سبد خرید 0

اسید سیتریک چیست و چه کاربردی دارد؟

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | شنبه 28 خرداد 1401 در ساعت 23 : 4 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اسید سیتریک و کاربردهای آن

اسید سیتریک چیست، موضوع صحبت ما در این مقاله است. مواد مختلف، خواص و کاربردهای متفاوت داشته و آشنایی با این خواص و کاربردها می‌تواند در رفع بسیاری از نیازهای بشر، کمک کننده باشد. یکی از کاربردی‌ترین مواد طبیعی که قابل تولید به صورت صنعتی نیز هست، اسید سیتریک نام دارد. سیتریک اسید یک نوع اسید به شمار رفته و از زمانی که خواص آن بر ما روشن شده است، در بسیاری از صنایع به کار برده می‌شود. ما در این جا قصد داریم در مورد خواص، کاربرد اسید سیتریک، عوارض و روش تهیه آن در خانه نکاتی را با شما به اشتراک بگذاریم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

اسید سیتریک چیست؟

اسید سیتریک چیست؟

برای آنکه بتوانید اطلاعات کاملی را در مورد سیتریک بیان کنیم ابتدا باید به این سوال مهم پاسخ دهیم که اسید سیتریک چیست. اسید سیتریک از جمله اسیدهای آلی و ضعیف بوده و در علم شیمی آن را به این صورت می‌نویسند: C6H807. اسید سیتریک هم به صورت خوراکی در بازار موجود است و هم صنایع زیادی در تولید محصولات خود از آن استفاده می‌کنند. نکته دیگری که خوب است در مورد این اسید بدانید، موجود بودن آن در برخی خوراکی‌ها و مواد غذایی از جمله میوه‌ها و سبزی‌ها است.

سیتریک اسید، ترش مزه است و به دلیل ماهیت اسیدی که دارد، از رشد و تکثیر باکتری‌ها جلوگیری می‌کند و در جاهایی که نیاز است محیطی عاری از هر گونه میکروب و یا باکتری فراهم گردد، حضور این اسید، بسیار کارگشاست. برخی صنایع غذایی از این ماده به عنوان یک نگهدارنده و تنظیم کننده میزان PH استفاده می‌کنند. صنایع تولیدکننده سیتریک اسید، به دلیل نیاز بالایی که به این ماده احساس می‌شود، در هر سال بیش از 2 میلیون تن از آن را تولید کرده و به فروش می‌رسانند.

ساختار مولکولی اسید سیتریک

شناخته شده‌ترین موارد کاربرد اسید سیتریک چیست؟

کاربردهای اسید سیتریک چیست، موضوع دیگری است که باید در مورد آن نیز صحبت کنیم. همان طوری که اشاره کردیم، این ماده به دلیل خواص اعجاب انگیزی که دارد، در صنایع زیادی به کار برده می‌شود، برخی از شناخته شده‌ترین موارد کاربرد این اسید به شرح زیر است:

صنایع بهداشتی

زمانی می‌توان یک محیط و یا یک محصول را بهداشتی نامید، که هیچ میکروب و باکتری در آن وجود نداشته باشد. اسیدها به دلیل ماهیتی که در بطنشان نهفته است، قادرند میکروب‌ها و باکتری‌ها را از بین برده و یک محیط بهداشتی و عاری از آلودگی را در اختیار قرار دهند. اسید سیتریک نیز از این خاصیت بهره برده و به همین سبب صنایع تولیدکننده مواد بهداشتی یکی از عمده‌ترین مصرف کنندگان این ماده به شمار می‌روند. این اسید به عنوان یک ماده قابل اطمینان و با کارایی بالا معرفی شده و جایگزین مناسبی برای سفیدکننده‌های محتوی کلر است. در از بین بردن لکه‌های ناشی از زنگ زدگی، لکه ناشی از صابون، لکه آب سخت و آهک، این محصول کارایی بالایی داشته و معمولا به صورت تجاری و در تناژ بالا به فروش می‌رود.

