021-88308030
0

استون دارویی چیست؟

10 / 10
از 3 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | جمعه 18 خرداد 1403 در ساعت 16 : 19 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

استون دارویی

استون که با نام پروپانون نیز شناخته می‌شود، مایعی شفاف، بی‌رنگ و بسیار قابل اشتعال است که بوی خاصی شبیه به لاک پاک‌کن ناخن دارد. این ساده ترین شکل کتون با فرمول مولکولی C3H6O است. استون کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف از جمله داروسازی، آرایشی و بهداشتی، حلال ها و غیره دارد. با ادامه مقاله با ما همراه باشید تا کاربرد ها و ویژگی های این ماده را برای شما عزیزان بیان کنیم.

استون دارویی

استون دارویی به استفاده از استون در صنعت داروسازی برای اهداف مختلف اشاره دارد. معمولاً به عنوان یک حلال، ماده کمکی و ماده فعال در فرمولاسیون های مختلف پزشکی استفاده می شود. استون دارویی شکل بسیار خالص استون است که عاری از هرگونه ناخالصی یا مواد مضر است. استون مورد استفاده در پزشکی از کیفیت درجه آزمایشگاهی برخوردار است و برای اطمینان از خلوص و ایمنی از روش های کنترل کیفیت دقیق عبور می کند.

موارد مصرف استون دارویی

حلال

استون یک حلال همه کاره است که در صنایع مختلف از جمله صنعت داروسازی استفاده می شود. استون یک حلال با کیفیت است که می تواند بسیاری از مواد از جمله روغن ها، موم ها، رزین ها و سایر ترکیبات آلی را در خود حل کند. معمولاً در صنعت داروسازی برای حل کردن و استخراج ترکیبات فعال از مواد گیاهی، داروها و سایر مواد آلی استفاده می شود.

ماده کمکی

مواد کمکی ترکیباتی هستند که در داروهایی غیر از ماده فعال دارویی (API) استفاده می شوند. مواد کمکی نقش مهمی در پایداری، فراهمی زیستی و اثربخشی دارو دارند. استون یک ماده کمکی عالی است که در داروهای مختلف از جمله فرمولاسیون خوراکی، موضعی و استنشاقی استفاده می شود. استون به دلیل توانایی آن در حل کردن بسیاری از مواد، به عنوان یک ماده کمکی استفاده می شود و باعث می شود مخلوط کردن و ایجاد مخلوط های همگن آسان تر شود.

ماده فعال

استون دارویی همچنین می تواند به عنوان یک ماده دارویی فعال در برخی داروها عمل کند. استون به عنوان یک ماده فعال در پاک کننده های لاک ناخن استفاده می شود و همچنین می توان از آن در فرمولاسیون های موضعی دیگر برای درمان عفونت های قارچی و سایر بیماری های پوستی استفاده کرد. استون دارای خواص ضد میکروبی است و می تواند طیف وسیعی از میکروارگانیسم ها را از بین ببرد و در درمان عفونت های پوستی مفید است.

کاربرد موضعی

استون به صورت موضعی به عنوان ضدعفونی کننده برای بریدگی ها و ساییدگی های جزئی استفاده می شود. قبل از استفاده از هر داروی دیگری، برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن زخم روی ناحیه آسیب دیده اعمال می شود. توانایی استون در حل کردن بسیاری از ترکیبات آلی، آن را برای تمیز کردن پوست و از بین بردن باقی مانده های چسب مفید می کند.

استنشاق

استون به عنوان یک عامل استنشاقی در برخی تنظیمات پزشکی استفاده می شود. استنشاق بخار استون در افراد مبتلا به اختلالات متابولیک خاص یا در بیماران دیابتی که نیاز به کنترل سطح گلوکز خون خود دارند استفاده می شود. استنشاق استون می تواند کبد را برای تجزیه چربی ها فعال کند و منجر به تولید کتون شود که می تواند به عنوان منبع انرژی برای بدن استفاده شود.

ویژگی های استون دارویی

 1. 1. خلوص: استون دارویی بسیار خالص و عاری از ناخالصی ها یا مواد مضر است. برای اطمینان از خلوص آن، تحت روش های کنترل کیفیت دقیق قرار می گیرد.
 2. 2. خواص حلال: استون دارویی به عنوان یک حلال می تواند بسیاری از مواد از جمله روغنن ها، موم ها، رزین ها و سایر ترکیبات آلی را در خود حل کند.
 3. 3. قابلیت ایجاد مخلوط های همگن: توانایی استون دارویی در حل کردن بسیاری از مواد، آن را در ایجاد مخلوط های همگن مفید می کند.
 4. 4. خواص ضد میکروبی: استون دارویی دارای خواص ضد میکروبی است که آن را در درمان عفونت های پوستی مفید می کند.
 5. 5. بسیار قابل اشتعال: استون دارویی بسیار قابل اشتعال است و باید دور از شعله های باز، منابع حرارتی و جرقه نگهداری شود.
 6. 6. بو: استون دارویی بوی مشخصی شبیه بوی لاک پاک کن دارد.
 7. تطبیق پذیری: استون دارویی در فرمولاسیون های پزشکی مختلف از جمله فرمولاسیون های خوراکی، موضعی و استنشاقی کاربرد پیدا کرده است.

