021-88308030
0
انواع حلال >> انواع الکل >>
کد کالا : 011

ایزوپروپیل الکل

isopropyl alcohol

بسته بندی :
مبلغ قابل پرداخت : 185,000   (تومان)
˄˅

دیجی شیمی هیچ تصرفی در کرایه باربری ندارد.

به دستور اداره مالیات صورت حساب مشتریان عزیز در سامانه مودیان مالیاتی به صورت الکترونیکی ارسال و قابل رویت می باشد.

نام محصول : ایزوپروپیل الکل.

خلوص : الکل ایزوپروپانول 99 درصد.

فرمول شیمیایی : C3H8O.

گرید : الکل ایزوپروپانول صنعتی و آزمایشگاهی.

 

بررسی تخصصی و اجمالی

ایزوپروپیل الکل (الکل ایزوپروپانول) چیست ؟

دیجی شیمی بزرگترین فروشگاه اینترنتی فروش ایزوپروپیل الکل (الکل ایزوپروپانول، Propyl alcohols، isopropyl alcohol، پروپانول الکل) با برند الجی و کمهو کره در بسته بندی های متفاوت و بهترین قیمت و ارسال به سراسر کشور.

ایزوپروپیل الکل

مشخصات شیمیایی ایزوپروپیل الکل :

 • نام شیمیایی : ایزوپروپیل الکل.
 • فرمول شیمیایی : C3H8O.
 • اسامی مترادف الکل ایزوپروپیل : الکل ایزوپروپانول، Propyl alcohols، isopropyl alcohol، پروپانول الکل.
 • گرید محصول :
 1. ایزوپروپیل الکل صنعتی.
 2. ایزوپروپیل الکل آزمایشگاهی.
 • فرمول شیمیایی :
 • خلوص : ایزوپروپیل الکل 99 درصد.

فرمول شیمیایی الکل ایزو

تعریف ایزوپروپیل الکل :

ایزوپوپیل الکل (2-پروپانول، دی متیل کاربینل، سس – پروپیل الکل) کوچکترین عضو دسته الکل های نوع دوم است. به عنوان یکی از الکل های سبک (C1-C5). ایزوپروپیل الکل در مقایسه با متانول دومین محصول الکلی تجاری است. بالاترین تقاضا برای ایزوپروپیل الکل بعد از اتیل الکل میتواند به این دلیل باشد که اولا قیمت پایین دارد و از قوانین دولتی آزاد است. تغییر تکنولوژی نیز بر تولید نسبی این الکلها در سال های اخیر موثر بوده است، بطور مثال کاهش تولید ایزوپروپیل الکل نسبت به استون مقداری اثر دارد تا از تولید اتیل الکل برای مصرف در تولید استالئید که پایه بوتانول نرمال و 2- اتیل – 1- هگزانال است.

خواص فیزیکی ایزوپروپیل الکل :

ایزوپروپیل الکل مایعی بی رنگ، فرار و قابل اشتعال است. بوی آن کمی مشابه بوی مخلوط اتیل الکل و استون است. این الکل دارای مزه تلخ و غیرقابل آشامیدن می باشد. خواص فیزیکی و شیمیایی ایزوپروپیل الکل وظایف عملی هیدروکسیل نوع دوم آن را منعکس می کند. برای مثال نقطه جوش و نقطه اشتعال آن پایین تر از پروپیل الکل نرمال است، در حالی که فقط 4 درجه سانتی گراد بالاتر از اتیل الکل می جوشد و دارای خواص انحلال پذیری مشابه است که عامل رقابت بین این دو محصول در بسیاری کاربردهای حلالی به حساب می آید.

سه درجه از ایزوپروپیل الکل، که در اصل در مقدار آب تفاوت دارند، در بازار آمریکا عرضه می شود : بی آب، 95% حجمی و 91% حجمی، 91% حجمی آزئوتروپ با آب است و معمولا به عنوان ایزوپروپیل الکل (مخلوط – با جوش ثابت) اشاره می کنند.

