سبد خرید 0

استخراج طلا از برد های الکترونیکی⭐️| دیجی شیمی✔️

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | ﺳﻪشنبه 9 فروردین 1401 در ساعت 11 : 16 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

استخراج طلا از برد های الکترونیکی

حجم زیادی از برد های الکترونیکی مثل موبایل، تبلت، کامپیوتر محتوی مقادیری از طلا هستند که طی انجام فرآیندی، امکان برداشت ذره های طلا  از این قطعات امکان‌پذیر است. در واقع یکی از شغل های مربوط به این کار استخراج طلا از برد های الکترونیکی است. ما در این مقاله قصد داریم که به بررسی نحوه ی استخراج طلا از برد های الکترونیکی بپردازیم. در این مطلب هم چنین با انواع وسایلی که دارای طلا در ساختار برد الکترونیکی خود هستند، آشنا خواهید شد و برای تهیه آن از بخش های مختلف، راهنمایی تان خواهیم کرد.

چگونه از بردهای الکترونیکی طلا استخراج کنیم؟

استفاده طلا از برد الکترونیکی چیست؟

روش بدست آوردن طلا از برد طبق مراحل زیر می باشد.

  • بیرون آوردن قطعات طلا از میان تراشه ها و برد ها
  • جدا کردن طلا از قطعات برد
  • اندازه گیری وزن مقدار طلای بدست آماده
  • استخراج طلا از زباله های برد
  • به دست آوردن قطعات ریز طلا از برد
  • استفاده از پودر بوراکس در طلای اضافی
  • ذوب کردن قطعات طلا
  • اندازه گیری وزن طلای خالص

روش استخراج طلا از برد

تفکیک طلا از برد ها پروسه ای است که در آن سنگ های معدنی و آلیاژ ها در دمای زیادی قرار گرفته تا از طریق این روش طلای خالص بدست بیاید. جدا کردن طلا و نقره از فلزاتی که پایه آن ها محسوب می شود، مثل سرب، روی و مس در سنگ های معدنی و آلیاژ های فلزی باید بر اساس اصول این فرایند صورت بگیرد که فلزات ارزشمند مثل طلا و نقره همانند فلزات پایه اکسید نشوند و یا این که واکنش شیمیایی رخ ندهد. از این رو وقتی سنگ های معدنی و آلیاژ های فلزی تحت دمای زیاد قرار بگیرد، فلزات ارزشمند به شکل جداگانه برجای می مانند و با سایر مواد ناخالص واکنش نشان می دهد و در نهایت به مواد دیگر یا زباله تبدیل می شود.

این فرآیند از گذشته تا کنون کاربرد داشته است و با کمک آن می توان درجه خالص بودن طلا و نقره را تا ۹۵ درصد افزایش داد. جداسازی یعنی اندازه گیری وزن قطعات جامد طلا با درجه پایین و سوختن مواد زائد تا زمانی که زباله بیش تری ایجاد نشود و آن وقت به تکه های زرد براق، تبدیل می شود و پس از خنک شدن می توانیم آن را وزن کنیم. بعد از یک هفته هم اکنون زمان گرد آوردی قطعات طلا از برد ها است. پس از یک هفته اسید به رنگ سیاه تغییر پیدا می کند و با ترکیب ذرات طلا با پیرامون ظروف در آن غوطه ور خواهد شد. باقی مانده قطعات و برد ها را در ظروفی که از جنس پلاستیک بوده می ریزند و سپس مقداری آب روی آن اضافه می کنند. در این مرحله لازم است تا تکه های طلای پاک شده را جمع کنید و برای بخش هایی که تمیز نشده، همین روش را دوباره تکرار کنید. پس از آن که برد ها دسته بندی شد، آب را از میان فیلتر پودر قهوه بگذرانید و برای پاک سازی درست آن ها، بهتر است، در شست و شو از متیل هیدرات استفاده کنید. از آن جایی که متیل هیدرات از ۹۹ درصد متیل الکل ساخته شده، قادر است ذرات طلا را به شکل بهتر و سریع تری از آب رد کرده و خشک کند. اگر در خشک کردن طلا تاخیری ایجاد شود، آب به قطعات طلا می چسبد و در اندازه گیری آن دچار اختلال می شود.

