که ذرت را آسیاب کرده و به آرد تبدیل می کند و آن را با محصولات مشترک غلات تقطیر و به اتانول تخمیر می کند. آسیاب مرطوب در درجه اول شیرین کننده های ذرت را همراه با اتانول و چندین محصول دیگر (مانند روغن ذرت و نشاسته) تولید می کنند. آسیاب های مرطوب نشاسته، پروتئین و فیبر را در ذرت قبل از پردازش این اجزا به محصولاتی مانند اتانول جدا می کنند.

تولید اتانول با استفاده از ذرت

تولید سلولزی

ساخت اتانول از مواد اولیه سلولزی - مانند علف، چوب، و بقایای محصولات کشاورزی - فرآیند پیچیده‌تری نسبت به استفاده از محصولات مبتنی بر نشاسته است. دو مسیر اصلی برای تولید اتانول سلولزی وجود دارد. روش بیوشیمیایی و روش ترموشیمیایی. فرآیند بیوشیمیایی شامل یک پیش تصفیه برای آزادسازی قندهای همی سلولز و سپس هیدرولیز برای شکستن سلولز به قند است. قندها به اتانول تخمیر می‌شوند و لیگنین بازیابی می‌شود و برای تولید انرژی استفاده می‌شود. فرآیند تبدیل ترموشیمیایی شامل افزودن گرما و مواد شیمیایی به ماده اولیه زیست توده برای تولید گاز سنتز است که مخلوطی از مونوکسید کربن و هیدروژن است. گاز سنتز با یک کاتالیزور مخلوط شده و به اتانول و سایر محصولات کمکی مایع تبدیل می شود.

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی

اتانول یک الکل اولیه تک هیدریک است. در 117.3- درجه سانتیگراد ذوب می شود و در 78.5 درجه سانتیگراد می جوشد. به هر نسبت با آب مخلوط می شود (یعنی بدون جدا شدن مخلوط می شود) و فقط به سختی از آب جدا می شود. اتانولی که کاملاً عاری از آب باشد، اتانول مطلق نامیده می شود.

اتانول در هوا با شعله آبی می سوزد و دی اکسید کربن و آب تشکیل می دهد. با فلزات فعال واکنش می دهد و اتوکسید فلز و هیدروژن تشکیل می دهد، به عنوان مثال، با سدیم، اتوکسید سدیم را تشکیل می دهد. با اسیدهای خاصی واکنش می دهد و استرها را تشکیل می دهد، با اسید استیک، اتیل استات را تشکیل می دهد. می توان آن را اکسید کرد و اسید استیک و استالدئید را تشکیل داد. می توان آن را کم آب کرد تا دی اتیل اتر یا در دماهای بالاتر اتیلن تشکیل شود.

کاربرد اتانول چیست؟

اتانول یکی از پرکاربردترین مواد شیمیایی آلی مورد استفاده در محصولات صنعتی و مصرفی است. مصارف صنعتی اولیه این الکل آلیفاتیک به عنوان واسطه در تولید سایر مواد شیمیایی و به عنوان حلال است. از اتانول در ساخت داروها، پلاستیک ها، لاک ها، پولیش ها، نرم کننده ها و لوازم آرایشی استفاده می شود. به دلیل خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی، اتانول (همچنین به عنوان الکل اتیلیک شناخته می شود) در بسیاری از ضدعفونی کننده های دست و دستمال مرطوب های پزشکی استفاده می شود.

 اتانول در پزشکی به عنوان یک ضد عفونت موضعی و به عنوان پادزهر برای مصرف بیش از حد اتیلن گلیکول یا متانول استفاده می شود. محصولات تجاری حاوی اتانول شامل نوشیدنی ها، عطرها، افترشیوها و ادکلن ها، مایعات دارویی، دهانشویه ها، لیمنت ها و برخی از الکل های مالشی هستند.

استفاده از اتانول در عطر و ادکلن

آیا ترکیب الکل ها باعث افزایش قدرت ضدعفونی کنندگی آن می‌شود؟

جالب است بدانید بالاترین خاصیت از بین بردن پروتئین داخلی میکروب ها در الکل با درصد 60 الی 70 مشاهده شده است بنابر این بالاترین قدرت ضدعفونی کنندگی نیز در الکل با خلوص 70% می‌باشد و با افزایش درصد الکل بالاتر از 70 درصد این اثر کاهش می یابد.