اقدامات احتیاطی پزشکی با استون دارویی

 • قابلیت اشتعال: استون بسیار قابل اشتعال است و می تواند با قرار گرفتن در معرض دمای بالا، جرقه یا شعله های باز مشتعل شود. بنابراین، اجتناب از سیگار کشیدن یا استفاده از شعله باز نزدیک استون بسیار مهم است. استون را در مناطق خنک، خشک و دارای تهویه مناسب و دور از هرگونه منبع حرارتی نگهداری کنید.
 • تحریک: استون می تواند برای پوست، چشم ها و سیستم تنفسی تحریک کننده باشد. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض بخار استون می تواند باعث تحریک، قرمزی و التهاب چشم ها، بینی و گلو شود. تماس با پوست همچنین می تواند باعث خشکی، ترک خوردگی و تحریکات پوستی شود، به ویژه در صورت تماس طولانی مدت.
 • استنشاق: استنشاق دود استون با غلظت بالا باعث سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و در موارد شدید بیهوشی می شود. افراد مبتلا به بیماری های تنفسی از قبل موجود مانند آسم ممکن است به اثرات استنشاق استون حساس تر باشند.
 • سمیت: استون زمانی که در مقادیر کم استفاده شود نسبتا غیر سمی است، اما مصرف دوز بالا یا استنشاق استون می تواند برای سیستم عصبی مرکزی، کبد و کلیه ها سمی باشد. مسمومیت با استون می تواند علائمی مانند استفراغ، درد شکم، گیجی و در موارد نادر کما ایجاد کند.
 • حساس شدن: استون می تواند باعث ایجاد حساسیت شود که یک واکنش آلرژیک به ماده است. افرادی که در گذشته واکنش آلرژیک به استون را تجربه کرده اند در معرض خطر ابتلا به واکنش مشابه در مواجهه بعدی با استون هستند.

برای به حداقل رساندن خطر قرار گرفتن در معرض استون، پیروی از روش های حمل و نقل ایمن ضروری است. متخصصان پزشکی باید لباس محافظ، دستکش و عینک بپوشند تا از تماس احتمالی با استون محافظت کنند. هنگام استفاده از دود استون باید تهویه مناسب حفظ شود. در صورت قرار گرفتن در معرض، باید اقدامات فوری برای کاهش علائم مانند شستن نواحی آسیب دیده پوست و مراجعه به پزشک در صورت بروز علائم طولانی انجام شود.

کاربرد های استون دارویی

استون دارویی شکل بسیار خالص استون است که در صنعت داروسازی برای اهداف مختلف از جمله به عنوان حلال، ماده کمکی و ماده فعال در فرمولاسیون های مختلف پزشکی استفاده می شود. در زیر برخی از کاربردهای استون دارویی آورده شده است:

 1. 1. حلال: استون یک حلال با کیفیت است که می تواند بسیاری از مواد از جمله روغن، موم، رزین و سایر ترکیبات آلی را در خود حل کند. در صنعت داروسازی معمولاً برای حل کردن و استخراج ترکیبات فعال از مواد گیاهی، داروها و سایر مواد آلی استفاده می شود.
 2. 2. مواد کمکی: مواد کمکی موادی هستند که در داروهایی غیر از ماده فعال دارویی (API) استفاده می شوند. استون یک ماده کمکی عالی است که در داروهای مختلف از جمله فرمولاسیون خوراکی، موضعی و استنشاقی استفاده می شود. استون به دلیل توانایی آن در حل کردن بسیاری از مواد، به عنوان یک ماده کمکی استفاده می شود و باعث می شود مخلوط کردن و ایجاد مخلوط های همگن آسان تر شود.
 3. 3. ماده فعال: استون همچنین می تواند به عنوان یک ماده دارویی فعال در برخی داروها عمل کند. استون به عنوان یک ماده فعال در پاک کننده های لاک ناخن استفاده می شود و همچنین می توان از آن در فرمولاسیون های موضعی دیگر برای درمان عفونت های قارچی و سایر بیماری های پوستی استفاده کرد. استون دارای خواص ضد میکروبی است و می تواند طیف وسیعی از میکروارگانیسم ها را از بین ببرد و در درمان عفونت های پوستی مفید است.
 4. 4. کاربرد موضعی: استون به صورت موضعی به عنوان ضدعفونی کننده برای بریدگی ها و ساییدگی های جزئی استفاده می شود. قبل از استفاده از هر داروی دیگری، برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن زخم روی ناحیه آسیب دیده اعمال می شود. توانایی استون در حل کردن بسیاری از ترکیبات آلی، آن را برای تمیز کردن پوست و از بین بردن باقی مانده های چسب مفید می کند.
 5. 5. استنشاق: استون به عنوان یک عامل استنشاقی در برخی تنظیمات پزشکی استفاده می شود. استنشاق بخار استون در افراد مبتلا به اختلالات متابولیک خاص یا در بیماران دیابتی که نیاز به کنترل سطح گلوکز خون خود دارند استفاده می شود. استنشاق استون می تواند کبد را برای تجزیه چربی ها فعال کند و منجر به تولید کتون شود که می تواند به عنوان منبع انرژی برای بدن استفاده شود.

