021-88308030
0

خدمات خنثی سازی اسید [اجرای 100% اصولی]

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | جمعه 18 خرداد 1403 در ساعت 52 : 17 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

خنثی سازی اسید [100% اصولی]

امروزه، محیط زیست به دلیل فعالیت‌های مختلفی که بشر انجام می‌دهد، در معرض خطر جدی قرار گرفته است. وقتی محیط زیست شرایط نرمال و طبیعی خود را از دست بدهد، جانوران و گیاهان نیز از بین می‌روند و این برای انسان اصلا اتفاق خوبی نیست. همین دلیل برای آنکه بشر، پساب‌هایش را خنثی کند، کافی به نظر می‌رسد.

یکی از کارهایی که قبل از اضافه کردن پساب به طبیعت باید انجام شود، خنثی سازی اسید است. ما در این متن در مورد این موضوع صحبت کرده و یک پیمانکار حرفه‌ای ارائه‌دهنده این خدمات نیز به شما معرفی خواهیم کرد.

خدمات خنثی سازی چیست؟

از بین بردن تمامی عوامل اسیدی موجود در پساب و فاضلاب را فرایند خنثی سازی اسید می‌خوانند. انجام این فرآیند به وسیله یک عامل شیمیایی انجام می‌شود و مقدار اسیدی که در ترکیب یا پساب وجود دارد، به حداقل رسانده خواهد شد.

خنثی‌کننده‌هایی که به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند، برای سلامت محیط زیست و سلامت انسان بسیار مهم هستند. با کمک آنها می‌توان شرایط محیطی خوبی برای رشد گیاهان و جانوران ایجاد کرد و اسیدیته پساب را به حد نرمال نزدیک کرد. معمولا موادی که به عنوان خنثی‌کننده اسید مورد استفاده قرار می‌گیرند، یک نوع ماده قلیا هستند و معمولا ثابت نیز نیستند. این مواد با اسید موجود در پساب وارد واکنش شده و با تعدیل کردن اسیدیته، پساب را آماده اضافه کرد به طبیعت می‌کنند. از خنثی‌کننده‌های اسید به عنوان یک ماده کاربردی برای افزایش ایمنی و کاهش خطرات پساب یاد می‌کنند.

نکته دیگری که می‌بایست در مورد خنثی سازی بدانید، مزیت‌های آن است. خنثی سازی، از جمله اقداماتی است که هزینه‌های دفع را به شدت کاهش می‌دهد. معمولا اگر اسید با برخی فلزات و یا آلاینده‌های آلوده و خطرناک، ترکیب نشده باشد، به راحتی می‌توان آن را خنثی سازی، و دفع کرد.

آیا می‌دانید در خنثی سازی از چه موادی استفاده می‌کنند؟

قبل از آنکه در مورد مواد خنثی‌کننده توضیحاتی بدهیم، لازم است تاکید کنیم اسید، ماده‌ مناسبی برای ورود به طبیعت نیست. ورود این ماده به چرخه طبیعت، ضررهای زیادی با خود به همراه دارد و به همین علت است که صنایع متفاوت قبل از آنکه پساب‌های خود را دفع کنند، برای انجام خدمات خنثی سازی اقدام موثری انجام می‌دهند.

برای خنثی سازی، از موادی چون آهک هیدراته، آهک و سود سوزآور استفاده می‌کنند. از آنجایی که آهک از سایر موادی که نام بردیم، قیمت پایین‌تری دارد، یکی از متداول‌ترین مواد برای خنثی سازی اسید به شمار می‌رود. سود سوزآور و خاکستر سودا نیز دقیقا به همین منظور به کار برده می‌شوند و قادرند، پساب‌های صنعتی را از وجود هر گونه اسید پاک کنند.

لازم است یادآور شویم، سود سوزآور، سرعت واکنش بالایی دارد و معمولا لجن تولید نمی‌کند. در جاهایی که نیاز است pH به سمت قلیایی شدن پیش برود، استفاده از این ماده، انتخاب به جا و خوبی خواهد بود. البته در هنگام استفاده و انبارداری باید به نکات ایمنی توجه و دقت داشت؛ زیرا این ماده یک قلیایی بسیار قوی است و نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد.

