021-88308030
0

سولفات سدیم چیست؟ 9 کاربرد بی نظیر سولفات سدیم

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | پنجشنبه 17 خرداد 1403 در ساعت 43 : 14 دقیقه | نظرات کاربران ( 2 )

سولفات سدیم چیست؟

سولفات سدیم که در صنایع مختلف به آن نمک سدیم اسید سولفوریک نیز می گویند، یک جامد کریستالی سفید رنگ با فرمول شیمیایی Na2SO4 است. یکی از مهم ترین مواد شیمیایی کالایی در جهان، سولفات سدیم است که با ظرفیت سالانه 6 میلیون تن تولید می شود. این ماده شیمیایی را می توان از نمک ها یا دریاچه های طبیعی با محتوای شوری بالا استخراج کرد. این ماده که به طور طبیعی به عنوان یک ماده معدنی وجود دارد، در کنار سولفات آمونیوم از جمله پرمصرف ترین مواد شیمیایی موجود در بازار است. علاوه بر این، به عنوان یک محصول جانبی عملیات صنعتی خاص ایجاد می شود. در دمای اتاق، سولفات سدیم بسیار پایدار است و با اکثر عوامل کاهنده یا اکسید کننده واکنش نشان نمی دهد.

برای خرید سولفات سدیم کلیک کنید!

9 مورد از کاربرد بی نظیر سولفات سدیم

9 مورد از کاربرد بی نظیر سولفات سدیم

 1. استفاده از سولفات سدیم در تصفیه آب: سولفات سدیم یک ماده کار بردی و کار آمد در تصفیه آب است. این ماده به عنوان یک منعقد کننده عمل می کند. در این فرآیند، وظیفه اصلی سولفات سدیم بیرون کشیدن یون های فلزی و کلرید از آب است . و از طریق فرآیند های تکمیلی، این رسوبات را می توان به راحتی از آب جدا و حذف کرد. بنابراین سولفات سدیم می ‌تواند با حذف جلبک ‌های معلق و آلاینده‌ های معدنی به تصفیه آب کمک کند، در نتیجه کیفیت آب را افزایش داده و از ایمن بودن آن برای مصرف انسان اطمینان می‌ دهد.
 2. ساخت مواد شوینده: سولفات سدیم برای صنایع شوینده که یکی از صنایع پر مصرف و حیاتی است، ضروری است. یکی از مواد اولیه پودر های شوینده و مایعات ظرفشویی سولفات سدیم است. این ترکیب شیمیایی خاص در محصولات شوینده برای اصلاح سطح pH، رسوب کربنات ها و کلرید ها و حذف جلبک ها استفاده می شود. علاوه بر این، مواد شوینده و محلول های ظرفشویی از سولفات سدیم به عنوان نمک نرم کننده معدنی استفاده می کنند. این ویژگی ‌ها، شوینده‌ های حاوی سولفات سدیم را قادر می‌ سازد تا به طور موثر آلودگی و لکه ‌ها را از سطوح اقلام پاک کند و در عین حال نتایج شستشو را نیز بهبود بخشد. به عبارت دیگر، سولفات سدیم در تجارت مواد شوینده برای کمک به ایجاد محلول های شستشو و بهداشتی با کیفیت بالا و کارآمد استفاده می شود.
 3. صنعت پتروشیمی و سولفات سدیم: سولفات سدیم به عنوان یکی از مولکول های اساسی در بخش تولید پتروشیمی در نظر گرفته می شود که یکی از مشاغل اولیه مبتنی بر شیمی است که برای سنتز مواد شیمیایی و پلیمر ها بسیار مهم است. کالا های شیمیایی مانند سدیم لوریل سولفات، نوعی ماده شوینده، و سدیم دیلائوریل سولفوسوکسینیت سولفات، یک ماده کف کننده که در ساخت شامپو و سایر مواد شوینده استفاده می شود، از سولفات سدیم به عنوان ماده خام ساخته می شوند. علاوه بر این، سولفات سدیم به عنوان یک ماده آلی در بخش پتروشیمی برای تولید انواع محصولات از جمله مواد حفاری و سولفات آمونیوم استفاده می شود. در نتیجه، ارتباط بین بخش پتروشیمی و سولفات سدیم به عنوان یکی از ورودی ‌های اساسی و اولیه در سنتز مواد شیمیایی و پتروشیمی ایجاد می ‌شود و برای ساخت محصولات پلاستیکی و پتروشیمی بسیار مهم است.