صنایع دارویی

در ادامه ارائه پاسخ به سوال کاربرد اسید سیتریک چیست، خوب است در مورد استفاده از این اسید در صنایع غذایی نیز صحبت کنیم. به دلیل ماهیت طبیعی این ماده و حضور آن در برخی میوه و سبزی‌ها، استفاده از اسید سیتریک در صنایع دارویی، مجاز بوده و هیچ منع و مشکل بهداشتی ندارد. از سیتریک اسید برای نگه داشتن و حفظ کردن ترکیبات فعال در برخی داروها نیز استفاده می‌کنند. در ضمن، در برخی مکمل‌های معدنی مانند مکمل منیزیم و کلسیم نیز این اسید به صورت سیترات به کار برده می‌شود؛ از این ماده در جهت تقویت جذب استفاده می‌کنند. در صنایع دارویی، تقویت و یا پنهان کردن طعم برخی از داروهایی جویدنی، با کمک این اسید امکان پذیر شده است.

اسید سیتریک در داروسازی

صنایع غذایی

یکی دیگر از پاسخ‌هایی که می‌توان به سوال کاربردهای اسید سیتریک چیست، ارائه کرد، صنایع غذایی است. این ماده یکی از رایج‌ترین مواد در صنعت غذاست و برای اهداف گوناگون از جمله تقویت PH، افزایش و یا ایجاد تغییر در طعم ماده خوراکی و یا حفظ ترکیبات اصلی آن به کار برده می‌شود. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باعث شده سیتریک اسید نقش مهمی در صنعت غذا داشته باشد و از آن به عنوان یک نگهدارنده اصلی در مواد غذایی یاد کنند، خاصیت و ماهیت اسیدی آن است. این اسید، محیط را اسیدی کرده و باعث از بین رفتن شرایط مساعد برای رشد میکروب‌ها می‌شود. به همین جهت برای حفظ بهداشت و حفظ خاصیت مواد غذایی در تولید محصولاتی چون آب نبات، مربا، انواع کنسرو یا حتی محصولات گوشتی از این ماده به عنوان یک نگهدارنده اصلی استفاده می‌کنند.

از وقتی بشر فهمید اسید سیتریک چیست، آن را به صورت پودر در آورد و در تولید برخی محصولات غذایی از جمله تنقلات ترد و خشک، پودرهای طعم دهنده و نمک چاشنی به کار برد و به عنوان یک جایگزین خوب و به صرفه‌ برای آب لیمو یا سرکه روی آن حساب کرد. در غذاهای یخ زده، آب میوه‌ها و نوشیدنی‌های پودری نیز می‌توان مقداری از این اسید را مشاهده کرد. در جاهایی که احتمال رشد باکتری ایجاد کننده بوتولیسم وجود دارد، مانند کنسرو میوه و یا کنسرو سبزیجات، از اسید سیتریک استفاده می‌کنند.

کشاورزی

نمونه‌ای دیگری از کاربردهای اسید سیتریک، فعالیت‌های مرتبط با صنعت کشت و کار و یا همان کشاورزی است. جدای از حضور موثر این اسید در میوه‌هایی مانند لیمو، لیموترش، نارنگی و پرتقال، برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که اسید سیتریک اگر در حجم پایین استفاده شود برای گیاهان خوب است. کاهش PH از دیگر کاربردهای اسید سیتریک در کشاورزی است. اسید سیتریک با اکثر کودهای کشاورزی سازگار بوده و حتی قادر است رسوبات ایجاد شده در سیستم آبیاری را نیز از بین ببرد. از اسید سیتریک رقیق شده عنوان یک قارچ کش استفاده می‌کنند و در جاهایی که حضور قورباغه‌ها دردسرساز است، کاربرد آن می‌تواند بسیار موثر و کارگشا ظاهر شود.

