021-88308030
0

تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | جمعه 18 خرداد 1403 در ساعت 6 : 19 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات

تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای کاهش هزینه‌ها و بهره‌وری بهتر و استفاده کم‌تر از آب در کشورهای در حال پیشرفت و صنعتی است. البته که این کار اساس و مراحل خاص خود را دارد. برای عموم مشتریان این سوال مطرح می‌شود که:

  1. تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات با چه ترکیبات و موادی انجام می‌شود؟
  2. آیا می‌توان تصفیه آب تمامی کارخانه‌ها را انجام داد؟ محدودیتی در این مورد وجود ندارد؟
  3. چه میزان مواد به جهت انجام این کار در حجم‌های متفاوت نیاز خواهد بود؟

البته که پاسخ‌دادن به هرکدام از این سؤالات نیاز به بررسی‌های دقیق و تخصصی دارد و در این ‌خصوص لازم است که نوع مواد و... مورد بررسی قرار گیرد. قبلاً و در یک مقاله جداگانه در مورد کلر تحت عنوان: خاصیت‌های کلر چیست؟ معرفی خاصیت های کلر در خصوص نحوه تصفیه آب‌های خانگی و استخری صحبت کردیم. حالا و در این مقاله اشاره خواهیم داشت به تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات. این کار عموماً با استفاده از ترکیباتی نظیر: اسید بوریک، بوراکس و اسیدسولفوریک انجام می‌شود. هیدروکلریک اسید 37 درصد یکی دیگر از انتخاب‌های کاربردی در این حوزه است. البته در دیجی شیمی و در ادامه به طور تخصصی‌تر در این ‌خصوص توضیح خواهیم داد. در دیجی شیمی می‌توانید به‌راحتی و با برقراری ارتباط با ما، توضیحات لازم در مورد بهره‌ورانه‌ترین و مناسب‌ترین راهکار تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات را مورد بررسی قرار دهید.

آیا تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات ممکن است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که بله در 99 درصد مواقع امکان تصفیه فاضلاب‌های صنعتی وجود دارد. این کار عموماً با کنترل غلظت مواد موجود در آب که می‌توانند اسیدی باشند هم انجام می‌شود. کاهش غلظت موادی که به طور طبیعی وجود دارند نیز در اولویت‌های بعدی است. می‌توان عناصری نظیر: فسفر، مواد آلی، مواد تجزیه شده بیولوژیکی و... را نیز در این آب‌ها جستجو نمود. بازیابی و تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات پروسه‌ای مهم به جهت ارتقا امکان استفاده چندباره از موادی است که به طور معمول در طول روز هدر می‌روند. این موضوع در درجه اول سبب کاهش هزینه‌ها خواهد شد. گندزدایی و حذف فلزات سنگین و مواد اضافه از آب باید بادقت عمل بالا و به‌درستی انجام گردد. البته که پیش از هر چیزی در بحث تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانه‌ها باید مشخص شود که نوع آب و نوع خروجی که از کارخانه وارد یک جریان می‌شود چیست? به طبع فاضلاب کارخانه تولید مواد غذایی با یک کارخانه در زمینه ساخت انواع متریال‌های فلزی کاملاً متفاوت خواهد بود و لازم است که شما در مورد انتخاب مواد برای تصفیه آب کارخانه صنعتی مشاوره‌های لازم را از یک مجموعه معتبر دریافت کنید. ما در دیجی شیمی این امکان را به شما می‌دهیم و این مواد را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

فرایندهای مناسب برای تصفیه فاضلاب صنعتی

به جهت تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات شما می‌توانید از روش‌های متداولی نظیر: آشغال گیری در مرحله اول، دانه گیری، متعادل‌سازی با مواد شیمیایی، ته‌نشینی اولیه، تصفیه بیولوژیکی، تصفیه به روش‌های مختلف هوازی و بی‌هوازی استفاده کنید. در نهایت و پله آخر در این مسیر گندزدایی است که باید بادقت بالایی انجام شود.

آشغال‌گیری

اولین و مهم‌ترین مرحله‌ای که انجام می‌شود مرتبط با آشغال گیری خواهد بود. در آن لازم است که از صفحه‌های فلزی استفاده شده و مواد بزرگ مواد تصفیه گردد. روی این صفحه سوراخ‌هایی به قطر چند سانتی‌متر وجود دارد که آشغال‌ها درون آن گیر کرده و در نهایت با استفاده از تورهای سیمی عملیات استخراج انجام می‌گردد.

