021-88308030
0

تصفیه فاضلاب صنعتی صنایع سنگشویی

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | جمعه 18 خرداد 1403 در ساعت 20 : 18 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تصفیه فاضلاب صنعتی سنگشویی

عملیات تصفیه فاضلاب صنعتی سنگشویی یکی از خدماتی است که به جهت انجام پروسه‌ای خاص در نساجی لباس، کیف و انواع پیراهن و شلوار انجام می‌شود و باید بادقت عمل بالایی صورت پذیرد. در این پروسه درصورتی‌که مواد و فاضلاب باقی بمانند هم می‌تواند موجب آسیب به گونه‌های جانداری شود و هم از نظر زیست‌محیطی حتی برای انسان هم خطرساز باشد. از نظر قانونی هم باید این کار بادقت بالایی انجام گردد. سؤالاتی در مورد تصفیه فاضلاب صنعتی سنگشویی ایجاد می‌شود:

  1. مواد مناسب برای تصفیه فاضلاب صنعتی سنگشویی چیست؟
  2. بهترین و کم‌هزینه‌ترین روش تصفیه فاضلاب سنگشویی چیست؟
  3. بهترین فرایند تصفیه فاضلاب صنعتی سنگشویی چیست؟

که در ادامه ضمن پاسخ در این مورد بیشتر در خصوص روش‌های قابل‌استفاده و ارزان‌ترین راهکارها صحبت  خواهیم کرد. عموماً بالابردن دمای محیط با استفاده از آب گرم و تغییر pH محیط اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاری است که باید در این حوزه انجام گردد. البته شیوه‌های استفاده از این مواد و تغییر آنزیم‌ها مفصل است. در حال حاضر دیجی شیمی یکی از ارائه‌دهندگان خدمات تصفیه فاضلاب صنعتی سنگشویی در ایران است. شما می‌توانید با ما تماس بگیرید، توضیحات لازم در مورد نحوه ترکیب مواد شیمیایی و بهترین و اصولی‌ترین روش را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

با توجه به نیاز های شما محصول ( دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی ) میتواند برای شما کاربردی باشد 

 

فرایند تصفیه فاضلاب صنعتی سنگشویی چگونه است؟

به‌طورکلی یکی از مهم‌ترین مسائل در مورد انجام پروسه تصفیه فاضلاب صنعتی سنگشویی انتخاب روش استاندارد است. این روش باید توسط سازمان‌های ناظر و همین‌طور شهرداری مورد تأیید بوده و از نظر ایمنی و حقوقی نیز هیچ مشکلی ایجاد نکند. به جهت طراحی سیستم تصفیه ‌خانه لازم است که پرزها و الیاف‌ها در درجه اول به طور کامل پاک‌سازی شود. مثل همیشه عملیات تصفیه فاضلاب صنعتی با استفاده از یک سری گیرنده‌ها انجام می‌گردد. کار این دستگاه‌ها این است که اجرام بزرگ را از آب حذف کنند. این پروسه در واقع موجب می‌شود که سطح اول آلاینده‌ها از بین برود. در این فرایند لازم است که فسفر، نیتروژن و همین‌طور فلزات موجود در آب کاملاً حذف شوند. حذف رنگ از پساب نساجی‌ها نیز معمولاً به همین شکل انجام می‌گردد و کلیت این راهکار بهترین انتخاب برای تصفیه فاضلاب صنعتی سنگشویی است.

حذف مواد بزرگ، پرزها و الیاف

همان‌طور که پیش ‌از این هم در دیجی شیمی توضیح دادیم عملیات حذف مواد اضافه باید با استفاده از اولین سطح یعنی پاک‌سازی پرزها و الیاف انجام گردد. این مرحله بسیار مهم است. هرچه دقیق‌تر انجام شود غیرفعال‌کردن آنزیم‌ها و حذف آن‌ها نیز بهتر انجام می‌گردد. در غیر این صورت نه‌ تنها پروسه تصفیه فاضلاب صنعتی سنگشویی ناقص خواهد بود بلکه عملیات نهایی نیز به‌درستی انجام نشده و حتی از نظر قانونی نیز برای شما دردسرساز خواهد بود. این پرزها البته ممکن است در چند مرحله از آب حذف شوند و حجم آن‌ها خیلی بالا باشد اما به‌هرحال یکی از مهم‌ترین مراحل تصفیه فاضلاب صنعتی سنگشویی هستند.

غیرفعال‌کردن و حذف آنزیم‌ها

مرحله مهم بعدی در عملیات تصفیه فاضلاب صنعتی سنگشویی از بین‌بردن و غیرفعال‌کردن آنزیم‌های موجود است. این آنزیم‌ها می‌توانند موادی باشند که سبب ایجاد رنگ‌دانه در آب می‌شوند. حالا با انجام این کار به سراغ مرحله سوم خواهیم رفت.