اسید سیتریک در کشاورزی

فواید اسید سیتریک چیست؟

شک نداریم بعد از مشاهده پاسخ سوال فواید اسید سیتریک چیست، نگرشتان به استفاده از این ماده تغییر کرده و مصرف آن را در برنامه غذایی روزانه خود جای خواهید داد. اسید سیتریک برای بدن خواص بی‌شماری دارد. این اسید در ایجاد بدنی سالم به فرد کمک می‌کند و کارهای زیادی توسط آن انجام می‌شود که یکی از آنها انرژی زایی است. یکی از چرخه‌های معروف در بدن، کربس نام دارد. اسید سیتریک به صورت سیترات در چرخه کربس حضور داشته و با تبدیل غذا به انرژی، به انسان در انجام فعالیت‌های روزانه‌اش کمک موثری خواهد کرد. نه تنها انسان بلکه قسمت عمده‌ای از موجودات زنده کره زمین، با همین چرخه و با حضور این اسید به زندگی خود ادامه می‌دهند. در ضمن، اسید سیتریک به بدن کمک می‌کند تا مواد معدنی بیشتری جذب کند.

عوارض استفاده از اسید سیتریک چیست؟

بعد از آشنایی با خواص و کاربردهای منحصر به فرد این اسید، خوب است در مورد عوارض اسید سیتریک چیست؟ نیز نکاتی را به اختصار بیان کنیم. گرچه این اسید از جمله ترکیبات اسیدی و بدون خطر در طبیعت و در بدن ما به شمار می‌رود، اما باید بدانید که سیتریک اسید خالص، باعث ایجاد برخی عوارض می‌شود. کسانی که بوی حاصله از اسید سیتریک خالص را تنفس می‌کنند، علائمی مانند سرفه، تنگی نفس و گلودرد را از خود نشان می‌دهند. کسانی که در مصرف آن زیاده روی کنند، به دل درد و گلو درد مبتلا می‌شوند. اگر فرد در معرض محلول غلیظ این اسید قرار گیرد، دچار قرمزی و یا درد در چشم خواهد شد. کاربرد اسید سیتریک به صورت طولانی مدت باعث ایجاد فرسایش در مینای دندان می‌شود.

چگونه در خانه اسید سیتریک تولید کنیم؟

اگر شما نیز از آن گروه خانم‌هایی که هستید که دوست دارند خودشان برخی مایحتاجشان را تهیه کنند، احتمالا سوال روش تولید خانگی اسید سیتریک چیست، برایتان پیش آمده است. برای تولید اسید سیتریک رقیق در خانه، باید 450 میلی‌لیتر آب لیمو را داخل آب بریزید و اسیدیته آن را به دست آورید. سپس، با قطره چکان شروع به اضافه کردن هیدروکسید سدیم کنید و  دو مرتبه اسیدیته را اندازه گیری کنید؛ اضافه کردن هیدروکسید سدیم را باید تا جایی ادامه دهید که PH به 8 یا 9 برسد و رنگ محلول نارنجی شود.

در قدم بعدی، 5 گرم کلرید کلسیم را با آب مقطر مخلوط کنید. کلرید کلسیم محلول و محلول به دست آمده از مرحله قبل را با هم مخلوط کرده و آن را روی اجاق قرار دهید تا به جوش آید. این محلول را از صافی رد کنید تا سیترات کلسیم جدا شود. در قدم بعدی، سیترات کلسیم و اسید سولفوریک را با هم مخلوط کنید تا محلولی سفید رنگ تولید شود؛ در اینجا سیترات کلسیم به اسید سیتریک تبدیل می‌شود. برای جدا کردن اسید سیتریک، سیترات کلسیم را با آب مقطر، به حالت رقیق در آورید و محلول حاصله را حرارت دهید تا در نهایت اسید سیتریک به صورت پودر از محلول جدا شود.

اسید سیتریک خانگی

جمع بندی

اسید سیتریک چیست و معرفی رایج‌ترین موارد کاربرد اسید سیتریک در صنایع متفاوت، موضوعی بود که ما در این متن به آن پرداختیم. این اسید از جمله اسیدهای آلی در طبیعت بوده و به دلیل خواص زیادی که دارد، در صنایع متفاوت و همین طور صنایع دارویی و غذایی به کار برده می‌شود. صنایع مختلف برای تهیه این اسید می‌توانند به مجموعه‌هایی چون دیجی شیمی مراجعه کنند. دیجی شیمی در حوزه پخش ترکیبات شیمیایی، فعال بوده و رسالت خویش را بر پایه ارائه محصولاتی با کیفیت قرار داده است. چنان چه در زمینه استفاده از اسید سیتریک سوالی دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به آن پاسخ دهیم.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()