بنابراین لازم است برای ایجاد اثر ضدعفونی‌کنندگی در الکل 99 درصد که در بازار بیشتر موجود است به آن آب اضافه کنید تا رقیق شود و به غلظت 70% برسد.

استفاده از اتانول در مواد ضدعفونی کننده

ایمنی و خطرات الکل اتانول

اگرچه اتانول بسیار رایج است، اما یک ماده شیمیایی خطرناک است. دستورالعمل های ایمنی اتانول مشابه دستورالعمل های مربوط به کار با بنزین است. هنگام استفاده از اتانول باید از موارد زیر استفاده کرد:

 • دستگاه تنفس
 • چکمه
 • دستکش لاستیکی بلند
 • پیش بند صنعتی
 • لباس های سرپوشیده
 • عینک ایمنی شیمیایی
 • شیلد محافظ صورت

قرار گرفتن در معرض اتانول به صورت بخار، تماس با پوست بدن یا بلعیدن می‌تواند مشکلات جدی داشته باشد و باعث در معرض آسیب قرار گرفتن می‌شود.

اگر در معرض بخارات اتانول هستید، برای دسترسی به هوای تازه به یک منطقه با تهویه مناسب بروید. برای کمک بیشتر با پرسنل فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

اگر اتانول با پوست شما تماس پیدا کرد، به آرامی محل را با آب گرم و صابون بشویید. اگر پوست همچنان تحریک شده است، برای درمان بیشتر به دنبال کمک پزشکی باشید.

اگر اتانول به چشم شما پاشیده شود، چشم ها را حداقل به مدت 15 دقیقه بشویید و سپس با پرسنل فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

اگر دچار بلع اتانول شده‌اید، دراز بکشید و بلافاصله با پرسنل پزشکی اورژانس تماس بگیرید. استفراغ را تحریک نکنید، زیرا می‌تواند آسیب بیشتری ایجاد کند. هیچ چیز دیگری ننوشید.

نکات ایمنی در مورد کار با اتانول

خرید الکل اتانول

الکل اتانول جز مواد در دسته مواد شیمیایی آزمایشگاهی و لوازم پزشکی است و شما می‌توانید در شرکت‌های واردکننده یا فروشندگان مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی و فروشگاه‌های لوازم پزشکی آن را به راحتی تهیه کنید. در بین مراکزی که نسبت به عرضه اتانول فعالیت می کنند، دیجی شیمی یکی از معروف ترین هاست که با سالهای زیاد سابقه کاری موفق خود، توانسته طیفی از مشتریان راضی را گرد خود جمع کند. شما می توانید با مراجعه به سایت دیجی شیمی، نسبت به خرید اتانول در گریدهای مختلف و بسته بندی های متفاوت اقدام نمایید. دیجی شیمی از مراکزی است که تیمی از کارکنان آموزش دیده و مجرب را برای فروش، بسته بندی و ارسال کالاها به کار گرفته و خیالتان را بابت ایمنی محصول و نکات لازم حین حمل و نقل راحت نموده است. شما می توانید کلیه سوالات خود در زمینه خرید اتانول و موارد مصرف و شیوه استفاده را از کارشناسان بازرگانی این مرکز جویا شده و تجربه خریدی آگاهانه را داشته باشید.

قیمت اتانول

با گسترده شدن مراکز عرضه این ماده پر کاربرد، شاهد قیمت های متفاوتی هم برای آن بوده ایم. قیمت اتانول یکی از مهم ترین موارد تعیین کننده در خرید آن است. اما در عین حال باید به کیفیت بالای آن نیز توجه ویژه نمود تا رضایت از محصول خریداری شده حاصل شود. دیجی شیمی از مراکزی است که نه تنها قیمت اتانول را اقتصادی و مناسب در نظر گرفته، بلکه کیفیت را نیز در فروش این محصول لحاظ کرده است. قیمت اتانول در این مجموعه به علت مستقیم بودن فروش و حذف واسطه ها، اقتصادی و مناسب است و برای مصرف کنندگان عزیز به صرفه می باشد. کافی است سری به سایت دیجی شیمی زده و ضمن بررسی جزئیات محصول اتانول و مشاهده قیمت آن، برای سفارش اقدام کنید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید
نمایش همه
علاقه مندی ها ()