021-88308030
0

خدمات و اجرای اسید شویی فلزات

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | جمعه 18 خرداد 1403 در ساعت 55 : 17 دقیقه | نظرات کاربران ( 1 )

اسید شویی فلزات

اسید شویی فلزات مختلف نیاز به تجربه و تخصص دارد. اگر این کار به شکل اصولی و درست خود انجام نشود، مشکلات زیادی پدید می‌آید. اگر می‌خواهید در جریان چگونگی فرآیند اسید شویی قرار گیرید و بدانید که چرا برخی فلزات و مقاطع فلزی، تحت عملیات اسید شویی قرار داده می‌شوند، در ادامه با ما همراه باشید؛ ما قصد داریم مرجعی معتبر برای انجام آن به شما معرفی کنیم.

اسید شویی چیست؟ خوب است این نکات را در مورد آن بدانید

برخی فلزات و یا بهتر بگوییم برخی مقاطعی که از فلز ساخته شده‌اند، همواره در معرض آلودگی‌ها قرار دارند. این مقاطع برای آنکه برای استفاده مجدد آماده باشند، باید تحت عملیات اسیدشویی قرار گیرند. اسید شویی فلزات، فرآیندی برای نابودی تمام آلودگی‌ها و زنگ‌زدگی‌هایی است که روی فلزات باقی‌مانده است.

نکته‌ای که خوب است در رابطه با اسید شویی فلزات مختلف مورد توجه قرار داده شود، این است که در این عملیات، تمام لکه‌ها، زنگ‌زدگی‌ها، رسوبات، آلودگی‌های غیر آلی از سطوح فلزاتی مانند آهن، فلزات گران‌بها، پوسته‌های اسیدی، مس و آلیاژهای آلومینیومی از بین برده می‌شود. از آنجایی که این فرآیند باید با حضور یک اسید انجام شود، به آن اسیدشویی گفته می‌شود.

این روش، تنها برای تمیز کردن فلزات نیست و برخی آلیاژهای پر مصرف همچون فولاد نیز در صورتی که دچار زنگ‌زدگی شوند، با این روش تمیز شده و قابلیت استفاده پیدا خواهند کرد. در مراحل مختلف ساخت فولاد، از این روش استفاده کرده، آن را تمیز می‌کنند و رسوب‌هایش را از بین می‌برند. علت اینکه در حین مراحل ساخت فولاد، باید آن را اسید شویی کرد این است که وقتی دمای فولاد بسیار بالاست، اکسیژن موجود در محیط با آهنِ فولاد واکنش داده و یک لایه پوسته روی سطح آن ایجاد می‌کند. برای آنکه در مراحل بعدی به کارگیری این آلیاژ هیچ مشکلی ایجاد نشود، لازم است که حتما فرآیند اسیدشویی فولاد در حین ساخت آن صورت گیرد.

فرایند اسید شویی در نوع خود اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل است که تاکید زیادی روی آن می‌شود. اگر می‌خواهید خیالتان از بابت انجام درست و دقیق همه چیز راحت باشد، برای اسید شویی فلزات مختلف به مراجعی مانند دیجی شیمی سرویس مراجعه کنید. ما در این مجموعه از محلول‌های اسیدی با کیفیت استفاده می‌کنیم و سطح فلزات را از هر گونه آلودگی پاک خواهیم کرد.