به علت تمایل آن به تجمع، در محلول ایزوپروپیل الکل، آزئوتروپ هایی با ترکیباتی از گروه های متعدد تشکیل می دهد، از جمله با هیدروکربن ها، استرها، هالوکربن ها، آمین ها، کتنها و آروماتیک ها. این الکل با استون، اتیل بنزن، هگزیل آمین یا متیل ایزوبوتیل کتن ترکیبات دوتایی تشکیل نمی دهد. در هر صورت این الکل با بسیاری از این ترکیبات و ترکیبات دیگر مجموعه عای سه تایی تشکیل می دهد.

بررسی خواص ایزوپروپیل الکل

خواص شیمیایی ایزوپروپیل الکل :

مهم ترین خاصیت ایزوپروپیل الکل داخل سازی گروه ایزوپروپوکسی یا ایزوپروپیل الکل در مولکول های آلی دیگر است. بکارگیری ایزوپروپیل الکل برای این منظور تقریبا 60% تولید آنرا جوابگو است. بیشتر محصول برای تولید مواد شیمیایی کشاورزی، دارویی، کاتالیزورهای فرآیندی و حلال ها مصرف می شود.

ایزوپروپیل الکل واکنش های شاخص یک الکل نوع دوم را پذیرا است. ایزوپروپیل الکل میتواند هیدروژن گیری، اکسید، استری، اتری، آمین دار، هالوژندار شود یا به عبارت دیگر در این موضع خیلی آسانتر از الکل های نوع اول مثلا پروپیل الکل نرمال یا اتیل الکل تغییر و تبدیل می شود. تولید آلومینیوم ایزوپروپوکسید و ایزوپروپیل هالیدهای تجاری مهم این واکنش پذیری را نشان می دهند. واکنش اول تعویض اتم هیدروژن گروه هیدروکسیل را همراه با تولید هیدروژن شامل می شود و در والکنش آخر گروه هیدروکسیل توسط هالوژن جانشین می شود. بنابراین آلومینیوم ایزوپروپوکسید به مقدار کمی در اثر تقطیر برگشت کننده ایزوپروپیل الکل با تراشه آلومینیوم تولید می شود.

تفاوت ایزوپروپیل الکل با اتانول

هر دو ماده نام برده شده، در دسته الکل های ساده قرار می گیرند و خاصیت ضد عفونی و گندزدایی خوبی دارند. هرچند باید اشاره کرد که ایزوپروپیل الکل در غلظت 98 درصد، میزان تمیز کنندگی  بیشتری به نسبت اتانول دارد. با این وجود هر دو الکل تاییدیه FDA را دارا بوده و برای ضدعفونی به کار برده می شوند. با توجه به اینکه میزان سمی بودن ایزوپروپیل الکل از اتانول کمتر است، استفاده بیش تری از آن در تولیدات صنعتی و شوینده ها می شود. اما تفاوت ایزوپروپیل الکل با اتانول در نحوه تولید آنهاست. اتانول نوعی الکل است که از تخمیر قند توسط سلول های مخمر تولید می شود. این در حالی است که ایزوپروپیل الکل محصول تخمیری است که توسط باکتری های اتفاق می افتد. 

استفاده از ایزوپروپیل الکل به عنوان نوعی ضدعفونی کننده

موارد کاربرد ایزوپروپیل الکل :

ایزوپروپیل الکل مصارف شیمیایی، حلالی و پزشکی دارد. در سال 1977 برای تهیه استون 38% و مواد شیمیایی دیگر 7% و پوشش ها و دیگر حلال ها 30%، داروها و فرآورده های آرایشی 10%، متفرقه 8% و صادرات 7% موارد مصرف این الکل در آمریکا برآورد شد.

استفاده های الکل ایزو

مصرف شیمیایی ایزوپروپیل الکل :

رشد مصرف ایزوپروپیل الکل به عنوان یک ماده اولیه بریا تولید استون، از روش های متغیر و بازار تولید استون تاثیر می پذیرند. به علاوه ایزوپروپیل الکل در تولید مواد شیمیایی دیگر نیز مصرف می شود.