صنعت پتروشیمی و سولفات سدیم

 1. تولید انواع کاغذ: سولفات سدیم یک جزء کلیدی در بخش کاغذ سازی است. سولفات سدیم که به اختصار "sod" نامیده می شود، یک ماده شیمیایی محبوب و سازنده در این تجارت است. تصفیه آب و تنظیم pH در کل فرآیند تولید کاغذ، از خمیر و برش گرفته تا رنگ ‌آمیزی و تکمیل، ضروری است. در این جا از سولفات سدیم به عنوان ماده معدنی استفاده می شود که می تواند به تنظیم pH محیط کمک کند. با این حال، در فرآیند ساخت خمیر از سولفات سدیم به عنوان عامل ترکیب و جدا کننده نیز استفاده می شود. این ویژگی ها باعث می شود که خمیر کاغذ به نحو احسن تولید شود و کاغذی با کیفیت عالی با ویژگی های مطلوب به دست آید. با بیان متفاوت، سولفات سدیم هم برای افزایش کیفیت کاغذ و هم برای افزایش بهره‌ وری عملیات تولید در صنعت کاغذ بسیار مهم است.
 2. صنعت چرم: سولفات سدیم علاوه بر کاربرد های فراوان دیگر، ماده ای مفید در رنگرزی چرم و فرآیند های تصفیه آب است. در نتیجه، استفاده از سولفات سدیم در صنعت چرم نه تنها باعث افزایش خواص و کیفیت چرم، بلکه باعث پایداری محیط و روش های تولید نیز می شود. یکی از اجزای ضروری مورد نیاز در ساخت چرم سولفات سدیم است. این ماده شیمیایی به عنوان یک نمک تصفیه کننده و نرم کننده استفاده می شود. سولفات سدیم ابتدا برای از بین بردن کف و بافت های باقی مانده از پوست حیوانات و سایر مواد نامطلوب استفاده می شود. سپس پوست حیوان توسط سولفات سدیم در مراحل پیش پردازش و تصفیه نرم می شود تا بسیاری از ذرات که چرم را سفت می کنند از بین برود.
 3. صنایع و معادن: یک مولکول شیمیایی حیاتی که به عنوان یکی از مواد ضروری در استخراج و فرآوری معادن مورد استفاده قرار می گیرد، سولفات سدیم برای صنعت معدن اساسی است. سولفات سدیم به عنوان یک عامل کاهش دهنده pH در معادن فلزی که مس و روی تولید می کنند به منظور بهینه سازی فرآیند استخراج و به حداکثر رساندن عملکرد استفاده می شود. علاوه بر این، سولفات سدیم در آسیاب معدن برای کاهش سختی سنگ و بهبود کیفیت مواد معدنی خرد شده استفاده می شود. معادن نمک و سولفات ها نیز از سولفات سدیم استفاده می کنند. این ماده شیمیایی به تصفیه سولفات ها و تصفیه آب در معادن نمک کمک می کند. در نتیجه، سولفات سدیم برای تصفیه آب معدن بسیار مهم

است و به بهبود فرآیند های استخراج و تولید منابع معدنی کمک می کند.

صنایع ومعادن

 1. تمیزکننده ها: سولفات سدیم کاربرد های متعددی دارد، اما جزء حیاتی بسیاری از محلول های شوینده و پاک کننده نیز می باشد. این جزء شیمیایی که با نام دیگر "Sod" شناخته می شود، اهداف مختلفی را در پاک کننده ها انجام می دهد. سدیم در پاک کننده ها عمدتاً به منظور تغییر pH محلول، کاهش کشش سولفات سطحی آب، از بین بردن جلبک ها و تصفیه آب استفاده می شود. سولفات سدیم با عمل به عنوان یک عامل نرم کننده و پاک کننده در پاک کننده ها، حذف آسان کثیفی و رسوبات از سطح اقلام را تسهیل می کند. به دلیل این خاصیت، محصولات شوینده می توانند به طور موثری لکه ها و آلاینده ها را پاک کنند و در عین حال سطحی را که استفاده ایمن است حفظ کنند. علاوه بر این، سولفات سدیم به عنوان کوژل در تصفیه آب استفاده می شود. با حذف یون های فلزی و ناخالصی ها از مواد معدنی به تصفیه موثر آب کمک می کند.