جمع آوری

به طور خلاصه، استون دارویی شکل بسیار خالص استون است که در صنعت داروسازی برای اهداف مختلف استفاده می شود. به عنوان یک حلال، ماده کمکی و ماده فعال در فرمولاسیون های مختلف پزشکی استفاده می شود. توانایی استون در حل کردن بسیاری از مواد، آن را به یک ماده همه کاره تبدیل می کند که می تواند در داروهای مختلف استفاده شود. متخصصان پزشکی باید اقدامات پزشکی لازم را رعایت کنند

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
سایر مقالات
تری پلی فسفات سدیم چیست؟ 3 کاربرد عجیب تری پلی فسفات سدیم تری پلی فسفات سدیم چیست؟ 3 کاربرد عجیب تری پلی فسفات سدیم سولفات اهن چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر سولفات آهن سولفات اهن چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر سولفات آهن سولفات سدیم چیست؟ 9 کاربرد بی نظیر سولفات سدیم سولفات سدیم چیست؟ 9 کاربرد بی نظیر سولفات سدیم سولفات نیکل چیست؟ 7 کابرد عجیب سولفات نیکل سولفات نیکل چیست؟ 7 کابرد عجیب سولفات نیکل اکسید روی چیست؟ 11 کاربرد حیرت انگیر اکسید روی اکسید روی چیست؟ 11 کاربرد حیرت انگیر اکسید روی سوربیتول چیست؟ 8 کاربرد صنعتی و دارویی سوربیتول سوربیتول چیست؟ 8 کاربرد صنعتی و دارویی سوربیتول الکترولیت باطری نیکل کادمیوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ الکترولیت باطری نیکل کادمیوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه آب اکسیژنه چیست؟ 8 کاربرد بی نظیر آب اکسیژنه گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی گوگرد چیست؟ ۸ کاربرد گوگرد در صنعت و کشاورزی سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل سیلیکاژل چیست؟ 13 کاربرد خانگی و صنعتی سیلیکاژل کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک کرومیک اسید چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز اسید کرومیک آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته آهک هیدراته چیست؟ 7 کاربرد عجیب آهک هیدراته کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] کربنات سدیم سبک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سدیم کربنات سبک [سودا اش] اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید اسید سولفونیک چیست؟ کاربرد و تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه سیلیکات سدیم چیست؟ 7 کاربرد اساسی سیلیکات سدیم یا آب شیشه استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! استون چیست؟ 7 کاربرد عجیب استون که نمیدانید! فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین فرمالین چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! فرمالین اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید اسید سولفوریک چیست؟ 7 ویژگی عجیب سولفوریک اسید سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود پرک چیست؟ 7 کاربرد عجیب سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک سود مایع چیست؟ تفاوت سود مایع و سود پرک هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید هیدروکسید پتاسیم چیست؟ 7 کاربرد بی نظیر! پتاسیم هیدروکسید سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات سولفات آلومینیوم چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز آلومنیوم سولفات کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC کربوکسی متیل سلولز چیست؟ + کاربرد و نحوه مصرف CMC متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن متابی سولفیت سدیم چیست؟ 7 کاربرد و خواص بی نظیر آن سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس سولفات مس چیست؟ 7 کاربرد شگفت انگیز سولفات مس فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک فرمیک اسید چیست؟ 7 کاربرد عجیب اسید فرمیک اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید اگزالیک اسید چیست؟ 7 خواص شگفت انگیز! و نحوه تولید اسید استیک چیست؟ 13 کاربرد خانگی جوهر سرکه یا اسید استیک اسید استیک چیست؟ 13 کاربرد خانگی جوهر سرکه یا اسید استیک آهک چیست؟ 13 کاربرد عجیب آهک که باید بشنوید! آهک چیست؟ 13 کاربرد عجیب آهک که باید بشنوید! اوره چیست و چه کاربردی دارد؟ اوره چیست و چه کاربردی دارد؟
نمایش همه
علاقه مندی ها ()