استفاده از ایزوپروپیل الکل در تولید استون

ایزوپروپیل الکل به عنوان حلال :

به علت توازن بین الکل، آب و مشخصات هیدروکربن مانند آن، ایزوپروپیل الکل یک حلال عالی و ارزان قیمت است که از قوانین دولتی و عوارضی که بر روی اتیل الکل اعمال می شوند، مبرا است. سمیت پایین ایزوپروپیل الکل مصرف آن را بر متیل الکل مورد توجه قرار داده است، با وجود اینکه الکل اول کمی از نظر قیمت بالاتر است در نتیجه ایزوپروپیل الکل، به عنوان یک حلال در بسیاری از تولیدات مصرفی، همچنین تولیدات و عملیات صنعتی بکار می رود برای مثال تولید گاز و استخراج ها. ایزوپروپیل الکل برای انواع روغن ها (مواد نفتی)، صمغ ها، پارافین ها، رزین ها و آلکوئیدها حلال خوبی است و در نتیجه برای تهیه سیمان ها، آستری ها، رزین ها، رنگ ها، مرکب های چاپ و ... مصرف می شود.

ایزوپروپیل الکل همچنین به عنوان یک حلال برای تولید فرآورده های آرایشی به مقدار زیادی بکار می رود مثلا برای لوسیون ها، عطرها، شامپوها، تمیزکننده های پوست، لاک های ناخن، موبرها، بوگیرها، روغن های بدن و لوسیون های پوست. در کاربردهای آرایشی، با افزودن یک ماده خوشبو بوی مشابه استون ایزوپروپیل الکل را نامحسوس می کنند.   

استفاده از ایزوپروپیل الکل در انواع دئودورانت ها

بیشتر از 68 محصول آروسل دارای حلال ایزوپروپیل الکل گزارش شده است. در ترکیب بندی آاروسل از جمله اسپری های مو، پاک کننده های کف، پولیش های کفش، حشره کش ها، پمادهای سوختگی، تمیزکننده های شیشه و پنجره، پارافین ها و جلادهنده ها، رنگ ها، قطعات خودرو مثلا یخ زداهای شیشه جلو ، شسپری ضد کک و کنه و ساس، تازه کننده های هوا، تورم زداها، اسپری های زخم های دامی و اسپری ورم ملتحمه چشم، اسپری کمک های اولیه، ضد قارچ، مواد برطرف کننده چروک لباس از ایزوپروپیل الکل استفاده می کنند.

کاربردهای پزشکی ایزوپروپیل الکل :

ایزوپروپیل الکل به عنوان یک ماده میکروب کش و ضد عفونی کننده برای مصرف در منزل، در بیمارستان و در صنعت بکار می رود. در این کاربردها دو برابر موثرتر از اتیل الکل است.

 الکل مالیدنی مخلوطی از 70% حجمی ایزوپروپیل الکل در آب، مثالی از مصرف پزشکی آنست، مثال های دیگر از جمله محلول های 30% ایزوپروپیل الکل برای مواد مالیدنی پزشکی، ته رنگ صابون سبز، تونیک های پوست سر و ته رنگ مرکوروفن هستند.

این الکل در مواد دارویی وجود دارد، از جمله مواد بیهوش کننده موضعی، تنتورید و محلول های شستشو برای بخیه های جراحی و زخم بندی. بیشتر از 200 مورد مصرف از ایزوپروپیل الکل صورت شده است. در جدول زیر می توانید به طور کلی به کاربردهای ایزوپروپیل الکل نگاهی بیندازید.