دانه گیری

مرحله مهم دیگر در تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات دانه گیری است که برای حذف موادی نظیر: شن و ماسه و یا حتی تفاله مورداستفاده قرار می‌گیرد. این کار در اغلب کارخانه‌های صنایع غذایی انجام می‌گردد. یک واحد دانه گیری با هوادهی نیز در این کارخانه‌ها انجام می‌گردد که میزان خلوص را به‌مراتب برای انجام پروسه متعادل‌سازی بهتر می‌کند.

متعادل‌سازی فاضلاب

مرحله بعدی از بین‌ بردن موادی است که می‌توانند موجب مشکلات بهره‌برداری شوند. این عملکرد در ابعاد کوچک‌تر نیز به‌ویژه در کارخانه‌های صنعتی انجام می‌گردد. یکنواخت‌سازی برای غلبه بر اصلی‌ترین مشکلاتی است که می‌تواند موجب کاهش کیفیت بهره‌برداری شود.

ته‌نشینی

مرحله بعدی استفاده از موادی است که موجب حذف مواد بیولوژیکی می‌شوند. در واقع میکروب‌زدایی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین مراحل در این قسمت انجام می‌شود. اهمیت زیادی هم دارد و واحد ته‌نشینی می‌تواند دایره‌ای باشد.

تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات بیولوژیکی

مورد دیگر، تصفیه بیولوژیکی است. در این روش برای این که آلودگی فاضلاب کم‌تر شود از باکتری‌های هوازی استفاده خواهد شد. البته بسته به نوع پاک‌سازی می‌توان به سراغ باکتری‌های غیرهوازی نیز رفت. در واقع کار اصلی واحدهای تصفیه زیستی نیز همین است. آن‌ها تعداد مشخصی از این باکتری‌ها را مورداستفاده قرار داده و ممکن است که حتی این پروسه مدت‌زمان طولانی‌تری به طول بیانجامد. در پروسه کلی تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات این مرحله جزو یکی از کلیدی‌ترین و اساسی‌ترین‌ها است. لازم است که نحوه انجام آن ابتدا انتخاب شود که می‌تواند در دو حالت:

  1. تصفیه بیولوژیکی به شکل بی‌هوازی
  2. تصفیه بیولوژیکی به شکل هوازی

باشد.

مرحله آخر: گندزدایی

مرحله آخر و پروسه مهم دیگری که در عملیات تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات باید بادقت انجام شود گندزدایی خواهد بود. در این پروسه لازم است که عوامل بیماری‌زا و میکروبی حذف گردد. متداول‌ترین روشی که برای این کار استفاده خواهد شد بهره‌گیری از اکسیدکننده‌هایی مانند ازن و کلر خواهد بود. در حال حاضر شما امکان تهیه بهترین و مناسب‌ترین نوع کلر برای تصفیه آب صنعتی را خواهید داشت.

جمع‌بندی نهایی

اهمیت استفاده از مواد استاندارد در پروسه تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات بسیار جدی است. این تصفیه‌ها در کارخانه‌های نشاسته سازی، نوشابه‌سازی، رنگرزی و نساجی، کشتارگاه‌ها، صنایع لبنی، دارو، روغن، نفت و پتروشیمی انجام می‌شود و حساسیت بالایی را نیز می‌طلبد. از این ‌رو می‌توان انتظار داشت که هر کارگاه، شرکت و نهاد به یک‌ شکل آن را انجام دهد. مواد مورداستفاده در پروسه تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانه‌ها نیز با هم متفاوت خواهند بود اما در نهایت اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین مسئله کاهش هزینه‌ها و همین‌طور افزایش بهره‌وری خواهد بود. به جهت انجام بهتر این روند ما در دیجی شیمی راهنمای شما خواهیم بود. می‌توانیم مواد موردنیاز به جهت انجام این کار را به شما پیشنهاد دهیم و در صورت نیاز آن‌ها را تهیه کنیم. حد استاندارد استفاده از هرکدام از ترکیبات نیز در دسترس شما قرار می‌گیرد و بر مبنای این فرمول امکان انجام پروسه ضدعفونی و تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات را خواهید داشت.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()