استفاده از اسید در اسید شویی فلزات مختلف، غوغا به پا می‌کند!؟

وقتی قرار است اسید شویی فلزات مختلف صورت گیرد، از هر اسیدی نمی‌توان برای این مورد بهره برد. نام برخی اسیدهای به درد بخور و کار راه‌انداز که ما در دیجی شیمی استفاده می‌کنیم تا فرآیند اسیدشویی، کامل و بی‌نقص انجام شود، به شرح زیر است:

  • یکی از بهترین اسیدهایی که می‌توان برای اسیدشویی به کار برد، اسید سولفوریک است. این اسید با سرعت بالایی قابلیت بازیابی دارد. می‌‌توان سرعت واکنش‌هایی را که این اسید در آنها به کار برده می‌شود، با کمک دما کنترل کرد. در جاهایی که قابلیت استفاده از حرارت وجود دارد، این اسید وظیفه خود را به خوبی انجام می‌دهد.
  • دیگر ماده‌ای که ما در دیجی سرویس برای اسید شویی استفاده می‌کنیم، اسید نیتریک است. برای استفاده از این اسید هیچ نیازی به حضور حرارت و افزایش دما نیست. در ضمن، در اسید شویی به این روش، کمترین میزان رسوبات نمک روی سطح تمیز شده باقی خواهد ماند.

اسید شویی فلزات مختلف به چه روش‌های صورت می‌گیرد؟ آیا می‌دانید؟

حال که با مواد مورد استفاده در اسید شویی فلزات مختلف آشنا شدیم خوب است در مورد روش‌های انجام این فرایند نیز نکاتی را با شما در میان بگذاریم. برخی از روش‌های متداول تمیز کردن فلزات با اسید به شرح زیر است:

1- غوطه‌وری در حمام اسید

یکی از روش‌هایی که برای اسیدشویی به کار برده می‌شود، غوطه‌ور کردن فلزات در حمام اسید است. در این روش، فلزاتی را که قرار است تحت عملیات اسیدشویی قرار گیرند، در حمام‌ حاوی اسید فرو برده و در آن غوطه‌ور می‌کنند. بعد از این مرحله، قطعات اسید شویی شده، آب شویی می‌شوند تا تمام اسیدهای باقی‌مانده روی فلز شسته شوند. مدت زمان اسیدشویی و غوطه‌وری در این روش از اهمیت زیادی برخوردار است. ما در دیجی شیمی از این روش استفاده کرده و فلزات را با بیشترین راندمان و بازدهی از وجود رسوبات و آلودگی‌ها تمیز می‌کنیم.

2- اسپری کردن اسید

دیگر روشی که در اسید شویی فلزات مختلف به کار برده می‌شود، اسیدشویی با اسپری است. در این روش نیز، اسید مورد نظر را روی سطوح مورد نظر اسپری می‌کنند و تا مدت زمانی معین صبر می‌کنند تا کلیه آلودگی‌های تجمع یافته از بین برود. در نهایت نیز سطح فلز با کمک آب تمیز می‌شود.

3- اسید شویی با قلم مو

دیگر روشی که برای تمیز کردن فلزات به کار برده می‌شود، اسید شویی با قلم مو است. در این روش، با یک قلم مو، اسید را بر سطح فلز قرار داده و صبر می‌کنند تا تمام آلودگی از سطح فلز زدوده شود. اسید شویی کردن با قلم مو و اسپری کردن اسید، تنها برای مواقعی کاربرد دارد که قرار است یک قسمت از فلز اسیدشویی شود. در مقیاس‌های بزرگ، تنها غوطه‌وری است که می‌تواند به کار آید.

آیا می‌دانید برای اسید شویی به کجا مراجعه کنید؟

اسیدشویی فرآیند بسیار مهمی است و باید توسط متخصصان این حوزه صورت گیرد. یکی از بهترین مراجعی که می‌توانید به آن اعتماد کنید و اسید شویی فلزات مختلف را به آنها بسپارید، دیجی شیمی است. کارشناسان ما در این مجموعه از کاربردی‌ترین نوع اسید استفاده کرده و سعی می‌کنند این فرآیند را در درست‌ترین حالت خود انجام دهند.

ارسال نظر
حمید مرادی نیک :
0 0
برای اسید شويی ورق برنجی به کجا باید مراجعه کنم؟
مدیریت :
0 0
سلام کاربر عزیز به فروشگاه ما واقع در میدان خراسان که ادرس کامل در پایین سایت است
نام شما :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()