 

 

 

 

کاربردهای ایزوپروپیل الکل

استفاده در صنعت پزشکی به منظور ضدعفونی کردن

استفاده به منظور نگه داری نمونه های آزمایشگاهی

استفاده در ضد یخ ها

بهره گیری به منظور تولید شوینده های خودرو

بهره گیری به عنوان حلال در تولید لوازم آرایشی و انواع دئودورانت

استفاده در تولید انواع آفت کش ها

استفاده در انواع رنگ و جوهر

ضدعفونی کردن خانگی

ضرایب ایمنی و سلامتی :

اگرچه الکل ها به صورت یک دسته، درجه پایینی از مسمومیت دارند، اما ایزوپروپیل الکل دو برابر سمی تر از اتیل الکل است. بررسی درجه بندی شده شناخته شده ای از اثرذات تنفسی ایزوپروپیل الکل موجود در آاروسل ها در انسان وجود ندارد. مسمومیت انسانی شناخته شده بر پایه موارد نادری از بلعیدن تصادفی یا مصرف موضعی بوده است. مقدار بیش از حد مسمومیت ایزوپروپیل الکل بلعیده شده، معمولا مانند الکل مالیدنی، ممکن است ایجاد رخوت، بی هوشی کامل یا کما نماید و سبب مرگ شود.مقدار مرگ آور برای انسان حدود 166 میلی لیتر است. مرگ در اثر فلج سیستم عصبی مرکزی صورت می گیرد. تقریبا 90-70% ایزوپروپیل الکل بلعیده شده در بدن به استون اکسیده می شود، بنابراین این الکل یک سم تراکمی نیست. استون در عرض 15 دقیقه در هوای بازدم ظاهر می شود. هیچ ارتباط محرزی بین غلظت ایزوپروپیل الکل خون و ادرار وجود ندارد.

ایمنی الکل ایزو

مصرف ایزوپروپیل الکل در کاربردهای صنعتی خطری برای سلامتی به وجود نمی آورد، اما تنفس بخار آن با غلظت بسیار بالا اثرات بی حس کننده به وجود می آورد.

سرانجام مقدار حد آستانه تحمل برای ایزوپروپیل الکل برای 8 ساعت قرار گرفتن در معرض آن در 400 ppm ثبت شده است TWA : 0.098 mg/l این میزان سبب سوزش ملایم چشم ها، بینی و گلو می شود. در هر حال، مقدار حد آستانه، علائم بی هوشی کامل را بوجود نمی آورد.

در جدول زیر می توانید برخی مخاطرات استفاده از ایزوپروپیل الکل را مشاهده کنید.

مخلوط کردن با وایتکس

تولید کلروفرم که یک ماده سمی بوده و موجب آسیب به ریه، پوست و چشم می شود. هم چنین سرگیجه و تهوع به همراه خواهد داشت.

ضدعفونی کردن زخم

امکان تاخیر در بهبودی و نیز ایجاد التهاب و حساسیت

خوردن ایزوپروپیل الکل

به علت سمی بودن عوارض جبران ناپذیری برای سلامتی دارد.

قرار گرفتن در کنار شعله، سیگار روشن و ...

به علت اشتعال زا بودن شدید، قرار گیری در کنار شعله و یا دود، می تواند سبب بروز انفجار شود.

مصرف در محیط های با تهویه نامناسب

به علت انتشار گازهای سمی، باید از این ماده در محیط های با تهویه مناسب استفاده شود.

خرید ایزوپروپیل الکل 

با توجه به مواردی که عنوان شد، ایزوپروپیل الکل ماده ای کاربردی در صنعت و پزشکی است. خرید ایزوپروپیل الکل با توجه به این حجم کاربرد، در مراکز عرضه مواد شیمیایی بسیار رایج است. یکی از بهترین و معتبرترین مراجعی که نسبت به فروش این الکل اقدام کرده است، مرکز دیجی شیمی است که سابقه موفقی در فروش مواد شیمیایی و از جمله ایزوپروپیل الکل کرده است. شما می توانید برای خرید ایزوپروپیل الکل به سایت دیجی شیمی مراجعه کرده و در کوتاه ترین زمان و با بهترین قیمت نسبت به تهیه آن اقدام کنید. دیجی شیمی از مراکزی است که کلیه محصولات خود را با کیفیتی ایده آل و در عین حال قیمت مناسب به دست مصرف کننده می رساند. خرید این الکل از طریق سایت این مرکز و به صورت آنلاین برای شما میسر می باشد. هم چنین می توانید از طریق کارشناسان بازرگانی این مجموعه، مشاوره رایگان محصولی دریافت کنید و با آگاهی کافی از نحوه خرید، نگه داری و ... خرید خود را نهایی سازید.