روش های استخراج طلا از برد

روش های مختلفی برای استخراج طلا وجود دارد که ۲ روش آن اصولی است و می توان بهترین خروجی را از آن به دست آورد:

  1. روش تیزاب سلطانی: این روش ۴ الی ۵ روز زمان می برد تا طلای ۲۴ عیار با کیفیت بالا استخراج شود. برای استخراج طلا، ابتدا برد مورد نظر را درون اسید قرار داده تا فویل های طلا جدا شود و آن را درون تیزاب سلطانی ریخته و حل کنید تا رسوب کند، حال طلا از برد استخراج شده است.
  2. _روش نیتریک: در این روش می توانید طی ۲ ساعت از برد ها طلای با کیفیت استخراج کنید و به فروش برسانید. این روش بهترین روش محسوب می شود و زمان کم تری نیز برای استخراج نیاز دارد.

استخراج طلا از برد با کمک تیزاب سلطانی

درجه حرارت و نقطه ذوب طلا

طلا در دمای ۱۰۶۳ درجه سانتی گراد ذوب می شود که این دما نسبتا بالا است و می توان این درجه حرارت را به وسیله اجاق های ارزان ایجاد کرد. با افزودن پودر بوراکس به کانی های سنگین که غلظت بالایی دارد، نقطه ذوب کم می شود و به افراد این امکان را می دهد تا بتوانند آن را ذوب کنند‌. با کاربرد پودر بوراکس ذرات جیوه تولید نمی شود و از این رو بازیافت طلا بیش تر می شود. در این حالت دانه های پاک شده طلا را برداشته و وزن آن را بکشید. از این طریق هنگام ذوب و تفکیک مشخص می شود که به چه میزان طلا از دست رفته است. ظروف سفالی را گرم کنید و نگران آن نباشید که ناگهان ممکن است ظروف بشکند، بوراکس را درون ظرفی که حرارت داده اید بریزید، تا دانه های درخشان طلا حاصل شود، اجازه دهید تا طلا به طور کامل سرد شود و سپس آن را وزن کنید. در این حال مشاهده کنید که چه میزان از وزن آن کم شده است.

 شاید تعجب آور باشد که برخی شرکت ها زمینه فعالیتشان استخراج طلا از برد های کامپیوتری باشد. در تولید بسیاری از برد های الکترونیکی طلا هم کاربرد فراوانی دارد، البته میزان استفاده از آن کم است که قیمت محصولات بیش تر نشود. اما این مقدار اندک هم موقعی که حرف از بازیافت میلیون ها قطعه باشد، ارزش بیش تری پیدا می کند و برای شرکت هایی که کار استخراج طلا از کامپیوتر و برد را انجام می دهند، یا افرادی که می خواهند شغل دوم در منزل داشته باشند، می تواند فعالیتی سودآور باشد.

در چه برد هایی طلا وجود دارد؟

به دلیل آن که طلا اکسید نمی شود و رسانای خیلی خوبی است. شرکت های سازنده از فلز طلا در برد ها استفاده می کنند و برد ها هر چقدر حساس تر باشد، مقدار طلایی که در این برد استفاده می شود، بیش تر است. برای مثال در سی پی یوها پایه زرد رنگی وجود دارد که همان طلا است. در دیتا ها و انتقال اطلاعاتی که در سی پی یو رخ می دهد، نیاز است از فلز طلا استفاده شود تا بهترین خروجی گرفته شود. شرکت های سازنده به این دلیل از فلز طلا در برد ها استفاده می کنند. پس در این صورت اولین قطعاتی که می توان از آن طلا استخراج کرد، سی پی یو است. سی پی یو ها هر چقدر قدیمی تر باشند می توان مقدار طلای بیش تری استخراج کرد و همچنین یک سری از سی پی یو ها مانند کف طلا، سرامیکی و ... مقدار طلای بیش تری دارند. برد های مخابراتی نیز مدل های مختلفی دارد و روکش زرد رنگی که روی برد مخابراتی وجود دارد، طلا است. از برد هایی که کیفیت بالاتری دارند می توان حداقل 2 الی 3 گرم طلا استخراج کرد. برد دیگری که در آن طلا وجود دارد، گوشی موبایل است.

باید اشاره کرد که برد ها دارای دو مدل اصلی و درجه دوم هستند. برد های اصل به برد هایی گفته می شود، که از طلا تهیه شده باشند که جزء برد های با کیفیت به شمار می رود. برد دیگری هم وجود دارد که به آن هندی می گویند یا در واقع به برد فیک هم شناخته می شود، که به لحاظ کیفیت پایین هستند. در این برد ها به جای طلا از کربن استفاده شده و مقدار استخراج کردن طلا از این برد نسبت به برد های اصل پایین تر است.