ازبین‌بردن pH

مرحله مهم دیگر در بحث تصفیه فاضلاب صنعتی سنگشویی، ازبین‌بردن و خنثی‌کردن pH است. موادی که برای این کار مورداستفاده قرار می‌گیرند عمدتاً اسیدها خواهند بود. اسید بوریک یکی از موادی است که به جهت انجام این پروسه قابل‌استفاده خواهد بود. قبلاً در مقاله‌ای جداگانه تحت عنوان: کاربرد اسید بوریک در کشاورزیدر این ‌خصوص توضیح دادیم.

بهترین راهکار برای تصفیه فاضلاب صنعتی سنگشویی

به‌منظور انجام هرچه بهتر عملیات تصفیه پساب‌های سنگشویی‌ها در گام اول لازم است که مواد معلق و پرزهایی که از البسه به دست می‌آید حذف شود. این کار با استفاده از یک سری آشغال‌گیرها و همین‌طور سایر شیوه‌های تصفیه فیزیکی انجام می‌گردد. به‌طورکلی یکی از اصلی‌ترین فرایندها که می‌تواند روی بخش‌های بعدی تأثیر بگذارد این قسمت خواهد بود. بعد از آن به‌منظور تکمیل پروسه به سراغ مرحله دوم خواهیم رفت. در این مرحله از روش‌های تصفیه شیمیایی استفاده می‌گردد تا ورودی آنزیم‌ها تنظیم گردد. در واقع pH آب باید به حدی برسد که مجدداً بتوان از آن استفاده کرد. انواع روش‌های تصفیه فاضلاب نیز در چهار حالت فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی و لجن انجام می‌گردد. در روش تصفیه شیمیایی که این روزها بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد نخست فرایند انعقاد شیمیایی انجام گردیده و پس از آن انعقاد الکتریکی به‌عنوان تکمیل‌کننده مورداستفاده قرار می‌گیرد. برخلاف این روش در عملیات تصفیه فاضلاب صنعتی سنگشویی به روش بیولوژیکی، نیاز به استفاده از یک سری مواد خاص خواهد بود. مواد آلی مانند روغن، غذا و تصفیه انواع فاضلاب‌های انسانی عمدتاً با این تکنیک انجام می‌گردد.

فاز نهایی: تصفیه بیولوژیک فاضلاب سنگشویی

تصفیه فاضلاب صنعتی سنگشویی به روش بیولوژیکی یکی دیگر از فرایندهایی است که در آن از میکروارگانیسم‌ها استفاده می‌شود. این مواد در درجه‌های مختلفی تولید و کشت می‌شوند. می‌توانند در رنج دمایی -10 تا 20 درجه سانتی‌گراد دوام بیاورند. به جهت انجام این پروسه لازم است که نخست هیدرولیزهای پلیمری محلول مورداستفاده قرار گرفته، تخمیر محصولات حاصل شده از اسیدهای آلی فرار صورت پذیرفته و در نهایت استات زایی شود. عملیات ایجاد متان و گازهای دیگر نیز در نهایت آخرین بخش در پروسه مراحل تخریب مواد آلی خواهد بود.

بهترین روش تصفیه فاضلاب سنگشویی

در حال حاضر و در مجموعه دیجی شیمی، شما امکان تهیه تمام مواد مکمل موردنیاز برای انجام پروسه حذف مواد شیمیایی و آلی را خواهید داشت. در کارخانه‌های سنگشویی، عملیات روی البسه انجام می‌شود و علاوه بر الیاف، رنگ‌ها و همین‌طور یک سری مواد سنگین و معدنی نیز وارد آب می‌شوند. تصفیه فاضلاب صنعتی سنگشویی به چند شکل قابل انجام است و برای این کار می‌توان از تکنیک‌های ترکیب مواد شیمیایی و بیولوژیک استفاده کرد. ما در دیجی شیمی علاوه بر این که بهترین راهکار را به شما می‌آموزیم در مورد دیگر روش‌ها نیز توضیحات ملزم را ارائه داده و سعی می‌کنیم که با ترکیبات در اختیار، بهترین و مناسب‌ترین نتیجه را برای شما به ارمغان آوریم. ما در این روش‌ها به شما کمک می‌کنیم که جداسازی را در مرحله اول انجام داده، تسریع عملیات ته‌نشینی را صورت داده و در نهایت دمای آب را نیز برای بازگرداندن به چرخه استفاده به شکلی هوشمندانه‌تر پیش ببرید. علاوه‌برآن، عملیات تصفیه نهایی و حصول اطمینان از کیفیت آب تصفیه شده نیز بخش مهمی است که باید بادقت بالایی انجام گردد.  

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()