بسته بندی ایزوپروپیل الکل :

الکل ایزو پروپانول آزمایشگاهی در گالن های 2.5 لیتری و ایزوپروپانول الکل صنعتی در گالن 20 لیتری و بشکه های 160 کیلوگرمی موجود می باشد.

بسته بندی الکل ایزو

قیمت فروش الکل ایزوپروپانول :

دیجی شیمی آمادگی خود را در فروش ایزوپروپیل الکل الجی کره در کلیه صنایع با بهترین قیمت رقابتی اعلام می کند.  

جهت دانلود کاتالوگ روی لینک زیر کلیک نمایید. 

کاتالوگ کلر

تفاوت ایزوپروپیل الکل با اتانول

هر دو ماده نام برده شده، در دسته الکل های ساده قرار می گیرند و خاصیت ضد عفونی و گندزدایی خوبی دارند. هرچند باید اشاره کرد که ایزوپروپیل الکل در غلظت 98 درصد، میزان تمیز کنندگی  بیشتری به نسبت اتانول دارد. با این وجود هر دو الکل تاییدیه FDA را دارا بوده و برای ضدعفونی به کار برده می شوند. با توجه به اینکه میزان سمی بودن ایزوپروپیل الکل از اتانول کمتر است، استفاده بیش تری از آن در تولیدات صنعتی و شوینده ها می شود. اما تفاوت ایزوپروپیل الکل با اتانول در نحوه تولید آنهاست. اتانول نوعی الکل است که از تخمیر قند توسط سلول های مخمر تولید می شود. این در حالی است که ایزوپروپیل الکل محصول تخمیری است که توسط باکتری های اتفاق می افتد.

 

مزایا

مثبت الکل در بسته بندی متفاوت.
مثبت الکل با کیفیت بالا.

مشخصات فنی

مشخصات کلی
نام محصول
ایزوپروپیل الکل
خلوص
99 درصد
فرمول شیمیایی
C3H8O
گرید
صنعتی و آزمایشگاهی
مشخصات فیزیکی
شماره شناسایی ترکیب های شیمیایی
67-63-0
شماره استاندارد بین المللی
INJ000
نقطه انجماد (درجه سانتی گراد)
50-
نقطه جوش ( درجه سانتی گراد)
82.6
p to m
2.45678
HR
3
فشاربخار
20-33
چگالی نسبی
0.7854
جرم مولی (گرم در مول)
60.1
دمای ذوب (درجه سانتی گراد)
98-
دمای جوش (درجه سانتی گراد)
82.6
انحلال در آب
کاملا قابل انحلال
نوع بسته بندی
گالن 2.5 لیتری
yes
گالن 20 لیتری
yes
بشکه 220 لیتری
yes
بشکه 160 کیلوگرمی
yes

آنالیز محصول

unit

Specification

< 99.5 %

Purity (GC)

 

Density

0.785 – 0.789

D 20 c/20

0.783 - 0.787

D 25 c/25c

< 0.3

At 230 nm

< 0.1

At 250nm

< 0.3

At 270 nm

< 0.2

At 290 nm

< 0.1

At 310 nm

< 0.02 %

Evaporation residue

< 0.2 %

Water

کلمات مرتبط

الکل - ایزوپروپیل الکل - الکل ایزوپروپیل - الکل صنعتی - الکل طبی - الکل چوب - الکل ها - فواید الکل - خواص الکل - فروش ایزوپروپیل الکل - فواید مصرف الکل - فروش الکل صنعتی - قیمت ایزوپروپیل الکل - انواع الکل - الکل چیست - پروپانول - ایزوپروپانول الکل - ایزوپروپیل الکل الجی کره - کمهو - ساسول - پتروکم - کاربرد ایزوپروپیل الکل - ایزوپروپانول چیست - ایزوپروپیل الکل 99 درصد - تولید ایزوپروپیل الکل در ایران