در نتیجه، سولفات سدیم در بخش مواد شوینده نقش مهمی ایفا می کند و به افزایش کالیبر پاک کننده های مختلف کمک می کند.

 1. دارو سازی: سولفات سدیم جزء مهمی از طیف وسیعی از محصولات دارو یی است. دارو های متعددی با استفاده از این مولکول شیمیایی به عنوان افزودنی یا ماده فعال تولید می شود. سولفات سدیم یک عنصر رایج در محصولات دارویی است و به عنوان ضد آفتاب در چندین کرم و لوسیون استفاده می شود. این ماده معمولاً در تولید مواد دارویی و آرایشی به عنوان تثبیت کننده استفاده می شود. برخی از دارو های خوراکی نیز با استفاده از سولفات سدیم ساخته می شوند. این ماده در فرآیند تولید دارو به عنوان تنظیم کننده و تثبیت کننده pH استفاده می شود. علاوه بر این، سولفات سدیم به عنوان یک عامل آزاد کننده در بسیاری از محصولات دارویی استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که دارو به درستی در بدن جذب می شود.

علاوه بر این، سولفات سدیم یک جزء حیاتی در صنعت دارو سازی است که به ساخت و توزیع دارو ها کمک می کند و در عین حال کارایی و خلوص آن ها را تضمین می کند.

 1. صنعت منسوجات و رنگرزی: از جمله صنایعی که از سولفات سدیم زیاد استفاده می کنند، بخش رنگرزی و نساجی است. این ماده به عنوان تعدیل کننده عمل می کند و اغلب در فرآیند های رنگرزی پارچه استفاده می شود. در واقع این ماده باعث استحکام و انعطاف بیشتر پارچه می شود و هم چنین به عنوان مانعی برای جلوگیری از شور شدن رنگ ها عمل می کند.

تاریخچه تولید سولفات سدیم

تولید سولفات سدیم سابقه ای طولانی دارد که پیش از کشف این مولکول شیمیایی است. سولفات سدیم که به نمک گوگرد نیز معروف است در باتلاق ها و مناطق معدنی یافت می شود. از زمان های قدیم تا قرون وسطی، این ماده شیمیایی طبیعی برای کاربرد های مختلف به عنوان منبع گوگرد و نمک مورد استفاده قرار می گرفت.

شیمیدانان در قرن هفدهم شروع به سوزاندن گوگرد و نمک سدیم برای ایجاد سولفات سدیم کردند. روش ششویی نامی بود که به این تکنیک تولید داده شد. فرآیند تولید سولفات سدیم در قرن نوزدهم افزایش یافت و فناوری‌ های جدیدی مانند فرآیند Solvay به کار گرفته شد. تولید صنعتی سولفات سدیم به مرور زمان پیشرفت و افزایش یافت.

سولفات سدیم تا اواسط قرن بیستم در مقادیر زیادی در ایالات متحده، اروپا و سایر مناطق جهان تولید می شد. سولفات سدیم یک ماده شیمیایی حیاتی است که امروزه در بسیاری از صنایع مختلف از جمله بخش های غذایی، شیمیایی، دارویی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. تولید انبوه آن با استفاده از تکنیک های پیشرفته صنعتی است.

منشأ طبیعی سولفات سدیم چیست؟

لازم به ذکر است که منابع مختلف زمینی و آبی به طور طبیعی حاوی سولفات سدیم هستند. تالاب ها و دریاچه ها دو منبع طبیعی اولیه سولفات سدیم هستند. دریا ها، دریاچه ‌ها، برکه‌ ها، مرداب ‌ها و سایر آب‌ های دارای آب شور دارای سطوح شوری بالایی هستند که شامل سولفات سدیم می ‌شود. یکی دیگر از منابع سولفات سدیم معادن نمک است، مانند معادنی که نمک سدیم تولید می کنند، در مناطق خشک و آفتابی.

هم چنین برخی از چشمه ها و منابع آب زیرزمینی حاوی سولفات سدیم هستند. آب ممکن است در حین سفر از طریق منابع طبیعی با سنگ و خاک مواجه شود، و  جایی که ممکن است غلظت ‌های مختلف سولفات سدیم را جمع کند به وجود می آید.

در نتیجه، سولفات سدیم را می توان به طور طبیعی به عنوان ترکیبات محلی یا به عنوان رسوبات آبی طبیعی در طیف وسیعی از زیستگاه های آبی و خشکی یافت کرد. با توجه به فراوانی سولفات سدیم در دنیای طبیعی، به عنوان یک منبع طبیعی برای سنتز مقادیر صنعتی این مولکول شیمیایی عمل می کند.

