021-88308030
09128704691
0

تصفیه فاضلاب صنعتی صنایع رنگرزی

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | جمعه 14 ارديبهشت 1403 در ساعت 21 : 18 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تصفیه فاضلاب صنعتی صنایع رنگرزی

پساب‌ها و فاضلاب‌های رنگرزی یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین عوامل آلوده‌کننده محیط‌زیست هستند. تصفیه فاضلاب صنعتی صنایع رنگرزی پروسه‌ای است که این شرکت‌ها موظف به انجام آن هستند. عمده موادی که در این کارگاه‌ها و کارخانه‌ها ایجاد می‌شود شامل الیاف و رنگ‌ها خواهد بود. سؤالاتی در این مورد مطرح می‌شود که بیشتر مرتبط با مواد مورداستفاده به جهت تصفیه، نوع تصفیه و پروسه کلی آن خواهد بود. در حال حاضر دیجی شیمی یکی از ارائه‌کنندگان خدمات تصفیه فاضلاب باسابقه چند دهه در حوزه معرفی و ایجاد ترکیبات متداول شیمیایی به جهت انجام این کار است. همین‌طور امکان خرید و تهیه این مواد شیمیایی در فروشگاه آنلاین این مجموعه نیز وجود دارد. به‌طورکلی این پروسه با شستشوی مواد اولیه، پشم شویی، آهارزنی، رنگرزی و چاپ، مرسری‌کردن و شستشوی الیاف رنگ شده انجام می‌گردد. دامنه کاربرد موادی که توسط دیجی شیمی در صنعت رنگرزی استفاده می‌شود وسیع بوده و این می‌توان در افزایش بهره‌وری شرکت و کارگاه شما به‌مراتب نسبت به دیگر تکنیک‌های کنترل فاضلاب کمکتان کند.

برای خرید محصول "دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی" کلیک کنید

اما سؤالاتی که در این مورد مطرح می‌شود:

 1. آیا می‌توان از حداقل مواد شیمیایی استفاده کرد؟ هزینه انجام تصفیه فاضلاب صنعتی صنایع رنگرزی چقدر است؟
 2. حداقل فضا و حداکثر محیط موردنیاز برای تصفیه فاضلاب صنعتی صنایع رنگرزی چقدر است؟
 3. آیا امکان بازیابی آب وجود دارد؟ میزان مصرف انرژی چقدر است؟
 4. لجن تولیدی در این روش چقدر خواهد بود؟

پیشنهاد ویژه به جهت مطالعه بیشتر در حوزه شیمی: نحوه استفاده از کلر، کات کبود و زاج

تصفیه فاضلاب صنعتی صنایع رنگرزی چگونه انجام می‌شود؟

پروسه کلی و عملیات تصفیه آب همیشه از تخلیه مواد اضافه و بزرگ شروع می‌شود. گستره تصفیه این زائدات اولین و کلیدی‌ترین مرحله‌ای است که باید به‌درستی انجام گردد. شرکت‌های زیادی در این زمینه خدمات ارائه می‌دهند که به‌زعم کیفیت و کلیت کاری که صورت می‌گیرد تفاوت‌های زیادی میان آن‌ها وجود دارد. عملیات رنگرزی در واقع یک پروسه چندمرحله‌ای است که روی نخ یا دیگر الیاف صورت ‌گرفته و از رنگ‌های تشکل‌یافته در صنایع دوخت‌ و دوز استفاده می‌گردد. همین‌طور بخش مهمی از نساجی نیز به این گستره وابسته است. تصفیه فاضلاب رنگ‌ریز به دلیل بالا بودن مواد آلی و ترکیباتی که معمولاً غیرقابل‌تجزیه هستند باید به شکلی خاص و منحصربه‌فرد انجام گردد. برای تصفیه صنایع رنگرزی و نساجی نخست لازم است که کمیت و کیفیت فاضلاب تولید شده مورد بررسی قرار گیرد.

بررسی کیفیت و کمیت فاضلاب

در هر 25 تا 250 مترمکعب صنایع رنگرزی از 1000 کیلوگرم رنگ استفاده می‌شود. این موجب خواهد شد که رنگ آب کاملاً دگرگون و مات شود. برای پاک‌سازی این اثر لازم است که از مواد شیمیایی استفاده گردد که تحت برندهای مختلف در بازار موجود هستند.

بررسی آزمایش فاضلاب

تصفیه فاضلاب صنعتی صنایع رنگرزی با بررسی و آزمایش‌های انجام شده شروع می‌گردد. این شامل کنترل pH، میزان اکسیژن موردنیاز بیوشیمیایی، اکسیژن موردنیاز شیمیایی و کل جامدات خواهد بود. محدوده پارامترهای تصفیه فاضلاب رنگرزی نیز معمولاً با هم متفاوت است. به همین منوال پیشنهاد اصلی ما این است که در بحث انجام دقیق تصفیه فاضلاب صنعتی صنایع رنگرزی حتماً به سراغ مراکز معتبری بروید که این خدمات را بارهاوبارها تجربه و تکرار کرده‌اند.

