سبد خرید 0

انواع ساروج و دشمن آن

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | ﺳﻪشنبه 20 مهر 1400 در ساعت 19 : 49 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

انواع ساروج و کاربرد آن⭐[راحت ترین روش های تخریب ساروج]

یکی از مواد اصلی مورد نیاز در ساخت و سازهای قدیمی ماده ای به نام ساروج است که در زبان لاتین به آن Mortar گفته می شود. این ماده در سازه های قدیمی ایرانی استفاده های زیادی دارد و از دوام و استحکام بالایی بهره می برد.

ماندگاری و عمر بالای بناهایی که به وسیله ساروج ساخته شده است، نشان از مرغوب بودن این ماده و تفکر پیشرفته ایرانیان در زمان های دور دارد. استحکام ساروج حتی از سیمان نیز بیش تر می باشد و به همین دلیل ایرانیان باستانی که در قشر مرفه جای داشته اند، برای مصارف گوناگون از جمله پنهان کردن گنجینه های خود بهره های زیادی از ساروج گرفته اند.

اما این ماده دقیقا چیست و چگونه ساخته شده که چنین استحکامی دارد؟ مطلب پیش رو شما را با ساروج، روش ساخت، کاربردها و نحوه تخریب آن آشنا می کند.

 انواع ساروج

ساروج چیست و چه کاربردی دارد؟

در پاسخ به این پرسش که ساروج چیست باید گفت که این ماده با ترکیبات طبیعی و در دسترس همگان ساخته می شود. هر اقلیمی با توجه به جنس خاکی که در آن حوزه وجود داشته، به تولید ساروج می پرداخته و به همین دلیل انواع مختلفی از ساروج پدیدار شده است. خاکستر، خاک رس و آهک مرسوم ترین مواد اولیه برای تولید ساروج بوده اند. 

ترکیبی از این مواد را با آب و گل برای مدت دو روز ورز می داده و زمانی که این ملات خشک شد، آن را در کوره می سوزاندند. ماده ای که در کوره قرار می گرفت، تبدیل به ساروج می شد که سپس آن را نرم کرده و با کوبیدن و یا آسیاب کردن آن، به فرآیند نرم شدن کمک می کردند. در نهایت به دو شیوه گرم و سرد، انواع مختلفی از ساروج ها را تولید می کردند که میزان سفتی آنها با هم تفاوت داشت و منجر به بالا و پایین رفتن قیمت تمام شده آن می شد.

در روش تولید سرد ساروج، ماده ای که در روش بالا به دست آمد را با ماسه، خاکستر و نوعی گیاه مخصوص از خانواده نی، موی انسان یا حیوان و حتی سفیده تخم مرغ، ترکیب می کردند و ملات به دست آمده را به خشک و در نهایت آسیاب می کردند. روش گرم تولید ساروج به این ترتیب بود که ماده به دست آمده اولیه را با کاه و آب ترکیب می کردند و سپس آن را پس از خشک کردن، می پختند و آسیاب می کردند.

کاربرد ساروج

واضح است که ماده ای با این استحکام در چه مواردی استفاده خواهد شد. عمده کاربرد ساروج در زمان های دور به منظور ساخت بناهایی بود که باید در برابر ورود آب مقاوم می بودند. از جمله این بناها می توان به آب انبارها، حوض ها، ساخت حمام و حتی پل هایی که در برابر بارش باران و برف بودند، اشاره کرد. هم چنین دیگر کاربرد ساروج استفاده از آن در نماس ساختمان ها بود.

زیبایی و جذابیت خاصی که این ماده در معماری آن زمان داشت، سبب شد تا به منظور تزئین ساختمان و ایجاد بناهای زیبا از آن در نماها  استفاده شود. یکی دیگر از موارد استفاده ساروج را باید مخفی کردن گنجینه ها و اشیا گران قیمت دانست. ثروتمندان اشیا گران بهای خود را در مکان هایی که با ساروج پوشیده می شد، مخفی می کردند و به این شیوه از آنها محافظت می نمودند.

در حال حاضر ساروج در ساخت و سازها مورد استفاده قرار نمی گیرد و شاید بتوان گفت آخرین باری که در کشور ما از این ماده در سازه ای بهره گرفته شده، به ابتدای حکومت پهلوی ها بازمی گردد.

ساروج در ایران باستان

دشمن سرسخت ساروج

عمر هر سازه ای روزی به پایان می رسد. با توجه به تاکیدی که به استحکام ساروج داشتیم، طبیعتا از بین بردن آن کار دشواری است و به سادگی انجام نخواهد شد. برای از بین بردن ساروج چه باید کرد؟ دشمن ساروج چه ماده ای است که بتواند بدون کوچک ترین صدمه به محیط زیست و انسان ها، تخریب این ماده را به انجام برساند؟ شاید بتوان استفاده از مواد منفجره را راهی در صدد از بین بردن ساروج دانست.

اما با پیشرفت تکنولوژی و دانش، باید راه ساده تر، کم هزینه تر و بی دردسرتری وجود داشته باشد که بتوان آن را به عنوان دشمن ساروج برگزید. امروزه می توان با بهره گیری از ترکیباتی نظیر کتراک و یا گرین راک، بدون کوچک ترین دردسری، از شر ساروج خلاص شد. اسیدهای ضد بتن، کتراک و گرین راک، ترکیباتی هستند که با دارا بودن قدرت اسیدی به شدت بالا و خورندگی قوی، می توانند سنگ، ساروج و بتن را از بین ببرند.

استفاده از آنها بدون ایجاد آلودگی صوتی و انفجار بوده و خطری برای محیط زیست به همراه نخواهد داشت.

دشمن سرسخت ساروج

راحت ترین راه شکستن ساروج

ترکیبی از اسیدهای قوی می توانند منجر به شکسته شدن ساروج و تخریب آن شوند. به این ترکیبات کتراک یا گرین راک گفته می شود. این مواد در صورتی که از کیفیت مطلوبی بهره ببرند، در مدت زمان کوتاهی می توانند سنگ و ساروج را از بین برده و تخریب کنند.

اما مرغوب ترین دشمن ساروج را از کجا باید تهیه کرد؟ شما می توانید با اطمینان از کیفیت محصول، تهیه آن را به سایت دیجی شیمی بسپارید. دیجی شیمی یکی از بزرگ ترین عرضه کنندگان مواد شیمیایی است که بهترین کتراک و گرین راک های کشور را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. این مرکز در کنار عرضه کتراک با کیفیت، قیمت مناسب و رقابتی را هم برای مصرف کنندگان در نظر گرفته است و حذف واسطه ها این قیمت مناسب را سبب شده است.

راحت ترین راه شکستن ساروج

 

شما می توانید برای خرید کتراک ارزان قیمت و با کیفیت و هم چنین گرین راک و اسید ضد بتن، به سایت دیجی شیمی مراجعه کرده و سفارش خود را ثبت کنید. این امکان برای مصرف کنندگان عزیز فراهم است تا قبل از خرید از کارشناسان این مرکز، مشاوره رایگان دریافت کرده و سپس اقدام به خرید نمایند.

برای خرید اسید ضد بتن، حلال ساروج، خرید کتراک، خرید گرین راک، بر روی هر کدام کلیک کنید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()