خاکستر سودا که دیگر ماده خنثی‌کننده اسید است، معمولا به صورت جامد در دسترس قرار دارد و حالت مایع آن نیز با غلظت 30 درصد در بازار به فروش می‌رود. خنثی سازی با این ماده، با تولید حباب همراه است.

موضوع مهمی که در هنگام استفاده از مواد قلیا برای خنثی سازی اسید باید مورد توجه قرار داده شود، نوع ماده برگزیده است. مواد خنثی کننده اسید از نظر خصوصیاتی چون هزینه خرید، هزینه نگهداری، خطرهای احتمالی تماس پوست دست با ماده، ظرفیت خنثی سازی آن، شکل فیزیکی، روش آماده‌سازی و نقطه انجماد آن تحت بررسی قرار داده می‌شوند.

خنثی سازی به چه روش‌هایی صورت می‌گیرد؟

خنثی سازی اسید به روش‌هایی به شرح زیر انجام می‌شود:

  • روش مداوم بدون کنترل اسیدیته
  • روش منقطع با کنترل اسیدیته
  • روش مداوم با کنترل اسیدیته

در ادامه، در مورد هر یک از این سه روش توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد و بیان می‌کنیم که این روش‌ها مناسب چه جاهایی هستند و در چه مواقعی به کار برده می‌شوند.

1- روش مداوم بدون کنترل اسیدیته

یکی از ساده‌ترین روش‌هایی که در عملیات خنثی سازی برای کنترل pH به کار گرفته می‌شود، روش مداوم بدون کنترل pH است. در این روش، پسابی که در آن اسید وجود دارد، از بستر سنگ آهک عبور داده می‌شود. همان‌طوری که گفتیم، آهک یکی از ارزان‌ترین مواد برای ایجاد تعادل در اسیدیته پساب به شمار می‌رود.

2- روش منقطع با کنترل اسیدیته

دیگر روشی که برای خنثی سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، روش منقطع با کنترل اسیدیته است. در این روش، ماده خنثی‌کننده به پساب اضافه می‌شود. در حین اضافه کردن این ماده به پساب، اسیدیته کنترل می‌شود. معمولا اضافه کردن ماده قلیا به پساب را تا زمانی که اسیدیته به مقدار مورد نظر برسد، ادامه می‌دهند. وقتی که اسید موجود در پساب به صورت کامل خنثی شد، پساب را تخلیه می‌کنند.

3- روش مداوم با کنترل اسیدیته

دیگر روش که برای کنترل اسیدیته، مورد استفاده قرار می‌گیرد، روش مداوم با کنترل اسیدیته است. در این روش، از یک pH سنج برای کنترل اسیدیته استفاده می‌کنند و سپس با توجه به عدد و رقمی که این ابزار نشان می‌دهد، ماده خنثی‌کننده اسید را به پساب اضافه می‌کنند. در نهایت نیز فاضلاب را با یک همزن هم می‌زنند تا یک ترکیب همگن و یکنواخت به دست آید.

آیا یک مرجع معتبر برای ارائه خدمات خنثی سازی  اسید می‌شناسید؟

ما در این متن در مورد خنثی سازی اسید، موادی که در این فرآیند به کار برده می‌شود، و همین طور روش‌های انجام آن نکاتی را با شما در میان گذاشتیم. حال وقت آن است تا مرجعی که بهترین خدمات خنثی سازی را ارائه می‌دهد، به شما معرفی کنیم. دیجی شیمی یکی از مجموعه‌هایی است که می‌توانید برای دریافت خدمات اسید شویی به آن مراجعه کنید.

در این مجموعه، از بهترین متریال‌ها و کارآمدترین روش‌ها جهت خنثی سازی اسید بهره برده می‌شود. کارشناسان دیجی شیمی تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا با رعایت استانداردهای خنثی سازی، پساب دفع شده هیچ ضرری برای محیط زیست نداشته باشد.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()