شرایط نگه داری از سولفات سدیم

بسته به نوع و کاربرد مورد نظر، سولفات سدیم ممکن است به شرایط نگه داری متفاوتی نیاز داشته باشد. با این حال، به طور کلی، ممکن است به پیشنهادات زیر فکر کنید:

 

 • محیط خشک: از آن جایی که سولفات سدیم در شرایط خشک به خوبی حفظ می شود، یک محیط خشک و بدون رطوبت شرایط نگه داری ایده آل را ایجاد می کند.
 • اجتناب از تماس با آب: سولفات سدیم به رطوبت حساس است و نباید با آب تماس پیدا کند زیرا ممکن است حل شود یا به گل رسوبی تبدیل شود.
 • نگه داری در بسته بندی مناسب: برای جلوگیری از تماس با هوا یا رطوبت، ترکیب سولفات سدیم باید در بسته بندی مناسب نگه داری شود. سولفات سدیم معمولاً در ظروف ضد آب یا کیسه های پلاستیکی ذخیره می شود.
 • از تماس با مواد آلی اجتناب کنید: از آن جایی که سولفات سدیم ممکن است با مواد آلی مانند روغن ها و چربی ها واکنش نشان دهد، بهتر است آن را از این مواد دور نگه دارید.
 • از ترکیبات اکسید کننده دوری کنید: سولفات سدیم را در تماس با مواد اکسید کننده مانند پراکسید هیدروژن، کلرات ها و مواد شیمیایی مرتبط دور نگه دارید.
 • دما: دمای نرمال و شرایط نگه داری ایده آل برای سولفات سدیم حفظ می شود. دمای خیلی زیاد یا خیلی پایین می تواند کیفیت آن را کاهش دهد.
 • تهویه: تهویه کافی و فواصل تهویه مکرر می تواند به کاهش تجمع بخارات سولفات سدیم در هنگام کار با غلظت های بالای ماده کمک کند.
 • معمولاً بهتر است به توصیه های بسته بندی و ذخیره سازی ارائه شده توسط سازنده برای محصول خاص خود پایبند باشید.

انواع سولفات سدیم در بازار

سولفات سدیم در اشکال و کالا های مختلفی وجود دارد. سایر مواد از جمله کود ها، مواد شوینده و لوازم آرایشی نیز حاوی سولفات سدیم هستند. استفاده مورد نظر تعیین می کند که کدام نوع سولفات سدیم بهترین است.

 1. سولفات سدیم آلومینیوم (سولفات سدیم آلومینیوم): از این ماده برای پاک سازی ضایعات صنعتی و تصفیه آب استفاده می شود. در تصفیه آب، لخته‌ ساز ها و ضد رسوب‌ کننده‌ های آلومینیومی برای جدا سازی رسوبات جامد از بقایای ذرات استفاده می ‌شوند.
 2. سولفات سدیم دکستران (سولفات دکستران سدیم): این ماده در پزشکی برای جلوگیری از انعقاد خون و به عنوان رقیق کننده خون استفاده می شود. هم چنین در تکنیک های تصویر برداری مورد استفاده در پزشکی مانند آنژیوگرافی و ماموگرافی استفاده می شود.
 3. سولفات سدیم لوریل اتر (سولفات لوریل سدیم): ماده فوق به عنوان یک فعال کننده (که به آن SDS یا SLS نیز گفته می شود) در ساخت مواد شوینده، اقلام بهداشتی مانند شامپو و صابون و اقلام آرایشی مانند مخلوط پنکیک و صابون استفاده می شود.
 4. سولفات سدیم فارماکوپه (USP Sodium Sulfate): شرکت های دارو سازی از این ماده به عنوان ملین استفاده می کنند.
 5. سولفات سدیم آنهیدریت (Sodium Sulfate Anhydrous): شکل بی آب سولفات سدیم که مورد بحث قرار گرفته است به عنوان یک ماده شیمیایی اساسی یا ماده خام در بخش های شیمیایی و صنعتی استفاده می شود.
 6. سولفات سدیم فودگرید (Food-Grade Sodium Sulfate): این نوع سولفات سدیم علاوه بر جا های دیگر به عنوان یک افزودنی در بخش مواد غذایی به ویژه در ساخت خمیر و تخم مرغ استفاده می شود.