نحوه استخراج طلا از بردهای الکترونیکی

از کجا می توان برد را خریداری کرد

مراجعه به تعمیراتی های موبایل، کامپیوتر: در تعمیراتی ها برد ها پس از تعویض به عنوان زباله تولید می شود که شما می توانید از آن ها خریداری کنید.

مراجعه به ضایعاتی ها: افرادی که در کار ضایعات هستند، معمولا این برد ها را جمع آوری می کنند و شما می توانید از آن ها خریداری کنید.

مراجعه به مراکز تفکیک زباله: مراکز تفکیک زباله مکانی است که در آن انواع فلزات، کاغذ و برد های الکترونیکی وجود دارد و توسط افراد آن جا جداسازی می شود. شما می توانید برای خرید به این مراکز مراجعه کنید.

مراجعه به سایت های فروش اینترنتی: شما می توانید از طریق سایت های فروش کالای دست دوم اقدام به خرید کنید. نکته مهمی که در خرید اینترنتی باید دقت داشته باشید آن است که به طرف مقابل اعتماد کاملی داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

ارتباط گرفتن با واردکنندگان قطعات الکترونیکی: می توانید با واردکنندگان قطعات الکترونیکی ارتباط بگیرید و از آن ها انواع برد های الکترونیکی غیرقابل استفاده را خریداری کنید.

کلام آخر

ما در این مقاله نحوه استخراج طلا از برد های الکترونیکی را مورد بررسی قرار دادیم. شاید تا پیش از خواندن این مقاله هیچ اطلاعی از وجود طلا در برد های الکترونیکی نداشته باشید، اما با مطالعه این مقاله به این موضوع پی بردید که چگونه از برد ها می توان طلا استخراج کرد. روش های مختلفی که برای استخراج طلا از برد الکترونیکی وجود دارد، در این مطلب عنوان شد و آنچه حائز اهمیت است، استفاده از ترکیبات جدا کننده با کیفیت و مهارت در این عمل می باشد. شما می توانید برای خرید بوراکس، تیزاب سلطانی و یا دیگر ترکیباتی که در این فرآیند به کمکتان می آید، به سایت دیجی شیمی مراجعه کرده و با اطمینان از کیفیت کالا و قیمت، آن را در محل خود دریافت کنید. چنانچه سابقه خرید از این سایت معتبر را دارید و یا از محصولات نام برده به منظور استخراج طلا استفاده کرده اید، می توانید تجربه خود را در بخش نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
اسید نیتریک چیست؟ کاربرد اسید نیتریک⭐️| دیجی شیمی✔️ مواد شست و شوی استخر⭐️| دیجی شیمی✔️ استخراج طلا از برد های الکترونیکی⭐️| دیجی شیمی✔️ زمان مصرف سولفات روی در پسته⭐️| دیجی شیمی✔️ بهترین زمان مصرف کود روی⭐️| دیجی شیمی✔️ تفاوت هیدروژن کلرید و هیدروکلریک اسید⭐️| دیجی شیمی✔️ خطرات هیدروکلریک اسید⭐️| دیجی شیمی✔️ کاربرد سود پرک در کارواش⭐️|دیجی شیمی✔️ خطرات تیزاب سلطانی و باید ها و نباید های استفاده از آن⭐️|دیجی شیمی✔️ کاربرد سود پرک در مواد شوینده ⭐️| دیجی شیمی✔️ کاربرد آمونیاک در شست و شو⭐️| دیجی شیمی✔️ تیزاب طلا چیست؟⭐️|دیجی شیمی✔️ پودر بوراکس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آن⭐️|دیجی شیمی✔️ نحوه جداسازی طلا از تیزاب سلطانی⭐️| دیجی شیمی✔️ خطرات اسید فسفریک⭐️|دیجی شیمی✔️ کاربرد سولفات روی برای گوجه⭐️|دیجی شیمی✔️ کتراک چیست؟ و چرا محبوب شده است!⭐️|دیجی شیمی✔️ ظرفیت اسید فسفریک⭐️| دیجی شیمی✔️ طرز تهیه کتراک⭐️| دیجی شیمی✔️ زمان مصرف کود روی برای برنج⭐️|دیجی شیمی✔️
نمایش همه
علاقه مندی ها ()