ایمنی محصول

ایمنی ایزوپروپیل الکل :

ایمنی پروپانول

ایزوپروپیل الکل دارای خطراتی از جمله حریق، انفجار، خطرات تنفسی، چشمی، پوستی می باشد که عبارتند از :

 • حریق : این الکل به شدت قابل اشتعال می باشد.
 • انفجار : مخلوط بخار این ماده با هوا خاصیت انفجاری دارد.
 • تنفس : تحریک، سرفه، تنگی نفس، افسردگی و مرگ در اثر از کار افتادن دستگاه تنفسی.
 • چشمی : تحریک، قرمزی و درد چشمی حاصل می شود.
 • پوستی : تحریک شدید و قرمزی پوست.
 • بلع و گوارش : انقباض شکمی، کاهش فشار خون، افسردگی و خطر خفگی در پیش دارد.

پیشگیری :

 • حریق : هرگونه شعله باز، جرقه و استعمال دخانیات ممنوع می باشد.
 • انفجار : استفاده از سیستم بسته، تهویه عمومی، تجهیزات الکتریکی و روشنایی ضد انفجار.
 • تنفس : استفاده از تهویه عمومی با استفاده از هواکش های ضد انفجار.
 • پوست : استفاده از دستکش ایمنی و لباس حفاظتی.
 • چشم : استفاده از عینک ایمنی.
 • بلع و گوارش : خوردن، آشامیدن و استعمال دخانیات در هنگان کار با این محصول ممنوع می باشد.

کمک های اولیه : 

 • حریق : استفاده از مواد خشک شیمیایی، دی اکسید کربن، هالوژن، اسپری آب و کف الکلی.
 • انفجار : در هنگام حریق سیلندرها را توسط اسپری آب خنک نگه دارید.
 • تنفس : هوای تازه، در صورت لزوم تنفس مصنوعی و به پزشک مراجعه فرمایید.
 • پوست : لباس های آلوده را از تن در بیاورید و پوست را آب فراوان و صابون بشویید و در صورت لزوم به پزشک مراجعه فرمایید.
 • چشم : چشم خود را با آب بشویید و به پزشک مراجعه فرمایید.
 • بلع و گوارش : محلول ذغال فعال به بیمار بدهید و به پزشک مراجعه فرمایید.

 

مقالات مرتبط

ارسال نظر

سپیدنام :
7 0
قیمت ایزوپروپانول صنعتی و طبی بصورت بشکه
مدیریت :
6 1
با سلام لطفا جهت دریافت قیمت با شماره 36303710 تماس بگیرید.
ربیعی :
6 0
سلام و خسته نباشید. میشه بفرمایید فرق گرید آزمایشگاهی و صنعتی در چیه؟ و اینکه من بسته ۲.۵ لیتری سفارش دادم به مبلغ ۳۵۰ هزارتومان. صنعتیه یا آزمایشگاهی؟
مدیریت :
6 0
سلام مشتری عزیز شما گرید آزمایشگاهی 99.9 درصدخالص خریداری کردید و ما فعلا صنعتی موجود نداریم و 20 لیتری هم آزمایشگاهی هست.
مهدی مساعدی :
6 0
سلام لطفا قیمت گالن 2.5 لیتری پروپانول رو اعلام بفرمایید متشکرم
مدیریت :
6 0
سلام هت استعلام قیمت با شماره 36308312 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید.
حمید تجر :
6 0
سلام لطفا قیمت الکل ایزوپروپیل 20 و 160 لیتری نحوه ارسال حداکثرزمان تحویل وتخفیف و نحوه واریز رو بفرمایید سپاس
حسین :
7 0
سپاس بابت توضیحات وبگاه
مدیریت :
6 0
خواهش میکنم.سپاس از همراهی شما
نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
9 / 10
از 20 کاربر
آخرین بازدیدهای شما
نمایش همه
علاقه مندی ها ()