پودر سولفات سدیم

یکی از انواع سولفات سدیم که به صورت پودر یا جامد تولید می شود، پودر سولفات سدیم است. این پودر به دلیل خواص شیمیایی و فیزیکی آن در طیف وسیعی از صنایع ها کاربرد دارد. پودر سولفات سدیم کاربرد های زیادی در بخش های شیمیایی، دارویی و بهداشتی دارد.

به عنوان یک اصلاح کننده و خنک کننده در صنایع شیمیایی برای تولید مواد شیمیایی، شوینده ها و صابون ها استفاده می شود.

پودر سولفات سدیم در محصولات مراقبت از پوست و مو به عنوان یک عامل جذب کننده چربی و کف کننده در صنایع بهداشتی و آرایشی استفاده می شود. هم چنین در پزشکی برای تهیه شستشوی چشم، درمان های ضد اکسیداسیون و ملین ها استفاده می شود. پودر سولفات سدیم نیز به دلیل هزینه مقرون به صرفه و در دسترس بودن مناسب در بسیاری از بخش ها و کاربرد های دیگر مورد توجه قرار می گیرد.

کلام آخر

ما در این مقاله توانستیم نکات مهمی را در مورد سولفات سدیم وکاربرد های آن، به شما ارائه دهیم، سولفات سدیم از دو عنصر تشکیل شده است وبه صورت پودر سفید بی بو و بی طعمی است ودر آب قابل حل است. به طور کلی، سولفات سدیم به عنوان یک ترکیب شیمیایی مهم در صنایع مختلف استفاده می شود ونقش مهمی در تولید محصولات مختلف دارد. با تشکر از مطالعه شما.

ارسال نظر

:
0 0
باسلام و عرض ادب واقعا دستمریزاد لطف کردید چنین اطلاعاتی را جمع اوری ودر معرض دید عموم جهت مطالعه و ... قرار دادید سپاسگزارم شخصا . ضمنا سولفات سدیم از سه عنصر بوجود امده جهت اصلاح عرض کردم در بخش کلام آخر شخصا ترکیبات بسیاری با زاج بوجود اورده ام با کاربردهای جالب وضروری متاسفا نتوانستم برای تولید و توزیعشان کمک پیدا کنم واقعا شاهکاریست تا بعد با اجازه
مدیریت :
0 0
سلام لطف دارید
طلا تبریزی :
0 0
قیمت سدیم سولفات و درصورت امکان دریافت نمونه
مدیریت :
0 0
سلام کاربر عزیز اگر تناژ میخواین با شماره های سایت تماس بگیرید نمونه هم مقدار 1کیلویی داخل سایت هست میتونید سفارش بدین
نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
سایر مقالات
تری پلی فسفات سدیم چیست؟ 3 کاربرد عجیب تری پلی فسفات سدیم تری پلی فسفات سدیم چیست؟ 3 کاربرد عجیب تری پلی فسفات سدیم سولفات اهن چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر سولفات آهن سولفات اهن چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر سولفات آهن سولفات سدیم چیست؟ 9 کاربرد بی نظیر سولفات سدیم سولفات سدیم چیست؟ 9 کاربرد بی نظیر سولفات سدیم سولفات نیکل چیست؟ 7 کابرد عجیب سولفات نیکل سولفات نیکل چیست؟ 7 کابرد عجیب سولفات نیکل اکسید روی چیست؟ 11 کاربرد حیرت انگیر اکسید روی اکسید روی چیست؟ 11 کاربرد حیرت انگیر اکسید روی سوربیتول چیست؟ 8 کاربرد صنعتی و دارویی سوربیتول سوربیتول چیست؟ 8 کاربرد صنعتی و دارویی سوربیتول الکترولیت باطری نیکل کادمیوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ الکترولیت باطری نیکل کادمیوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید اسید استیک چیست؟ 13 کاربرد خانگی جوهر سرکه یا اسید استیک اسید استیک چیست؟ 13 کاربرد خانگی جوهر سرکه یا اسید استیک آهک چیست؟ 13 کاربرد عجیب آهک که باید بشنوید! آهک چیست؟ 13 کاربرد عجیب آهک که باید بشنوید! اوره چیست و چه کاربردی دارد؟ اوره چیست و چه کاربردی دارد؟
نمایش همه
علاقه مندی ها ()