شستشوی اولیه

مرحله بعدی در انجام این عملیات، شستشوی اولیه خواهد بود. قلیایی زیاد، رنگ قهوه‌ای تیره، دمای حدود 46 تا 51 درجه سانتی‌گراد و کنترل BOD جزو اولین مراحل خواهد بود. پس از آن باید آهارزنی انجام گیرد. مواد معلق موجود در آب حذف می‌شوند. با استفاده از pH قلیایی نیز جلوی این موضوع گرفته خواهد شد. مرحله مهم دیگر رنگرزی و تکمیلی خواهد بود که موجب ایجاد رنگ در سطح وسیع و با ساختار اسیدی می‌شود. در شستشوی اولیه می‌توان از چند روش و مواد مختلف استفاده کرد اما به طبع انتظار می‌رود که تصفیه فاضلاب صنعتی صنایع رنگرزی موجب کاهش هزینه‌ها و همین‌طور بهبود شرایط استفاده از آب به‌صورت چرخه بازگشتی شود. طراحی این تصفیه‌خانه‌ها باید مطابق استانداردهای ایران صورت پذیرفته و برای نساجی‌ها و کارگاه‌های رنگرزی مناسب باشد در غیر این صورت نه ‌تنها هزینه‌های تجهیزات می‌تواند موجب ضررهای مالی شدید شود بلکه در درازمدت حتی ممکن است در اثر استفاده از مواد نامناسب کیفیت کار کم‌کم افت کرده و شرکت نیاز به جبران هزینه‌های وارده داشته باشد.

اکسیداسیون پیشرفته برای فاضلاب رنگرزی

یکی از بهترین و ایده‌آل‌ترین راهکارها و روش‌ها به جهت تصفیه این آب‌ها استفاده از اکسیداسیون پیشرفته خواهد بود. برای حذف مواد آلی در این پروسه می‌توان از طریق واکنش با رادیکال‌های هیدروکسیل استفاده کرد. اوزون، هیدروژن پراکسید و همین‌طور نور UV متداول‌ترین گزینه‌ها هستند. این باعث می‌شود که در درجه اول اکسیدکنندگی بالا انجام شده و همین‌طور مولکول‌های واکنش کننده رنگ از هم شکافته شوند. این تخریب رنگ و حذف آن از پساب یک مرحله مهم است که کلیت کار را به‌مراتب آسان‌تر می‌کند و از هزینه‌های تصفیه فاضلاب صنعتی صنایع رنگرزی می‌کاهد. O3 /UV/H2O2 ، H2O2/O3 ، UV/H2O2 ، UV/O3، UV ، O3 از جمله مهم‌ترین و بهترین اکسیدکننده‌هایی هستند که در این حوزه استفاده می‌شوند. به طور دقیق‌تر می‌توان گفت که موارد زیر این کار را انجام می‌دهند:

 • اوزن (O3)
 • فنتون (Fe2+ + H2O2)
 • الکترولیز
 • فتولیز (UV + H2O2)
 • فتوکاتالیست

لازم است که نخست تشکیل کننده اکسید قوی یا هیدروکسیل مورداستفاده قرار گرفته و سپس واکنش این اسید با اکسیدکننده‌های قوی انجام گردد. مواد آلی فاضلاب به این شکل تجزیه شده و مواد اضافه از سطح آب حذف می‌گردد.

مزایای تصفیه فاضلاب با دیجی شیمی

هر روشی یک سری مزیت‌ها و معایب برای حذف مواد اضافه از آب خواهد داشت. در مورد رنگرزی مهم‌ترین آن‌ها را در نظر گرفته‌ایم و دیجی شیمی سعی می‌کند که با رعایت تمام این موارد بهترین کیفیت را برای شما به ارمغان آورد.

 1. نابودی تمام ترکیبات و مواد آلی موجود بدون این که نیاز به تغییر بیشتر داشته باشند.
 2. امکان حذف مواد آلی و سمی موجود در آب
 3. راه‌اندازی ساده و با کم‌ترین هزینه ممکن نسبت به سایر روش‌ها
 4. امکان استفاده در مقیاس‌های کاری کوچک

از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین عوامل و دلایلی است که باعث می‌شود تصفیه فاضلاب صنعتی صنایع رنگرزی توسط ما در حال حاضر کامل‌ترین و بهترین گزینه پیش و رو باشد. البته این روش موجب ایجاد هزینه‌های اضافه و تزریق مواد نشده، تشکیل مواد اکسنده سمی صورت نمی‌پذیرد و در نهایت برنامه‌ریزی به طور دقیق و بر حسب حجم موردنیاز انجام می‌گردد.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()